Szaúd-Arábia;petíció;nők jogai;

- Internetes petíció a szaúdi nők jogaiért

Nem mindennapi esemény Szaúd-Arábiában, hogy férfiak is csatlakoznak a nők jogaiért kiálló bármilyen kezdeményezés mellé. Az azonban valóságos szenzációnak számít, hogy vallási vezetők emeljenek szót a nők érdekében.

Ezúttal azonban ez történt, jelezve, hogy bár lassan, azért a világ egyik leggazdagabb országában is megváltoztathatók a körülmények.

Többezer szaúdi polgár írta alá azt az online petíciót, amelyben a nők fölötti gyámság megszüntetését szorgalmazzák, közölte a dubaji Gulf News. A petíciót a Twitteren indították útnak és két nap alatt máris 14684 támogató aláírást szerzett.

Ezzel párhuzamosan 2500 nő személyesen a királynak küldött táviratot, amelyben a megkülönböztetés felszámolására kérik. A dubaji portálnak nyilatkozó helyi aktivista szerint az egyház is megosztott már a kérdésben, több neves egyházi jogtudós írt alá egy külön petíciót, amelyben állítják, nem az iszlám törvénykezésből ered ez a szaúdi nőket sújtó szabályozás.

Jelenleg ugyanis a szaúdi nők férfi kíséret nélkül ki sem mehetnek az utcára, egyetlen közösségi térbe sem léphetnek be. Otthonaikat egy férfi kísérő, egy úgynevezett mahram társaságában hagyhatják el. De ez vonatkozik az egészségügyi ellátás igénybevételére is, a nő, bármennyire beteg, addig nem fordulhat orvoshoz, míg nincs kísérője. A mahram általában valamely közeli családtag, például férfi sofőrjeik – mert ők ugyebár nem vezethet autót – erre nem alkalmasak.

A szaúdi törvénykezés szerint a férfi kísérőre azért van szükség, mert a nők egyedül könnyebben bűnbe esnének. A joggyakorlat is erre épül, egy erőszak esetén például az áldozatot vonják felelősségre, és általában is a nők felelősek minden rosszért, bántalmazásért, ami velük történik, mert a szaúdi jogi álláspont szerint az tudott dolog kell, hogy legyen, hogy a férfiak nem tudnak uralkodni ösztöneiken, ezért a nőknek kell megelőzniük a bajt.

A megszólaló aktivisták szerint a szaúdi királyi ház tagjai közül többen készek lennének a nyitásra, a társadalmi reformra, ám a klérus nyomása egyelőre az uralkodó dinasztiára is nagy.

Összesen 32 ezer embert tartóztattak le Törökországban a július közepén végrehajtott, meghiúsult puccskísérletet követően, s 70 ezer emberrel szemben indítottak eljárást – közölte szerdán Bekir Bozdag igazságügyminiszter az NTV televízióban.