Pasa park;

2016-09-09 07:09:00

Pasa parki mesék

Az elhíresült Pasa park egyik lakásában adott interjút a HVG-nek Csetényi Csaba üzletember, akit a sajtóban csak Rogán Antal szomszédjaként ismernek és akinek cége az utóbbi bő egy évben 12,5 milliárdot nyert a magyar államtól - amely "akár tetszik, akár nem" a legnagyobb szereplő a magyar kommunikációs piacon -, többek között a kormányzati menekültellenes kvótakampányra.

Csetényi máig vállalja, nagyszerű dolognak tartja az első feleségével, Czégé Zsuzsával együtt megvalósított Űrgammákat, azt a televíziós sorozatot, amely 74 ezer gyereket mozgatott meg, amely a kilencvenes évek közepén kiváltotta a kínos, baloldali Xénia-lázat, amely a legnagyobb civil szervezetként felkeltette a politika érdeklődését is, s amely érdeklődés - a Tocsik-ügy mellett - 1998-ben hozzájárult Horn Gyula baloldali-liberális kormányának bukásához is.

Csetényi most sem szégyelli, hogy az államnak dolgozik, mint ahogyan mondja, az Űrgammákat is akkor hagyta ott, amikor "a politika jött". Márpedig jött. A szocialistákhoz kötődő Xénia Láz Egyesületet még Majtényi László akkori adatvédelmi biztos is felszólította, hogy az iskolások között folytatott adatgyűjtést azonnal szüntesse meg, a beérkezett, kitöltött kérdőíveket és az azok alapján készített iratokat semmisítse meg. 1998-ban, amikor az első Orbán-korlány hatalomra került, az Űrgamák-sorozat megszűnt, a baloldali Xénia-láz hálózata kihűlt, viszont fellángolt a fideszes "megfigyelési-ügy". 1998. augusztus 25-én Orbán Viktor miniszterelnök megdöbbentő bejelentést tett: törvénysértő és titkos adatgyűjtés folyt a parlamenti választások előtt a Fidesz vezető politikusai és családtagjaik ellen. Szájer József, a Fidesz akkori frakcióvezetője „magyar Watergate”-nek nevezte az ügyet, és vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezte. Orbán felsorolta a „törvénysértő” megfigyelés alá vont személyek nevét is: Áder János, az Országgyűlés elnöke és család tagjai, Deutsch Tamás, a Fidesz alelnöke és családtagjai (emlékezetes, hogy a köztévé reggeli műsorában csaknem sírva számol be a "történtekről"), Kövér László titkosszolgálati miniszter és családtagjai, Orbán és családtagjai, Pokorni Zoltán oktatási miniszter és családtagjai, Szájer József, illetve Salamon László képviselő és családtagjai. Összesen 27 emberről beszélt a kormányfő. Bejelentéséből azonban gyakorlatilag semmi sem igazolódott.

Az ügy kivizsgálására alakult parlamenti vizsgálóbizottság működése bohózatba fulladt. A testület egy éves vizsgálat után megállapította, hogy 1996-ban Czégé Zsuzsanna, a Xénia-láz tévéműsor gyártójának megbízásából Bédi Csaba kormányőr közvetítésével Faragó Lajos magánnyomozó adatokat gyűjtött Pokorniról. Az adatgyűjtést állítólag ki akarták terjeszteni több politikusra is, de ezt a magánnyomozó nem vállalta. A fideszes kormánytöbbség által elfogadott jelentés felkérte a legfőbb ügyészt, folytasson vizsgálatot az ügyben. Az MSZP és az SZDSZ nem fogadta el a jelentést, kifogásolták, hogy tényként szerepel benne Pokorni törvénytelen megfigyelése. A legfőbb ügyész 2000-ben nyilvánosságra hozott vizsgálata sem tárt fel olyat, amely megerősítette Orbán bejelentését vagy új információt hozott volna a parlamenti vizsgálathoz képest. Amit az ügyészség törvénytelennek tekintett, hogy Bédi Csaba kormányőr a BM adatbázisából tudta meg Pokorni lakcímét. Bédi ellen eljárást indítottak hivatali visszaélés és jogosulatlan adatkezelés miatt, majd néhány évvel később a Fővárosi Bíróság felmentette őt a hivatali visszaélés vádja alól.

Ki emlékszik már a Xénia-lázra? Csetényi ma a másik oldal közelében van, 2008 óta lakik a Pasa parkban, ott, ahová az összes híres szomszédja - így Rogán Antal is - később érkezett. Felmerült ugyan benne, hogy elköltöznek, de szereti a lakást, és végül is minden szomszédjával jóban van. És mostanában bő egy év alatt 12,5 milliárdot is elnyer kormánypropagandára.