tüntetés;Népszabadság;

2016-10-16 10:08:00

"Lopják a szabadságunk! Repüljenek!" - Tüntetés a Szabad sajtó úton

KATTINSTON A KÉPRE A TÖBBIÉRT! - FOTÓK: TÓTH GERGŐ, NÉPSZAVA Elegünk van abból, hogy Orbán Viktor a bandájával együtt szétlopja az országunkat! Olyanok állunk most össze vasárnap egy tüntetésre, akik a korrupció, az igazságtalanságok ellen keményen és kitartóan fellépünk. Így szólt a felhívás a Lopják a szabadságunk! Repüljenek! - szlogennel ma délutánra meghirdetett tüntetésre a szervezők Facebook-oldalán. A demonstráció délután három órakor kezdődött, és valamivel fél hat előtt ért véget. Beszédet mondott Jávor Benedek, a PM politikusa, EP-képviselője, Hargitai Miklós, a Népszabadság munkatársa, Hadházy Ákos, az LMP társelnöke és Juhász Péter, az Együtt alelnöke.  

A HírTv híradójának tudósítása szerint pár ezres tömeg gyűlt össze a tüntetés kezdési időpontjára, délután 3 órára a beszédes nevű helyszínre, a Szabad sajtó útra, ahova ezért invitáltak a szervezők: Azt látjuk, hogy a kormány intézkedései semmi mást nem céloznak, mint hogy a szabad rablás rendszerét kiépítsék, aki pedig erről beszélni mer, azt elhallgattatják. Láttuk ezt az Origóval, látjuk most a Népszabadsággal. Nem nézhetjük végig szótlanul, hogy a szemünket is kilopják, hogy a közpénzt magánvagyonná alakítják át, és elegünk van abból, hogy meg akarnak félemlíteni bennünket!  Együtt kell megállítanunk őket!

Gulyás Gergely nem érti, miért tüntetnek
Nem látják, ki ellen irányul az a közös tüntetés, amelyet ellenzéki pártok és civil szervezetek tartanak vasárnap délután a magyar sajtószabadságért - az MTI híradása szerint ezt Gulyás Gergely közölte. A kormánypárt alelnökétől azt is megtudhattuk, hogy a Fidesz szerint Magyarországon Nyugat-Európa számtalan országánál sokkal inkább érvényesül a tömegtájékoztatás, a sajtó sokszínűsége. Az írott lapok piacán a Népszabadság megszűnését követően is két ellenzékinek tekinthető és két kormánypárti kiadvány szerepel, és jó okkal feltételezhető, hogy előbbiek magasabb példányszámban jelennek meg - indokolta szavait a frakcióvezető-helyettes. Gulyás szerint egyértelmű az is, hogy az egyik kereskedelmi televízió erősen kormánykritikus véleményeket jelenít meg, vagyis ellenzékinek tekinthető híradót gyárt, emellett a kisebb kereskedelmi csatornákon is a valószínűleg a kormánnyal kritikus ellenzéki televízióknak van nagyobb nézettsége. Emellett - a fideszes politikus szerint - a politikailag a kormánnyal szimpatizáló médiumok az interneten jelentős kisebbségben vannak olvasottsági szempontból és számszerűen is.

A hvg.hu tudósítója szerint mintegy kétezres tömegbe folyamatosan érkeznek további szimpatizánsok. Többen  kezükben egy Népszabadsággal jelentek meg, de volt olyan is, aki egy játékhelikopterrel érkezett. A szervezők helikopteres matricákat osztogatnak. A táblákon olyanokat lehet olvasni, mint hogy "Végezzünk a Fidesz keresztény diktatúrájával", vagy hogy "Politikusbűnözők markában a haza. Takarodjanak!". A fellépőket felkonferáló és köztes beszédeket is mondó Juhász Péter  valamivel 16 óra után azt mondta, szerinte tízezren is lehetnek a tüntetők. 

Túszok vagyunk, továbbra sem rúgtak ki, felfüggesztett munkavállalóként vagyunk itt, és azt szeretnénk, hogy legyen vége a színjátéknak,  a tulajdonos tegyen egyértelmű helyzetet. Egyre szomorúbban nem tudok semmit mondani, egyre kilátástalannak tűnik ez, amit velünk csinálnak – ezt nyilatkozta a helyszínen Pető Péter, a Népszabadság főszerkesztő-helyettese az ATV-nek. 

Jávor Benedek, a PM politikusa, EP-képviselője arról beszélt, hogy vannak olyan európai országok, ahol a kormányzás sajnálatos mellékterméke a korrupció, ám Magyarországon ez fordítva van. Itt a lényeg a pénzek, köztük az uniós pénzek lenyúlása haveroknak, szeretőknek, bizalmasoknak, és úgy mellesleg, alibiből kormányozgatnak. Jávor szerint nagyon nagy baj, hogy mindehhez az alkotmánybíróság asszisztál, vagyis a rendszer tökéletesen zár, de azért mindig van rés a pajzson.  Akik ma színpadra lépnek, a sokak Magyarországában hisznek. A melegekkel, a menekültekkel, a cigányokkal kell szolidárisnak lennünk, nem pedig a milliárdos gázszerelőkkel – zárta beszédét.

Szavait hatalmas - természetesen nem a szónoknak szóló - fújolás és füttykoncert fogadta.  

Fotó: Szalmás Péter, Népszava

Amikor a Népszabadság munkatársa, Hargitai Miklós lépett a szónoki emelvényre, még erősebb lett tömeg morajlása. Az újságíró azzal kezdte, hogy ő nem szónok, lényegesen könnyebb dolga lenne, ha tudósítást írhatna a történtekről. De ezt most nem teheti, ezért beszél. A Népszabadság egy hete halott, és nem tudunk visszavágni, mert lakat van a szánkon - mondta, amire a tömeg hangos "nem hagyjuk!" kiáltásokkal reagált. Hargitai beszélt arról is, hogy meggyőződésük szerint  a Népszabadság bezárása több kárt okozott a kiadónak, mint amennyi a lap teljes éves vesztesége lenne. Így megalapozottnak tűnik az a gyanú, hogy a háttérben az áll:  a kormány nem tűr meg ellenvéleményt, de még a kérdezést sem. Kortársai vagyunk egy tolvaj rendszernek, de cinkostársnak nem kell lenni. Az újságíró szerint csak az az elfogadható, ha tesznek is valamit a helyzet javítása érdekében. 

Hadházy Ákos, a rendszeresen korrupcióinfót tartó LMP-társelnök értelemszerűen a korrupciót állította beszéde közzéppontjába.  Kijelentette, hogy eddig 9 ezer milliárdot loptak el a hatalom közeli emberek állami segítséggel, az összeg minden magyar emberre lebontva 1 millió forintot jelent. Ezen a lopott pénzen pedig mindent meg lehet venni: újságírókat, tévét, újságokat, és ez ez már nem mutyi, hanem történelmi bűn.

(Zúgott a "nem hagyjuk!" ) Igaz, hogy a korrupció a magyar társadalom rákos daganata, de létezik gyógymód - villantotta fel a reményt Hadházy Ákos, aki szerint a kulcs, hogy olyan törvényeket kell hozni, amelyek megakadályozzák az intézményesített lopást.

Orbán Viktor és emberei lopnak - erős felütéssel kezdte beszédét Juhász Péter, az Együtt alelnöke. Ami ma van, az nem kormányzás, hanem bűnözés, mondta, majd sorolni kezdte a már jól ismert bűnözési elemeket, kiemelve, hogy a magyar nemzet bankjában felhalmozott közvagyon Matolcsy György szeretőjét gazdagítja.  Juhász felemlítette Orbán MTK stadionbeli kifütyülését, majd  beszéde zárásaként  arra biztatta a közönséget, hogy ahol csak a miniszterelnök megjelenik, ott fütyüljék ki. Legközelebb október 23-án lesz erre alkalom, találkozunk egy hét múlva - zárta beszédét, majd a himnusz közös eléneklésére szólította fel a megjelenteket. A tüntetés valamivel fél öt előtt véget ért. 

Az MTI így látta
A Népszabadság kiadásának felfüggesztése és a korrupció ellen tüntettek vasárnap délután Budapesten az LMP, az Együtt és a PM szervezésében.
Jávor Benedek, a PM európai parlamenti képviselője azt hangsúlyozta: Magyarországon a korrupció nem a kormányzás sajnálatos mellékterméke, hanem "maga a rendszer", a szisztémát pedig mára szinte tökéletesre csiszolták a felügyeleti szervek átalakításával; utóbbiak között megemlítette az ügyészséget, a Nemzeti Választási Bizottságot és az Alkotmánybíróságot. A politikus szerint a kormányzat azért akarja elhallgattatni a civil szervezeteket és a független médiumokat, "akik szembesíteni képesek őket a saját hazugságaikkal", mert a kormányoldal virtuális valóságot épít, s ha ez a törekvés sikerrel jár, hermetikusan zárttá tehető a rendszer.
Hargitai Miklós, a legutóbb múlt szombaton megjelent Népszabadság munkatársa arról beszélt, a tulajdonos mindeddig nem adott magyarázatot a lap bezárására, ugyanakkor a lépést - amely szavai szerint nagyobb kárt okozott az orgánum egész éves veszteségénél - úgy tették meg, hogy nem tájékoztatták az akkori vezérigazgatót, aki, amikor megtudta ezt, leköszönt posztjáról. Kifogásolta, hogy azt a lapot zárták be, amely korrupciós ügyekről írt, és nem azokat a politikusokat, akik "könyékig turkáltak a közösben".
A Lopják a szabadságunk. Repüljenek! című demonstráción Hadházy Ákos, az LMP társelnöke a magyar társadalom rákjának nevezte a korrupciót, hangsúlyozva, hogy közel a halál, noha törvények sorával garantálni lehetne az elszámoltathatóságot, megköthető volna a politikusok keze. Az LMP-s politikus szerint az ország történetének legsúlyosabb, államilag szervezett és segített csalássorozata zajlik az uniós források körül, amelyeknek általában a felét ellopják, így "minden magyar emberre jut egymillió ellopott pénz". Hozzátette: ebből a pénzből médiajelenlétet éppúgy szervezhetnek, mint "az ország történetének egyik leggyalázatosabb félelemkeltő kampányát", s arról beszélt, "2018-ban évtizedekre dőlhet el Magyarország sorsa", ha akkor nem sikerül a kormányváltás, akkor már csak - az általa nem támogatott - forradalom jöhet. "Csak azzal két baj van: (...) a magyar embereknek az a baj, hogy nem tudjuk hogy mikor fog elkövetkezni, a hatalomnak pedig az a baj, hogy nem tudja, hogy az a testi épségére mennyire lesz veszélyes. Tegyünk meg mindent azért, hogy ne is kelljen megtudniuk" - mondta.
Juhász Péter, az Együtt alelnöke arról beszélt, hogy a korrupciónál már csak az nagyobb, történelmi bűn, hogy a miniszterelnök nyugat helyett kelet felé fordítja az országot.
A tüntetők között többen az Együtt transzparensét vagy a PM zászlaját emelték a magasba, néhányan Kossuth-címeres táblákkal tiltakoztak, az összegyűltek a kormányzati szereplők vagy intézkedések említésekor többször füttyel vagy sípszóval fejezték ki nemtetszésüket, a Népszabadság felfüggesztése kapcsán pedig azt skandálták: nem hagyjuk!