EU-csúcs;kvótareferendum;Pozsonyi csúcs;

2016-09-18 21:19:00

Magyar kettős beszéd az EU-csúcsról

A kormányfői utasításnak megfelelően vezető fideszesek részvételével a hét végén is dübörgött a kvótakampány. Feltámadt a magyar kettős beszéd is: pénteken még sikertelennek nevezte Orbán Viktor a pozsonyi csúcsot, Kovács Zoltán kormányszóvivő már a magyar politika sikereként értékelte.

The Wall Street Journal

A Brexit után az uniós tagállamok előző napi pozsonyi csúcstalálkozónak az volt az elsődleges célja, hogy demonstrálja az EU egységét, a blokkon belüli mély megosztottság jelei azonban világosan megmutatkoztak. Az uniós vezetők kísérletet tettek a bizalom helyreállítására és a leegyszerűsítő populista üzenetek megkérdőjelezésére, ezen erőfeszítéseik azonban "csapást szenvedtek", amikor a találkozót követő sajtótájékoztatókon az "egységet megbontva" Orbán Viktor magyar és Matteo Renzi olasz kormányfő is elégedetlenségének adott hangot az ülésen elfogadott útitervvel kapcsolatban. Renzi az elfogadott dokumentumnak főként a gazdasági növekedés beindítására és a bevándorlásra vonatkozó részével volt elégedetlen. Szerinte ezzel nem sikerült új lendületet adni az Európai Uniónak. Orbán pedig sikertelennek nevezte az ülést abból a szempontból, hogy nem tudták megváltoztatni Brüsszel bevándorláspolitikáját.

Politico

A bírálatok ellenére több elemző is üdvözölte a találkozó eredményét, minthogy az egymással számos területen szemben álló európai vezetők legalább néhány kérdésben megállapodásra tudtak jutni.

Corriere della Sera

A napilap hangsúlyozva, hogy a migráció és a pénzügyi kérdések nézetkülönbségei miatt Matteo Renzi olasz miniszterelnök távol maradt az Angela Merkellel és Francois Hollande-dal eredetileg hármasra tervezett sajtótájékoztatóról is. Renzi szembeszállt a francia-német tengellyel. Az újság beszámolója szerint a római kormányfő felháborodását fejezte ki amiatt, hogy az EU-csúcs csak "nagyon kicsi" lépéseket tett a migráció "világszintű" problémájának megoldására. "Nem fogom kijelenteni, hogy minden rendben van, mivel nincs így, nem lehetünk elégedettek (...) vagy fordulat következik be a migráció és a gazdaságpolitika terén, vagy (Róma) egyedül cselekszik (...)senki sem érzi a helyzet súlyosságát" - idézte Renzit a lap, megjegyezve, hogy az olasz miniszterelnök európai "szakítása" elsősorban az olasz választóknak szól, akik a római kormány migrációs és gazdaságpolitikáját tartják elégtelennek. Az újság emlékeztetett, hogy augusztusban Renzi még Merkellel és Hollande-dal mutatkozott Ventotene szigetén, most viszont "stílust váltva lemeztelenítette az elveszett" és "döntésképtelen" Európát.

Der Standard

Minél kevésbé egységesek az európai állam- és kormányfők, minél kevesebb konkrét tartalma van a hivatalos közleményeiknek, annál nagyobb a színpadiasság. Egységesnek és erősnek akartak mutatkozni, és a Nagy-Britannia kilépésével hamarosan meggyengülő közösség új felemelkedését akarták bejelenteni. Thomas Mayer, a szerző az erős rendőri jelenlétről, a városban lévő lezárásokról ír és beszámol arról is, hogy az újságírókat a találkozótól kilométerekre lévő vásárközpontban helyezték el. "Ennek önkéntelenül szimbolikus ereje van, kifejezi az unió jelenlegi állapotát" - állapította meg. A hatalmas kihívás megoldása során a kormányfők nemcsak teljesen megosztottak, hanem bizonytalanok is - írja Mayer, aki szerint a politikusok kicsit úgy érzik magukat, mint a polgárok, akik Európa szerte jobban húznak az egyszerű megoldásokat kínáló populisták felé.

Financial Times

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke figyelmeztette az euroszkeptikus vezetőket, köztük Orbán Viktort és a lengyel Beata Szydlót, hogy fogják vissza az unióval kapcsolatos, egyre ellenségesebb retorikájukat. Figyelni fogom, hogyan kommentálják majd otthon ezt a találkozót. A lap megjegyzi: elmaradt a nyilvánosságnak szánt „műsor”, nem voltak éles szavak és kirohanások. Több vezető is kiállt az EU szükségessége mellett, a dán Lars Lokke Rasmussen azt mondta, az együttműködésnek nincs alternatívája, a bolgár Bojko Boriszov pedig azt kérdezte: „Miért vagyunk ennyire pesszimisták? Az EU csodálatos alkotás!” A portugál miniszterelnök is megjegyezte, hogy nincs élhetőbb hely az Európai Uniónál.

Bild

Az uniós kormányfők végre megértették, hogy mit sem érnek a nagy szónoklatok az EU-ról, ha nem ér véget a terror, és az ellenőrizetlen bevándorlás a jobbszélre szorítja a választókat. Most már mindenki, Angela Merkel is megértette, hogy "csak ellenállást és védekezést vált ki, ha más országokra rátukmálnak menekültbefogadási kényszerkvótákat. Az új jelszó a rugalmas szolidaritás, ami azt jelenti, hogy aki elutasítja a menekülteket, hozzájárulhat a határvédelemhez vagy a fejlesztési segélyezéshez, méghozzá közösen, és nem egyedül. Európa megértette. Most már csak cselekedni kell.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)

A Brexit-népszavazás után most elkezdődik az a szakasz, amelyben az európaiaknak világossá kell tenniük, hogy mit jelent számukra az EU, az összetartás és az együttműködés. Ehhez higgadt elemzés szükséges, és utána hozzáfoghatnak a program megvalósításához, de az Isten szerelmére, ne kezdjenek vitát az EU intézményi szerkezetéről!

Der Tagesspiegel

A tagállami vezetők akadémikus viták helyett pragmatikus útitervet készítettek, amely a külső határok védelme révén lehetőséget kínál a kelet-európaiaknak az aktív részvételre, és esélyt arra, hogy feledtessék hiányosságaikat a menekültek befogadásában. Azonban a találkozón csak azért volt viszonylagos egyetértés, mert időközben jelentősen csökkent a menekültek száma, és ha ez megváltozik, akkor ismét kiélesedhet a konfliktus a befogadástól elzárkózó kelet-európaiakkal. MTI

Guardian

Erőszakos nyelvezet és jócskán vitatott állítások jellemzik Orbán Viktor népszavazási kampányát, a referendum megosztja a nemzetet és a legrosszabbat hozza ki belőle. A lap az idegengyűlölet felkorbácsolására szolgáló hadjárat ékes példájaként említi a kormányzat által szétküldött brosúrát, megjegyezve, hogy a magyar hatóságok messze a határon túl is felszítják a feszültséget. Az egész népszavazást a miniszterelnök találta ki és az a bírálók szerint csupán arra jó, hogy az alaptalan félelmek gerjesztésével megerősítse a politikus hazai helyzetét, illetve megtámogassa az Európa-ellenes kihívást. Viszont súlyos nemzetközi következményekkel járhat, mert fokozza az EU megosztottságát. Magyarországon jelenleg mindössze néhány ezer menekült van és nem valószínű, hogy a számuk emelkedne. Viszont hogy őket állítják előtérbe, az nagy előnyökkel jár a politikában, miközben az ország jelentős bajokkal küszködik, a hatalmas korrupciótól kezdve az egyre rosszabb közszolgáltatásokig. Az ellenfelek szerint az agresszív kampány egyik oka a választópolgárok közönyössége, amin az egész referendum érvényessége múlhat. Kovács Zoltán szóvivő elismerte, hogy nincsenek bizonyítékok a kormányzati tájékoztató füzetben szereplő veszélyes nyugati zónákra, és hogy az adatok megtévesztőe

Die Welt

Magyarország saját politikájának sikereként értékeli a pozsonyi csúcstalálkozó határozatait. Kovács Zoltán szóvivő úgy nyilatkozott, hogy az eredmény jórészt a visegrádi államok határozott és egységes fellépésének köszönhető. Úgy értékelte, a visegrádi közösség a brit népszavazás után több hatalomhoz és befolyáshoz jutott, hogy aktívan kivegye részét Európa jövőjének alakításából. Mint mondta, a földrész leggyorsabban növekedő térségéről van szó, az itteni kormányok folytatják a legfegyelmezettebb pénzügyi és államháztartási politikát. Hogy Merkel és Orbán a szlovák fővárosban egyáltalán nem beszélt egymással, azt Kovács úgy magyarázza, hogy arra egyszerűen nem jutott idő.

Süddeutsche Zeitung

Tisztességtelen a rugalmas szolidaritás ötlete, ha a visegrádi államok a menekültkérdésben ragaszkodnak ehhez az elvhez, akkor azt érvényesíteni kelleni a Brüsszelből érkező anyagi támogatások esetében is. A tanácskozás még jóformán véget sem ért, miután váratlanul konkrét munkaprogramot fogadtak el, ám Orbán Viktor máris sikertelennek nyilvánította az egész csúcsot, mondván, hogy nem voltak képesek változtatni Brüsszel menekültpolitikáján. Ám mint minden jobboldali populista, nem akarja elárulni, hogy mire gondol. De azt akarja – a másik három regionális szövetségessel együtt – hogy az EU külső határait teljesen zárják le mindazok előtt, akiknek nincs kifejezett engedélyük a belépésre. A népszavazás előtti kampányban a politikusnak kapóra jönnek a migránsok, kihasználja a félelmeket. Az EU számára az ENSZ Menekültügyi Chartája épp olyan kötelező, mint a genfi konvenció. Ám Orbán számára egyik sem alap arra, hogy enyhítsen álláspontján. A kormányfő egyedül is probléma volna, csakhogy az unión belül konjunktúrája van az ilyen politikusoknak. Mindannyian arra hivatkoznak, hogy a nép véleményét képviselik. Ám ez ostobaság, mert olyan, hogy „nép” nem létezik. És mivel Orbán és a hasonlók úgy játszadoznak az igazsággal, mint macska a döglött egérrel.

Die Presse

Az osztrák kancellár elhatárolódott a visegrádi államoktól. Kern szerint alapvetően meg kell újítani az unió intézményeit és döntéshozatali rendszerét, ám ezt nagyon nehéz elérni. Ezért az Európa-politikát az jellemzi, hogy a kis lépésekért folyik a harc. Viszont elismerte, hogy a menekültek elosztásának ügyében semmiféle haladást nem értek el. Ezért további nyomásra lesz szükség -hangsúlyozta az osztrák vezető a V4-ekre utalva. Kifejtette, hogy nem ért egyet a csoport helyzetértékelésével, mármint hogy a jövőben nagyobb szerepet kell adni a nemzeti parlamenteknek, viszont hallani sem akarnak a kvótákról. Szelestey Lajos, Klubrádió