UNICEF;jelentés;menekült és migráns gyermekek;50 millió gyökértelen gyerek;

2016-09-13 07:34:00

Szégyelld magad világ! Megint magukra hagyod a gyerekeket

Világszerte csaknem 50 millió gyermek él „gyökértelenül” – közülük 28 milliót olyan konfliktusok űznek el otthonukból, amelyekért nem ők a felelősek és további milliók vándorolnak el egy jobb, biztonságosabb élet reményében. A konfliktusok és az erőszak gyakran traumatizálják őket, és a tengerbe fúlás, az alultápláltság, a kiszáradás, a gyermekkereskedelem, az emberrablás, a nemi erőszak, vagy akár a gyilkosság is veszélyeztetheti őket. Azokban az országokban, amelyeken keresztül vándorolnak és úti céljukhoz érkezvén is gyakran idegengyűlölettel és hátrányos megkülönböztetéssel szembesülnek.

Kijózanító képet festenek az UNICEF által „Gyökértelenül: Erősödő krízis helyzetben a menekült és migráns gyermek” címmel publikált jelentés adatai azon erőszakos konfliktusok és más krízis helyzetek által érintett több millió gyermek és család életéről, akik számára biztonságosabb megoldásnak tűnik mindent kockára téve a veszélyes útra vállalkozni, mint otthon maradni.

 FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

 FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

A jelentés szerint jelenleg Törökországban tartózkodik a legtöbb menekült és minden bizonnyal egyúttal a legtöbb gyermekkorú is a világon. Népességszámához viszonyítva Libanon fogadja be a legtöbb menekültet: nagyjából minden ötödik ember Libanonban menekült. Összehasonlításképpen: az Egyesült Királyságban nagyjából 530-ból-, az Egyesült Államokban 1200-ból 1 ember menekült. Ám, ha a jövedelmi szint szerint osztályozzuk a menekülteket befogadó országokat, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Etiópiában és Pakisztánban a legmagasabb a menekültek koncentrációja.

A jelentés amellett érvel, hogy ahol léteznek a migráció biztonságos és legális formái, ott ez a gyermekek és az őket befogadó közösségek számára is előnyökkel járhat.

Ám azok a gyerekek, akik elhagyják otthonukat, vagy erőszakkal távolítják el őket onnan, gyakran elesnek a migráció által nyújtott esetleges előnyöktől, mint például az elvándorlást választó gyerekek és családok számára az egyik elsődleges motivációt jelentő oktatástól.

Görögország, Lesbos 2016 - egy beteg kisfiú vár arra, hogy helyet találjanak neki valahol a világon

Görögország, Lesbos 2016 - egy beteg kisfiú vár arra, hogy helyet találjanak neki valahol a világon

Egy menekült gyermek ötször nagyobb valószínűséggel marad ki az oktatásból, mint egy nem menekült.

Amikor egyáltalán adódik lehetőség arra, hogy iskolába járjanak, ez lesz a legnagyobb eséllyel a migráns és menekült gyerekeket érintő hátrányos megkülönböztetés, igazságtalan bánásmód és bántalmazás színtere.

Jogi akadályai is vannak annak, hogy a menekült és migráns gyerekek ugyanúgy hozzájuthassanak a szolgáltatásokhoz, mint a többi gyerekek.

A legrosszabb esetekben az idegengyűlölet közvetlen támadásokig fajulhat. Csak Németországban a hatóságok 850, menekültszállás ellen elkövetett támadást tártak fel 2015 során.

Hat cselekvési terület
  • a menekült és migráns, legfőképpen a kíséret nélküli gyerekek védelme a kizsákmányolás és erőszak ellen;
  • a menekült státuszért folyamodó, vagy migráns gyerekek feltartóztatásának megakadályozása gyakorlati alternatívák sorának bevezetésével;
  • a családok széthullásának megakadályozása, hiszen a család a gyermekek védelmének és jogi helyzetük rendezésének a legmegfelelőbb formája;
  • minden menekült és migráns gyermek oktatásának, illetve az egészségügyi és más minőségi szolgáltatásokhoz hozzáférés biztosítása;
  • az erőteljes menekült és migráns hullám okainak kezelése;
  • az idegengyűlölet, a hátrányos megkülönböztetés és a marginalizálás elleni fellépés.

Ahogy régebben is - 1938: a fáradt és árva 8 éves zsidó Josepha Salmon, aki egy gyerektranszport tagjaként hamarosan útnak indul Németországból Nagy-Britanniába

Ahogy régebben is - 1938: a fáradt és árva 8 éves zsidó Josepha Salmon, aki egy gyerektranszport tagjaként hamarosan útnak indul Németországból Nagy-Britanniába