támogatás;családbarát;koraszülött gyermekek;NaturAqua;

Polipokkal a biztonságért

Magyarországon az idő előtt világra jött újszülöttek száma jelentősen meghaladja az uniós átlagot – és persze aggódó szüleik – számára létfontosságú, hogy otthonosabb környezetben telhessenek a kórházban töltött hetek, sokszor hónapok. A NaturAqua ezért döntött úgy, hogy támogatja a terhesség 37. hete előtt született babákat ellátó koraszülött-intenzívosztályok családbaráttá tételét, és adománnyal támogatja a babák egészséges fejlődéséhez szükséges tárgyi eszközök beszerzését. A program együttműködő partnere az Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE).

Hazánkban évente mintegy 8000 gyermek jön világra a terhesség 37. hetét megelőző időszakban. Ez az újszülöttek 8-9 százalékát jelenti, ami jelentősen meghaladja az uniós átlagot. A koraszülés minden esetben váratlanul következik be, hetekig a kórházhoz köti az újszülötteket és így szüleiket is, így ez a bizonytalansággal teli időszak különösen megterhelő a családok számára. A NaturAqua ezért döntött úgy, hogy támogatja a koraszülött-intenzívosztályokat.

A NaturAqua célja, hogy hozzájáruljon a lehető legmegnyugtatóbb környezet biztosításához a babák és a szülők számára, illetve segítse a szülőket a tájékozódásban. A Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE) közreműködésével ezért még ez év végéig három koraszülött-intenzívosztály családbarát átalakítását támogatja. Emellett anyagi támogatást nyújt az önkéntesek munkájához is, hogy a szülők és a koraszülött babák közötti kapcsolat erősítését, ezáltal a babák életminőségének javítását szolgáló kezdeményezések jöhessenek létre.

Az egyik ilyen lényege, egy Dániából indult mozgalom keretében önkéntesek olyan színes polipokat horgolnak, amelynek tapintása a koraszülött csecsemőket a köldökzsinórra emlékezteti, így megnyugtatja őket, otthonosabbá, barátságosabbá teszi az inkubátort.

A KORE önkéntes, személyesen is érintett szülőkből álló civil szervezet, amely immár öt éve segíti a koraszülötteket nevelő szülőket információkkal, szaktanácsadással, ruhagyűjtések, valamint önkéntes workshopok szervezésével. Az egyesület célja, hogy egy országos hálózat kiépítésével minden koraszülött intenzív osztályon segítséget tudjanak nyújtani a tapasztalatlan szülők számára.

A KORE emellett szeretné minden intézménybe ingyenesen eljuttatni „PICi (A PIC a Perinatális Intenzív Centrum kifejezés rövidítése, ahol főként koraszülötteket látnak el – szerk.) füzet, nagy segítség” című kiadványát, amely a szüléstől, a kórházi tartózkodáson át a hazatérésig és a kontrollvizsgálatokig információval, tanácsokkal látja el a koraszülött babák szüleit.