Oroszország;Nagy-Britannia;Szíria;légitámadás;segélyszállítmány;

- Moszkva bizonyítékokat követel Londontól

Nagy-Britanniának kötelessége a bécsi egyezmény szerint szavatolni a diplomáciai képviseletek biztonságát - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője 

Peszkov Boris Johnson brit külügyminiszternek arra a keddi kijelentésére válaszolt, amelyben a diplomáciai vezető azt kifogásolta, hogy háborúellenes aktivisták miért nem tüntetnek Moszkva szíriai katonai fellépése miatt a londoni orosz nagykövetség előtt.

Az orosz védelmi minisztérium szóvivője, Igor Konasenkov tábornok szerdán "ruszofób hisztériának" minősítette Johnsonnak azt a keddi kijelentését, amely szerint Aleppónál szeptember 19-én orosz légitámadás ért egy segélyszállítmányt.

Konasenkov követelte, hogy a brit diplomácia vezetője bocsássa Moszkva rendelkezésére azokat az állítólag nyilvánosan hozzáférhető légi felvételeket, amelyek Johnson szavai szerint bizonyítják Moszkvának az incidensben való bűnrészességét.
A katonai szóvivő leszögezte, hogy orosz harci gépek nem voltak Aleppó környékén a támadás idején.

Az orosz szövetségi tanács (a szövetségi parlament felsőháza) egyébként szerdán gyakorlatilag egyhangúlag jóváhagyta azt a Szíriával kötött megállapodást, amelynek értelmében Oroszország határozatlan ideig használhatja a hmejmími légitámaszpontot. A szerződést 158 szenátor szavazta meg, egy tartózkodás mellett. Az alsóház, az állami duma múlt pénteken ratifikálta az egyezményt.

A napokban nyilvánosságra került, hogy az orosz védelmi minisztérium állandó haditengerészeti bázist kíván létrehozni a szíriai Tartúszban.

Fehér címlappal, Veled vagyunk, Népszabadság főcímmel jelent meg hétfőn a Denník N szlovák napilap – emlékeztetett az Új Szó. Az újság főszerkesztője a lap honlapján magyar nyelvű kommentárban állt ki a felfüggesztett magyar lap mellett. Matúš Kostolný, a Denník N főszerkesztője szerint Szlovákiában kevésbé drámai a helyzet a sajtószabadság terén, viszonylag nyugodtan dolgozhatnak az újságírók.