Levelezés;kvótareferendum;

- Kinek fontos a szavazás?

Európa valamennyi kormánya növekvő aggodalommal figyeli az évszázadok óta nem tapasztalt méretű bevándorlási hullámot. Olyan kihívásnak tekintik, amelynek kezelése, a belépni szándékozók alapos ellenőrzése, az esetleges terroristák kiszűrése, a tényleges menekültek kiválasztása, elhelyezése, ellátása majd a társadalomba történő beilleszkedésének biztosítása jelentős anyagi áldozatokat is kíván. Biztosítani kell, hogy a bevándorlók ne veszélyeztessék a közbiztonságot, a törvényes rendet, hogy alkalmazkodjanak az európai szokásokhoz, kultúrához.

Az ENSZ genfi menekültügyi konvenciója értelmében mindenkit be kell fogadni, aki a hazájában dúló háború, a terrorizmus veszélye, vagy az ottani kegyetlen diktatúra miatt életét, szabadságát, emberi méltóságát védve kényszerül menekülni. A tényleges menekültek befogadását nemcsak a genfi konvenció írja elő, hanem az Európai Unió értékrendje, a szolidaritás, az emberiesség parancsa is. A befogadás mellett érvel a katolikus világegyház feje, Ferenc pápa is, aki szerint a keresztény ember nem kerítést, nem falat, hanem hidakat épít.

Az európai országokban az aggodalom lényegében azonos, a helyesnek tartott megoldások azonban különböznek. Az uniós tagállamok nagy többsége az ésszerűen korlátozott, szervezett és ellenőrzött befogadás mellett érvel, a közös probléma közös megoldását szorgalmazza, a terhek igazságos, méltányos megosztását tartja helyesnek. Van azonban néhány olyan kormány is, amely igyekszik ebből kimaradni. Vannak, akik úgy gondolják, hogy a menekültügy Görögország és Olaszország, illetve Németország problémája. Orbán Viktor és kormánya ráadásul kezdettől elutasítja a közös megoldást, nemzetállami megoldások mellett érvel.

Az Európai Bizottság az igazságos és méltányos teherviselés érdekében befogadási kvótákat javasolt. Ezek meghatározásánál figyelembe vette az országok nagyságát, gazdasági teljesítő képességét, a munkanélküliség nagyságát és egy sor egyéb tényezőt. A döntést a Belügy- és Igazságügy Miniszterek Tanácsa hozta meg, az előírt többséggel, a Görögországban és Olaszországban regisztrált, összesen 160 ezer menekült igazságos és méltányos elosztását javasolták. Magyarországra a létszám kevesebb, mint 1 százaléka, 1294 személy jutna. A kvóták alapján történő elosztás ellen Magyarország és Szlovákia az Európai Bírósághoz fordult, ahol még nem született döntés. A kvótákat néhány más ország is helytelenítette, de bírósághoz nem fordultak. Az Európai Bizottság tett egy kísérletet az önkéntes vállalások alapján történő elosztásra, a tagállamok különböző mértékű felajánlásokat tettek, egyedül Magyarország kormányfője volt az, aki semmilyen vállalást nem tett.

Van tehát egy uniós szabályok szerint, többségi alapon meghozott európai tanácsi döntés, amelynek végrehajtása vontatottan halad, mert néhány ország helytelenítette a kötelező kvóták alkalmazását, de az önkéntes befogadást nem hárította el. Az eddig tett önkéntes vállalások azonban jóval alacsonyabbak mint a Görögországban és Olaszországban regisztrált menekültek száma.

Az Európai Unióban lehetnek véleménykülönbségek, de olyan ország amely, immár több, mint másfél éve milliárdokba kerülő kormányszintű kampányt folytat a menekültek befogadása ellen, csupán egy van. Az a Magyarország, amely - ahogy erre sokan felhívják a figyelmet -, egyike a legmagasabb összegű uniós támogatást kapó országoknak, miközben manipulált kérdésekkel Nemzeti Konzultációt rendezett, magyar nyelvű óriásplakátokkal figyelmeztette a még meg sem érkezett menekülteket, hogy mit nem tehetnek Magyarországon. Óriásplakátokkal terjesztett valótlan állításokat, hamis információkat a menekültekről. A cél egyértelműen a félelemkeltés, a menekültek meggyűlöltetése és annak sulykolása, hogy tőlük csak Orbán Viktor és a Fidesz kormány tudja megvédeni Magyarországot, a keresztény Európát.

A cél egyértelmű: Orbán Viktor tekintélyuralmi rendszerének további erősítése, évtizedekre történő bebetonozása, ehhez a következő választásokon újabb kétharmados győzelem elérése. Hogy zavartalanul folytathassák a demokrácia, a jogállam lebontását, a felháborító mértékű vagyongyűjtést, az egészségügy, az oktatás, a szociális ellátás rovására.

A népszavazás Orbán Viktornak, a Fidesznek, és azoknak fontos, akik ennek a rendszernek a haszonélvezői. Ezért szorgalmazzák a minél nagyobb arányú részvételt, és a nemmel szavazás sorsdöntő jelentőségét, ezért akarják, hogy a népszavazás érvényes és eredményes legyen. Ha csak azok vennének részt a szavazáson, akik ennek a rendszernek a haszonélvezői, akkor a számuk nem érné el a szavazásra jogosultak 20 százalékát sem, a többi szavazatot azoktól remélhetik, akiket sikerült megtéveszteniük. Akik viszont már rádöbbentek, hogy a népszavazás érvényessége és eredményessége, a nem szavazatok többsége csak Orbán Viktornak, családi és baráti körének, a Fidesz kormányzás haszonélvezőinek fontos, azok, ha tehetik, maradjanak otthon.

Ha pedig félnek ennek esetleges következményeitől, akkor adjanak le érvénytelen szavazatot. Ehhez nem kell mást tenniük, mint az IGEN és a NEM válasz melletti körbe egyaránt pontosan berajzolni az X-et. Ha ezenkívül még üzenni is akarnak, akkor írják a szavazólapra a következőt: Az IGEN az Európai Unióra, a NEM Orbán Viktorra és a kormányára vonatkozik!