Charlotte;rendkívüli állapot;zavargások;Észak-Karolina;

Erőszakba torkollott a békés gyászmenet FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN RAYFORD

- Újra rendkívüli állapot egy amerikai városban

Rendkívüli állapotot hirdettek csütörtökre virradóra az észak-karolinai Charlotte-ban, ahol második napja tartottak a zavargások egy 43 éves fekete férfi, Keith Lamont Scott lelövése miatt. Scottot egy afrikai-amerikai rendőr lőtte le, a család vitatja a rendőrség állítását, hogy a férfinél fegyver lett volna. Egy hét alatt ő volt a harmadik fekete férfi, akit lelőttek a rendőrök az Egyesült Államokban.

Charlotte-ban csütörtökre virradóra elszabadult az erőszak, a tüntetők összecsaptak a rohamrendőrökkel, a városban számos üzletet feltörtek, fosztogatás kezdődött. A rendőrök könnygázt vetettek be a többszáz fős tömeg ellen. A megmozdulás során négy rendőr, valamint három polgári személy megsérült, utóbbiak egyike súlyosan. Az első hírek arról szóltak, hogy életét veszítette, később kiderült, hogy életben van, de válságos állapotban került kórházba. Számos tüntetőt őrizetbe vettek.

Pat McCrory, Észak-Karolina állam kormányzója bejelentette, mozgósítják a nemzeti gárdát és az autópálya-rendőrséget a rend helyreállítására. Hajnalra sikerült szétoszlatni a tüntető tömeget. „Nem tolerálhatjuk az erőszakot, a rombolást, a magántulajdon megsértését, s a rendőrtisztek elleni támadásokat sem” – nyilatkozta a kormányzó a CNN-nek.

A helyi afrikai-amerikai közösség vezetői szerdai sajtótájékoztatójukon emlékeztettek: az elmúlt években számos hasonló incidens történt Amerika-szerte. Keith Lamont Scott családja vitatja a hatósági beszámolót. A rendőrség szerint a járőrök egy másik illetőt igazoltattak, amikor Scott kiszállt a kocsijából és fegyverrel közeledett feléjük. Hiába szólították fel, hogy tegye le a fegyvert, nem engedelmeskedett, ezért lőtték le.

Erőszakba torkollott a békés gyászmenet FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN RAYFORD

Erőszakba torkollott a békés gyászmenet FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN RAYFORD

A család szerint a férfi a fiára várt, s közben az autójában ülve egy könyvet olvasott, nem volt fegyvere. Kerr Putney, Charlotte-Mecklenburg rendőrfőnöke ugyanakkor állítja, a helyszínen fegyvert találtak, könyvet nem. Az indulatokat csillapíthatná, ha közzétennék a rendőrségi kamerák felvételeit, ettől azonban elzárkóznak. Brentley Vinson rendőrt, aki lőtt, felfüggesztették, ő nem viselt testkamerát, a többiek felvételei a hatóságok szerint nem egyértelműek.

A Scott család az első napi zavargások után közleményt hozott nyilvánosságra, amelyben békés tiltakozásra szólították fel a lakosságot. A szerda estére meghirdetett békés gyászmenet azonban ismét erőszakos megmozdulásba torkollott.

Loretta Lynch amerikai igazságügyi miniszter bejelentette, a tárca vizsgálja a Charlotte-ban történteket. A szövetségi hatóságok a héten egy másik ügyben is vizsgálatot kezdtek. Hétfőn tették közzé a rendőrségi videófelvételt a 40 éves Terence Crutcher múlt pénteki lelövéséről, a fekete férfi az autója felé sétált, s a felhívásra feltette a kezét. Nem volt nála fegyver.

Crutcher „bűne” az volt, hogy járó motorral üresen hagyta a járművét, ezért riasztották a rendőrséget. A rendőrök túlerőben voltak, előbb sokkolót vetettek be a férfi ellen, majd lelőtték, mondván, „nem működött együtt”. A család szerint a férfi azért szállt ki, mert valami gondja volt a kocsi motorjával, de „úgy kezelték, mint valami bűnözőt”.

Ferguson óta feszült a helyzet
A túlzott rendőri erőszak elleni megmozdulások 2014 augusztusában kezdődtek, amikor a rendőrök lelőttek egy fegyvertelen fekete tizenévest, Michael Brownt a Missouri állambeli Fergusonban.
A Washington Post adatai szerint Keith Lamont Scott idén a 173. fekete, akit a rendőrök lelőttek. Egy rendőrségi erőszakot monitorozó honlap összesítéséből kiderül, 2015-ben 102 feketét lőttek le, hetente majdnem két ilyen incidens történt.
Minden harmadik áldozat fegyvertelen volt. Tíz alkalommal emeltek vádat a rendőr ellen, s csak kétszer hoztak elmarasztaló ítéletet. Az Obama-kormányzat több kezdeményezést tett a helyzet javítására, a bizalomerősítésre, a rendőröket testkamerákkal szerelik fel.

Szerdán bejelentették, hogy hét jobboldali jelölt vív meg egymással azért, hogy a konzervatív tábort képviselje a jövő tavasszal esedékes francia elnökválasztáson. Hatan közülük a Nicolas Sarkozy által fémjelzett Republikánusok párt tagja, egy pedig az ultrakonzervatív Kereszténydemokrata Párt (PDC) képviselője. A kampány már régóta folyik a jobboldalon, ebben azonban új fordulatot hozhat Jacques Chirac volt köztársasági elnök betegsége.