ENSZ;Magyarország;emberi jogi bizottság;jelöltetés;

ENSZ-közgyűlés - Fotó:Drew Angerer/Getty Images

- Mi a cinizmus? - Magyarország jelölteti magát az ENSZ Emberi Jogi Bizottságába

A hírt Szijjártó Péter  külgazdasági és külügyminiszter jelentette be az ENSZ Közgyűlés ülésszakának általános vitájában elhangzott felszólalásában. Az MTI híre arról nem szól, hogy milyen fogadtatása volt a bejelentésnek, de minden esetre ezt egy olyan ország kormányának minisztere tette, amely országban anyagi- és társadalmi támogatás híján éppen most adja fel több, szélsőjobbos kerület- és településvezetők kénye-kedvének, illetve a kormány cinikus közömbösségének kiszolgáltatott jogfosztottak szempontjából létfontosságú szervezet a munkát.

A roma jogvédő és aktivista NGO-k pusztulása az egyik legrosszabb hír a rengeteg rossz hír között, amelyet naponta olvasok. Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek (CFCF) irodája bezárt. A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) már csak a kifutó ügyeket viszi, munkatársainak fölmondott; megszűnik. A Roma Sajtóközpont (RSK) határozatlan időre fölfüggesztette tevékenységét. A Romaversitas az idei tanévre nem tudott programot meghirdetni, jövőre valószínűleg teljesen leáll - írta minapi blogjában Tamás Gáspár Miklós, hozzátéve: akik régi csodálóik voltunk, jól tudjuk, újabb érdeklődők pedig kis erőfeszítéssel meggyőződhetnek róla: ezek nagyszerű szervezetek, intézmények voltak. Sokat tettek a cigányságért – bár a problémák gigantikus volta miatt ez a sok is kevés –, és sokat tettek azért, hogy Magyarország elviselhetőbb hely legyen. 

De vissza Szijjártó Péterhez, aki az ENSZ közgyűlésében azt is mondta, hogy:

Szabad és hagyományaira, kultúrájára, kereszténységére büszke, és a szabadságáért a múltban megküzdő nemzet képviselőjeként állt a pódiumra.

Miután felidézte 1956-ot, Magyarország akkor nem kapott kívülről segítséget, de a szabadságharcosok hősies erőfeszítései erőt adtak a magyaroknak a diktatúra túléléséhez és ahhoz, hogy végül 1990-ben szabadok lehessenek,  jött az aktuális téma:  a világ óriási kihívásokkal néz szembe, olyan kihívásokkal, amelyek drámai változásokat idéztek elő az eddig megszokott világrendben: a terrorista szervezetek világszerte tapasztalható terjedésével, a világ egyes kulcsfontosságú és sebezhető térségeinek destabilizálódásával, és azzal, hogy mintegy 60-65 milliónyi ember vándorol, vagy kényszerül elhagyni lakhelyét. Nem túlzás immár azt állítani, hogy a huszonnegyedik órában vagyunk e változások pozitív irányú megváltoztatásához. 

Szijjártó ezután a magyar politika eredményeiről számolt be, amelyek - mondta az MTI híradása szerint - sikeresen járulnak hozzá a globális kihívások jó irányba tereléséhez. Ezzel összefüggésben megemlítette, hogy hazánk annak a 23 országnak egyike, amely katonákat küld az Iszlám Állam elleni harcba. 143 magyar férfi és nő teljesít szolgálatot - védelmi egységben és pesmergák kiképzésében - Irakban. Szóba hozta, hogy Magyarország sürgeti a Nemzetközi Büntetőbíróságot az Iszlám Állam által a keresztény közösségek ellen elkövetett bűntettek kivizsgálására. Arról is tájékoztatta az ENSZ Közgyűlését, hogy a magyar kormány államtitkárságot hozott létre, amely figyelemmel kíséri a keresztény közösségek helyzetét szerte a világban, s a veszélyben lévő, fenyegetett közösségeknek segítséget ad. 

A Karszt-fennsíkon az ellenség több közeledési kísérletét visszavertük Hírek a harctérről, 100 éve ezen a napon