Lázár;

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

- Lázár János kedvtelve olvasgatta a Népszabadságot

Szemmel láthatóan kevesebb újságíró jelenlétében kezdődött meg a 65. kormányinfó. A Népszabadsággal történtek miatt ugyanis a közösségi portálon bojkottra való felhívás jelent meg, azzal a felütéssel, hogy a napilap példátlan körülmények közötti betiltása, megszüntetése után joggal mondható: veszélyben a magyar sajtószabadság, amit a sajtó munkatársai nem hagyhatnak jelzés nélkül. A felhívás szövege szerint a 65. Kormányinfón ne legyen ott egyetlen kolléga, egyetlen kamera és egyetlen mikrofon sem. Ha ez nem is teljesült,  - a Népszaván nem múlott - a Lázár János miniszter és Kovács Zoltán kormányszóvivő pulpitusával szembeni széksorok igen foghíjasak voltak. 

A Miniszterelnökséget vezető miniszter nem reagált a jelenségre, indításként közölte: nem lesz sok ideje a megjelent újságírók kérdéseire válaszolni, ugyanis Bécsbe megy tárgyalni. 

Ehhez képest kimondottan időhúzásként értelmezhető, hogy Lázár János ismét hosszasan beszélt a kvótanépszavazásról, a brüsszellel szembeni harcról, az EU felől érkező nyomásgyakorlásról - amit a miniszter szerint a New York Times is elkövetett - ennek során pedig semmi, de semmi olyat nem mondott, ami akár egyetlen elemében is újdonsült információként lenne értelmezhető.  Kerüljön le az Európai Biztottság napirendjéről a kvóta ügye – summázta Lázár János a hosszas, ismétlő  beszédet, azt még hozzátéve, hogy a kormány meg akarja győzni a parlamenti frakciókat arról: az alaptörvény módosítása elengedhetetlenül szükséges, hogy "az ország határait megvédjék". Mint közölte: erről egyeztet pénteken az MSZP elnökével, jövő héten pedig a Jobbik elnökével.

Ezután megkezdődött a Fidesz-kormányzás áldásos hatásainak sorolása; javult a foglalkoztatás, a sikerek pedig igazolják a korábbi célkitűzéseket, mert 2010-ben döntötték el, hogy segély helyett mindenki dolgozzon.  

De ez még semmi

Lázár János szavai szerint ilyen gazdasági fehérítést - vagyis a korrupció legalábbis jelentős enyhítésétegyetlen kormány sem hajtott még vége a rendszerváltozás óta, ennek szolgálatába állították például az online kasszákat, illetve az EKÁER-rendszert.

Ráadásul 

Remekül szerepelünk, hatodikak vagyunk az EU-s pénzügyi források lehívása listáján, a kelet-európai országok közül egyetlen sem előz meg minket. A mostani fejlesztései időszakban 8900 milliárd forintot kap Magyarország Brüsszeltől - tájékoztatott a konkrét összegről a miniszter, aki ezúttal nem beszélt sem a tesze-tosza uniós bürokratákról, sem a harcról, amit a kormány vív az Unióval. 

Azt egyébként, hogy az állam miként teljesít, november elején tárgyalja majd a kormány. A 2007-2013 közötti uniós forrásfelhasználást is vizsgálják, hogy az elköltött pénz, milyen hatással volt az országra. 

Jó, de mi a helyzet a tao-pénzek ügyével? 

Ezügyben is a már ismert magyarázat hangzott el Lázár Jánostól: a nyilvánosság az adótitok miatt szűnik meg. Arról, hogy a tao közpénz vagy sem, a kormány nem foglal állást. 

A kamerák a miniszter tájékoztatása alatt nem pásztázták az ezúttal foghíjas széksorokat, így nem lehetett látni, milyen képet vágtak az újságírók, amikor Lázár János egyszercsak elviselhetetlen városi plakátrengetegről kezdett beszélni, amely tűrhetetlen látvány, így rendet kell tenni az ügyben. Hogy ez miképpen valósuljon meg, arról még nem született kormánydöntés.

Az újabb repetitív slágertéma is előkerült: szuperkórház

Persze persze megépül majd, a dél-budai egészségügyi centrumot a Kelenföldi pályaudvar közelében fogják felépíteni. A több mint 100 ezer négyzetméteres épület egy 8-10 hektáros területen valósul majd meg. De épül majd új gyermekklinika is, valamint lesz fejlesztés a gyógyszerész karon és a fogászati karon.

Orvosbérek

Lehetnek néhány százan olyanok, akik az orvosbérrendezés ellenére kevesebbet kaptak – ismerte el Lázár János. De a miniszterelnök kérése, hogy ezt soron kívül orvosolják, és ne legyen senki, aki kevesebbet kap most, mint korábban.

Dramaturgiai fordulat

Miután Lázár János befejezettnek minősítette a tájékoztatást, Kovács Zoltán szóvivő felfedezte az újságírók között Fiala Jánost, erre reagálva szóba hozta, hogy egyes orgánumok a napokban azt írták: megszűnt a sajtószabadság. Hogy ennek legott ellentmondjon, azonnal megadta a szót Fialának, aki először a Klubrádió ügyét hozta szóba, majd rákérdezett a miniszternél, észleli-e a Népszabadság megszüntetése miatti bojkott hatását, valamint azt, hogy a napilap újságírójaként általában hosszasan kérdező Csuhaj Ildikó széke is üres. 

A Népszabadsággal történtek kapcsán Lázár János megismételte a már többször hallott kormányzati álláspontot, miszerint ha a kormány beleavatkozna egy napilap sorsába, éppen az mondana ellent a sajtószabadságnak. Majd hosszasan magánvéleményét ismertetve arról beszélt, hogy ő maga időnként kimondottan kedvtelve olvasta a Népszabadság egyes cikkeit, és hiányozni fog neki a lap, valamint igen, tisztában van azzal is, hogy az újságírók manapság kiszolgáltatottak. Ami pedig a kormányt illeti, igyekeztek jó viszonyt kialakítani a sajtóval, így a Népszabadsággal is, akkor is, ha  ideológiai szempontból nem is tudnak az újság szellemiségével. A konkrét eset kapcsán szerinte a lap sorsát majd az olvasók döntik el. 

Elhangzott még újságírói kérdés formájában Rogán Antal helikopterezése, de a témát alapvetően elvicceskedte mind a kérdező, mind Lázár János, mint válaszoló. A kérdés az volt, menne-e vidéki esküvőre a miniszter helikopterrel, nem tervezem- felelte nevetgélve Lázár, megosztva a nagyérdeművel azt az intim információt is, hogy még sosem ült helikopteren. 

Vagyis nem is igaz, hogy nem hangzott el új információ a tájékoztatón.



A XIII. kerületi lakókat sokkolta, amikor mára kivágták a fákat a Dráva utcában, holott a munkások előző nap még azt mondták, hogy csak metszésről van szó - számolt be az újabb felháborító fakivágásokról a hvg.hu.