Az ismét élesedő orosz-amerikai feszültség mind több csatornán is érzékelhető. Oroszország arra panaszkodott, azt tapasztalja, hogy nagyobb nyomás alá helyezik az Egyesült Államokban szolgáló diplomatáit. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes azt közölte, hogy az ottani orosz diplomaták helyzete „egyre rosszabb” lesz. Szerinte megfigyelhető például, hogy az amerikai titkosszolgálat az utóbbi két és fél évben folyamatosan kereste meg az orosz diplomatákat, s próbálta „átcsábítani” őket.
Rjabkov azt állította, hogy az amerikai titkosszolgálat a „legszánalmasabb” módszerektől sem riad vissza. Példaként említette, „megfenyegetik a diplomaták családtagjait”. Amint fogalmazott „mesterséges problémák és bizonyos kitalációk” miatt az orosz diplomaták nem tudják teljes mértékben elvégezni a munkájukat.
A külügyminiszter-helyettes azzal vádolta az amerikai kormányzatot, hogy a diplomácia leple alatt erőteljes kémtevékenységet folytat Oroszországgal szemben. Állítása szerint a Moszkvában szolgáló amerikai katonai attasét rendszeresen „stratégiailag fontos katonai objektumok közelében” látják.
Az Egyesült Államok, miután Szíria kapcsán szakított Oroszországgal, egyedül akar fellépni a válságban. A washingtoni külügyminisztérium egy szóvivője elmondta, hogy az amerikai kormányzat egy sor lehetőséget vesz számba. Ezek között diplomáciai, katonai, titkosszolgálati és gazdasági lépések egyaránt vannak. „Mindig az önálló fellépés lehetőségét keressük, amennyiben olyan helyzettel találjuk szembe magunkat, mint Szíriában” – fejtette ki a szóvivő. Ugyanakkor a további lépéseket megtárgyalják azokkal az országokkal is, amelyek az Egyesült Államokat segítik.
Előzőleg az Egyesült Államok felfüggesztette a tárgyalásokat Oroszországgal a fegyverszünetről. Washington azzal vádolta Moszkvát, hogy nem tartotta magát vállalásaihoz. A Kreml visszautasította a vádakat.
Az orosz védelmi miniszter bejelentette, hogy S-300-as rakétavédelmi rendszert szállítottak Szíriába, tartuszi bázisukra. Csak „védelemről” van szó, amely „senkit sem fenyeget” – fejtette ki a szóvivő. A rendszer pedig arra szolgál, hogy „biztonságot adjon a helybélieknek”. Oroszország már tavaly novemberben S-400-as légvédelmi rendszert szállított a hmeimimi bázisra, elsősorban azzal a céllal, hogy védjék a Szíriában bevetett orosz gépeket – közölte a Kreml.
A két ország közötti viszony rosszra fordulása nem csupán a szíriai válság különböző megítélésére vezethető vissza, hanem arra, hogy 2014 tavaszán Moszkva annektálta a Krím-félszigetet, majd hathatós támogatást nyújtott a kelet-ukrajnai oroszbarát lázadóknak. Júliusban pedig megtámadtak egy amerikai diplomatát Moszkvában, ami további feszültségekhez vezetett a két állam viszonyában.
A két ország hét elején szakította meg tárgyalásait Szíria kapcsán. Egymást vádolják azzal, hogy csődöt mondott az előző tűzszünet, s egyre drámaibb helyzet alakul ki az országban. A mostani állapotokra jellemző az is, hogy Vlagyimir Putyin hétfőn személyesen rendelte el az Egyesült Államokkal megkötött nukleáris egyezmény végrehajtásának felfüggesztését. Az orosz elnök azzal vádolta Washingtont, hogy nem a szerződésben meghatározott mértékben csökkentette a nukleáris fegyverhez előállítandó plutónium mértékét. Ezt az egyezményt 2000-ben írták alá és 2011-ben lépett életbe.