A nemzetközi emberi jogi szervezet szerint nincs arra bizonyíték, hogy a halálbüntetés hatásosabb lenne, mint a más típusú büntetések. Az AI adatai szerint egyre gyakoribb jelenségről van szó. Tavaly legalább húsz országban ítéltek halálra és végeztek ki embereket terrorizmussal kapcsolatos bűncselekmények miatt. A legtöbb kivégzést Kínában, Iránban, Pakisztánban, Szaúd-Arábiában és az Egyesült Államokban hajtották végre.
"A lakosság elleni támadások borzalmas szenvedést okoznak az áldozatoknak és családjaiknak, és soha, semmilyen körülmények között nem igazolhatóak. De az állam által elkövetett gyilkosságok nem szüntetik meg a kiváltó okokat. Helyette egyszerűen csak vegyítik az igazságtalanságot és a szenvedést, és további erőszakot szülnek, ahelyett, hogy igazságot szolgáltatnának az áldozatoknak" - mondta az AI globális ügyekkel foglalkozó igazgató-helyettese.
James Lynch szerint a halálbüntetés alkalmazása mindig az emberi jogok megsértése. A világ országainak több mint kétharmada pedig már nem alkalmazza vagy a jogrendszeréből is kitörölte. "Minden kormánynak így kellene tennie" - mondta.
Az AI közleménye emlékeztet: a halálbüntetés sérti az élethez való jogot, ahogy azt az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata meghatározza. "Ez a létező legkegyetlenebb, legembertelenebb és legmegalázóbb büntetés" - írták.