ENSZ;Szlovákia;főtitkár;

2016-10-10 11:44:00

Félsikernek tartják az „ezüstérmet”

Erősödhetett volna az Európai Unió globális gazdasági-politikai pozíciója, ha az EU tagállamai meg tudtak volna állapodni egy közös európai jelölt személyében az ENSZ főtitkárának választása kapcsán – vélekedik az Új Szó. Másrészt a több alkalommal is emlegetett szokásjog – amely szerint az ENSZ új főtitkárának személyét a közép-kelet-európai államok egyike adja – sem érvényesült.

António Guterres egykori portugál miniszterelnök kerül az Egyesült Nemzetek Szervezetének élére, miután a nemzetközi szervezet Biztonsági Tanácsát alkotó 5 állandó és 10 nem állandó tag egyhangúlag a portugál baloldali politikus mellett szavazott. A végső döntés az ENSZ Közgyűlése kezében van, azonban a testület szavazása már csak formalitás, ezzel tulajdonképpen eldőlt, ki lesz az ENSZ kilencedik főtitkára. Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter a titkos szavazás során a második helyen végzett. „Elégedett vagyok azzal, hogy a kelet-európai államok jelöltjei közül a legelőkelőbb helyen végeztem, annak ellenére, hogy összességében »csak« a második lettem. Mindemellett ez a szlovák diplomácia történelmének egyik legnagyobb sikere” – tette közzé nyilatkozatát Miroslav Lajčák külügyminiszter a szociális hálón.

„Miroslav Lajčák szereplését és azt, hogy összességében a második helyen végzett, nagyra kell értékelni, azonban António Guterres megválasztása az ENSZ élére egyáltalán nem lepett meg, mivel szakmai tapasztalatai alapján ő volt a legjobb jelölt a szervezet irányítói tisztségének a betöltésére.” – nyilatkozta lapunknak Petőcz Kálmán, Szlovákia korábbi ENSZ-nagykövete. Amellett, hogy a volt portugál baloldali politikus megfelelt a szakmai kritériumoknak, 2005 és 2015 között az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságát (UNHCR) irányította. A 67 éves António Guterres a 2007-től hivatalban lévő dél- koreai Ban Ki-Mun főtitkárt váltja 2017 január elsejétől.

A világszervezet 70 éves fennállása alatt először volt nyilvános a nemzetközi szervezet főtitkári pozíciójára pályázók kiléte, és először tartottak nyilvános meghallgatásokat a közgyűlés előtt, egészen eddig ugyanis zárt ajtók mögött dőlt el az apparátust vezető személye. Korábban a 15 tagú Biztonsági Tanács titkosan javasolt főtitkárjelöltet, akinek megválasztását a Közgyűlés hagyta jóvá.