posta;Magyar Posta Zrt.;Spéder Zoltán;

Spéder Zoltán úgy ment, hogy maradt

Megtámadta, mégis megvédi a hatalmi gépezet Spéder Zoltán nagyvállalkozót. A Fővárosi Főügyészség ugyanis elutasította Szakács Lászlónak a Magyar Posta Zrt. "burkolt privatizációja" ügyében tett feljelentését. A hatalom segítői vélhetően arra játszanak, hogy a nagyvállalkozóhoz köthető ügyek feledésbe merüljenek.

Ami most Spéder Zoltánnal történik az olyan, mintha kártyapartnerünknek megtiltanánk, hogy ismét az asztalhoz üljön, de a nyereménnyel távozhat - idézte fel Szakács László a Népszavának a Magyar Posta Zrt.-vel kapcsolatos feljelentése sorsát. Az ellenzéki politikus júliusban azért tett feljelentést a Legfőbb Ügyészségen, mert álláspontja szerint a vagyontörvény kijátszásával a magyar állam elveszítette meghatározó befolyását a Magyar Posta Zrt. felett. Ezt a metódust Szakács László "burkolt privatizációnak" nevezte. A nagyvállalkozó embereit ugyan egy hónapja lecserélték a társaság igazgatóságában és felügyelő bizottságában, de érdemi változás nem történt, a tagok felét továbbra is Spéder Zoltán jelölheti ki - mondta Szakács.

Az ellenzéki politikus feljelentését a Fővárosi Főügyészség azzal utasította el, hogy "nem nyomozta ki eléggé jól az ügyet". A képviselő szerint ez a bűnüldözési szervek és a vádhatóság feladata. Szakács László feltette a kérdést: netán az okozott kár mértékét is neki kellett volna közölni, továbbá azt, hogy mindez hány embert érint, és hogy megfelelő-e a belső szabályzat? Saját ügyvédi múltját felidézve a politikus emlékeztetett arra, hogy a feljelentésnek arra kell irányulnia, hogy bűncselekmény történt, és annak van elkövetője. Ők ezt meg is tették, egy 200 oldalas, mellékleteket és szabályzatokat tartalmazó, jogértelmezéssel ellátott, alapos feljelentésben - de ügyészségnek ez sem volt elég. Akinek ennyi nem elég, az a btk-ból aligha tudna sikeres vizsgát tenni - érvelt Szakács László, aki utalt arra, hogy Orbán Viktor kormányfő és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter is azt mondta, hogy ha van egy konkrét ügyben információjuk, akkor tegyenek feljelentést.

Ami most történt az egy háttéralku eredménye - mondta az ellenzéki politikus. Úgy tetszik, Spéder Zoltánt futni hagyják Orbánék, úgy, hogy elégedjen meg azzal, amit megszerezhetett, de újabb vagyonosodáshoz már nem segítik hozzá. A lejárató médiakampány lecsengett, a házkutatások megtörténtek, de újabb, határozottabb lépésre viszont senki nem számítson, ez csak erőfitogtatás volt. Ennek a konkrét ügyön túlmutató üzenete is van: ahol ilyesmi megtörténhet, oda komoly befektető nemigen teszi be a lábát - tette hozzá.

A vezércserék ellenére Magyar Posta Zrt. mellett a TakarékBankban, illetve a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetében (SZHISZ) is alig csökkent Spéder Zoltán befolyása - mondta Szakács László. A játékszabályok nem változtak, csak a szereplők egy részét menesztették. Lázár János befolyása viszont kisebb lett - fűzte hozzá Szakács. Ennek biztos jele, hogy most már Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter felügyeli a területet. Az, hogy a terület átalakításáért felelős Bártfai-Mager Andrea frissen kinevezett kormánybiztosnak mekkora a mozgástere, még nem derült ki, de az ellenzéki politikus szerint cselekvésképtelenségre van ítélve.

Spéder Zoltánt érinti az is, hogy kisrészvényesek jogsértőnek tartják, hogy Schmidt Mária 56-os kormánybiztos családi cége a nagyvállalkozótól furcsa körülmények közt vette át a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (BIF)-ben lévő részvényeit. A hvg.hu arról ír, hogy a közgyűlésen Spéder Zoltán áron alul eladta a tulajdonrészét egy olyan vevőnek, aki a kormánybiztos fiához, Ungár Péter LMP-s politikushoz köthető.

Dióslaki Gábor, a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének (Tebész) elnöke szerint az ilyen összehangolt magatartás csak akkor lesz szabályos, ha a befolyást szerző 15 napon belül vételi ajánlatot tesz a többi részvényesnek. Ennek a határideje kedden járt le, a vételi ajánlat pedig nem érkezett meg, ezért bírósághoz fordulnak. Az "akció" célja "egyértelműen és jól érzékelhetően az volt, hogy a BIF irányítását átjátsszák Schmidt Mária és családja részére” - írta a hvg.