A Pest Megyei Kormányhivatalhoz fordult a Greenpeace Magyarország, mert egy birtokukba került vizsgálati beszámoló szerint Gyömrőn és környékén a határértéket több tízszeresen, más esetben több százszorosan meghaladó szennyezések találhatóak a talajvízben. Gyömrőn egy vegyi üzem is található, a gyár egykori dolgozói a helyi sajtónak már korábban is beszámoltak a szennyezésről, elásott hulladékról is beszéltek, amiket viszont még semmilyen hatóság nem kutatott fel.
A PEVDI, azaz a Pest Megyei Vegyi- és Divatcikkipari Vállalat legnagyobb, gyömrői gyára az 1950–60-as években kezdte meg a termelést, 1992-ben privatizálták (Pevdi Kft.), de környezetvédelmi kérdésekről nem rendelkeztek, a korábbról ott maradt, több száz tonnányi veszélyes hulladék kezeletlenül állt, miközben a termelés tovább folyt. 2004-ben kirepedt egy szabálytalanul tárolt ezer literes hordó, melyből maró, irritáló hatású gőz jutott ki a környezetbe, a vállalatra 2 millió forintos bírságot szabott ki az ÁNTSZ a szabálytalanságok miatt.
A balesetet követő vizsgálatok során más környezetszennyezésekre is fény derült: a szomszédos lakókertek kútjaiban az emberi rákkeltő benzol a határérték 4,1-szerese; a szintén rákkeltő, mérgező triklór-etilén a 12-szeresében volt jelen. A szennyezés forrása a PEVDI-telep vegyszerekkel teli talaja volt. A Pevdi Kft. nem vállalt felelősséget, mondván, a veszélyes anyag már ott volt, amikor tulajdonába került a terület.
A cég 2010-ben csődöt jelentett, az új tulaj, a Revdex Kft. szerződött a Saubermacher-Magyarország Kft.-vel a veszélyes hulladék elszállítására és a terület megtisztítására. 2011 februárjára ez elvben meg is történt - több mint ezer tonna hulladékot vittek el -, de kiderült, az üzem területén a talajban 4-8 méteres mélységben további hulladékok vannak, ezt megerősítette a Saubermacher is. Kiemelték azt is, az épületekben is található (feltételezhetően veszélyes) hulladék, amely bizonytalan összetételű.
A cég által 2012–13-ban végzett tényfeltárás szerint a talajvízben a határértékeket jelentősen meghaladó mennyiségben vannak mérgező anyagok: például a rákkeltő vinil-klorid akár több mint 10 000-szeres, de az ugyancsak rákkeltő benzol is majdnem 50-szeres mennyiségben van jelen a határértékekhez képest. A talajvízen keresztül a szennyezés a környékbeli lakosok telkeinek kútjaiban is megjelent.
Idén a Pest Megyei Kormányhivatal kötelezte a Revdex Kft.-t, hogy végezze el a részletes tényfeltárást a talaj és a talajvíz szennyezettség teljes felmérése érdekében. Ugyanakkor a Greenpeace arra kéri a kormányhivatalt, tegyen ennél sürgősebb lépéseket az üzem területén található megmaradt veszélyes hulladék elszállítása, a talaj és a talajvíz megtisztítása érdekében.