egyeztetés;előválasztás;demokratikus ellenzék;

2016-10-22 07:06:00

Hétfőn főszerepben az előválasztás

Hétfőn végre közös asztalhoz ül a legtöbb demokratikus ellenzéki párt, és elkezdenek az együttműködésről, valamint az előválasztásról egyeztetni. Az LMP távol marad, az ökopárt ugyanis külön akar a következő választáson indulni. Október 2-án, a kvótanépszavazás napján a Kossuth téren jelentette be Szabó Tímea, a PM társelnöke, hogy október 24-re tárgyalásokat kezdeményez, ahová konkrét tervekkel, javaslatokkal várja a demokratikus ellenzéki vezetőket. A cél, hogy egyetlen ellenzéki jelölt induljon el minden egyéni körzetben. Szabó azt üzente, senki nem lehet olyan önző, hogy csak saját túlélésére játsszon.

Eleget tesznek a meghívásnak - válaszolta Molnár Gyula lapunk tudósítójának már ott a Kossuth téren. Az MSZP elnöke később a Népszavának arról beszélt, "ha megint belecsúsznak abba, hogy az emberek ismét füstös szobák háttéralkuinak látják a pártok egyeztetéseit, akkor megette a fene". Ő ilyenben nem akar részt venni. "Miután az elején biztos nem ül ott az asztalnál az együttműködés főszereplője, ezért könnyebben fognak haladni" - tette hozzá. Gyurcsány Ferenc szintén azonnal közölte, ott lesznek az egyeztetéseken és megelőlegezte, hogy higgadt, bölcs lesz a folyamat. A pártelnök szerint az együttműködés kialakítása során a DK-nak minden technika elfogadható, amelyet felelősség és bölcsesség vezérel. Világossá tette, a tárgyalássorozat "hatalmi részleteiről" a nyilvánosság semmit nem fog megtudni. Az Együtt szintén igent mondott. Szigetvári Viktor pártelnök a 168 Órának úgy fogalmazott, ha az ellenzéki pártok nem készek az előválasztás megszervezésére és a valós együttműködésre, a választók mindannyiukat elpofozzák majd az asztaltól, akkor pedig a rezsim eltávolítása erőszak nélkül nem fog menni.

Az LMP elnöksége viszont úgy döntött, nem vesznek részt a megbeszélésen, miután 2018-ban önállóan állnak rajthoz, így a választás előtt egyetlen baloldali párttal sem egyezkednek. Szél Bernadett nem osztja azt a nézetet, miszerint összefogás, az elaprózódó szavazatok miatt nem lehet leváltani a kormányt. Az LMP társelnöke úgy fogalmazott, ha "a szavazóknak a 2010 előtti világ maradéktalan visszatérése vagy a mostani fennmaradása között kell választania, akkor az előző két választás alapján az utóbbira szavaz. A baloldalon ugyanazok, ugyanazt mondják, ennek Gyurcsány Ferenc az emblematikus figurája. Nem mi vagyunk a hibásak azért, hogy az ellenzék hat év alatt nem tudott megújulni." Azt mondta, egyik jelenlegi parlamenti párttal sem hajlandók koalícióra lépni, részben az ideológiai különbségek miatt.

Karácsony Gergely, a PM társelnöke tegnap arról beszélt, a 2014 előtti együttműködés hibáiból tanulva le kell ülni és őszintén meg kell beszélni, hogy ne a zárt ajtók mögött, a választókat megkerülve hozzák meg azokat a döntéseket, amelyek nyomán nekivágnak a következő választásnak. Ehelyett demokratikus és nyílt folyamat során, az előválasztás intézményét használva kell alternatívát kínálniuk az országnak. Bejelentette, az eddigi visszajelzések alapján a tárgyalásokon részt vesz az MSZP, a DK, az Együtt, a MoMa és a Balpárt.