előadás;Beethoven;Salzburg;Fidelió;

- Közelkép - Mennyei Fidelio

Csodálatos ajándékot küldött a német 3 sat HD a tévék képernyőire. A tavalyi salzburgi Fidelio közvetítését, de az ideit is, mert ugyanazt ismételték, azonos szereposztással. Sokkal több volt ez zenei eseménynél, talán nem is szándéktalan politikai üzenet megkergült világunkban. Beethoven egyetlen operáját többnyire úgy tartják számon, mint a hitvesi hűség jelképét.

Aki azonban tüzetesebben olvassa a szövegkönyvet, nyomban rádöbben, hogy a szabadság himnusza is, vádirat a zsarnokság ellen. Florestant a gaz hatalom akarja eltávolítani az útjából, de nem csupán Leonora, a ragaszkodó feleség kél a védelmére, hanem az igazság tábora is. A megváltást hozó miniszter azt énekli, „a testvér keresi a testvért, segít, mert ez a hitvallása”. Akárcsak a IX. szimfónia kórusa, a „testvér lészen minden ember”.

A mélységesen humanista Beethoven ezt hagyta örökül két remekművében, és aligha véletlen, hogy éppen e napokban egy másik csatorna tűzte műsorára a hajdani Leonard Bernstein-fölvételt. Amikor földgolyóbisunkat a feneketlen gyűlölet akarja leigázni, a zord uszítás.

Salzburg, elsősorban a bécsiekkel, pazar előadást teremtett, gyönyörű rendezői fölfogásban és fejedelmi szereposztásban. Nem volt szándékában operát erőszakolni a nézőre, amikor köztudott, hogy Beethoven egyáltalán nem operakomponista volt. A művészek, az énekesek, kivétel nélkül bámulatos szólisták, egyszersmind ragyogó színészek. Arcjátékuk híven tükrözi lelkük szándékait, Jonas Kaufmann Florestanjától Leonoráig, Roccótól a föloldást bejelentő kormányzóig.

Az egész előadás zenei teljesítménye a felsőfok. Franz Welser-Möst karmesteri pálcája alatt a bécsi filharmonikusok és a kórus hangzása a tökély, bárhol másutt szebbet hiába keresne a muzsika megszállottja. És térjünk vissza a mondanivalóra. Amikor Európában is van olyan politikus, aki elvakult nacionalizmusában, közpénzen, hétköznapi agitációjában a mértéktelen gyűlöletet hirdeti, ez a Fidelio hitvallás a javából.

László Ágnes újságírót mindig is érdekelték a különleges emberi sorsok. Több sikeres interjúkötet után ezúttal Kovács Nimród üzletemberrel készített mélybeszélgetést, amely Jó pincér voltam… címmel a napokban jelent meg. A kötet sajtóbemutatóján a világkalandor saját, egri pincészetéből származó borai társaságában elevenítette fel életének főbb állomásait. Beszélt arról is, hogy Bill Clinton volt amerikai elnök azt mondta neki, hogy egy politikust nem lehet megvenni, csak kibérelni, de szóba került jóképűsége is, amelynek tudatában van.