konszenzus;Theresa May;Brexit útiterv;Egyesült Királyság országai;

- Az "útitársakkal" egyeztet az új Vaslady

Konszenzusos Brexit-útitervet véglegesítene az Egyesült Királyság országai számára Theresa May brit miniszterelnök, ennek érdekében egyeztet hétfőn a királyság másik három „miniszterelnökével”. A Downing Street 10. tegnap jelentette be, hogy 2014 decembere óta először, hétfőn újra összeül a Minisztertanács, amelyen a londoni kabinetet vezető May mellett jelen lesz a skót, az észak-ír és a walesi első miniszter is.

London arra keresi a megoldást, hogy a négy nemzet kormányzatai miként tudnak együttműködni annak érdekében, hogy kihasználják az Európai Unióból való kilépéssel adódó lehetőségeket.

Mint ismeretes, az angolok és a walesiek többsége a Brexit mellett, míg a skótok és észak-írek többsége az uniós tagság mellett voksolt a júniusi referendumon. Skócia első minisztere, Nicola Sturgeon a népszavazás után azonnal jelezte, országa nem kívánja elhagyni az Európai Uniót, felvetette az újabb skót függetlenségi referendum lehetőségét, múlt héten pedig az edinburghi kabinet közvitára bocsátotta az újabb referendumtörvény tervezetét.

May egyértelműen leszögezte nemcsak azt, hogy „a Brexit az Brexitet” jelent, hanem azt is, hogy az Egyesült Királyság országai együtt fognak kilépni az EU-ból. A brit miniszterelnök úgy fogalmazott, soha nem fogja megengedni, hogy “megosztó nacionalisták kikezdjék az Egyesült Királyság négy nemzetének kincset érő unióját”.

A mai londoni találkozó lesz a brit „négyek” első Brexit útitervvel kapcsolatos egyeztetése. A Downing Street 10. közleménye kiemeli, hogy Theresa May új gazdasági stratégiát kíván felépíteni Nagy-Britannia számára és hangsúlyozza, hogy ha a résztvevők úgy döntenek, akkor a királyság nemzeteinek miniszterelnökeit tömörítő Minisztertanács évente ülésezhet.

Theresa May múlt héten, a brüsszeli csúcstalálkozón arról tájékoztatta az uniós vezetőket, hogy Nagy-Britannia legkésőbb 2017 márciusának végéig bejelenti az uniós tagországok kilépését szabályozó Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének megindítását. A kilépési folyamat előreláthatóan két évet tart.

A skót függetlenség kérdését újra napirendre tűző Sturgeon egyelőre csak annyit nyilatkozott szándékairól, hogy álláspontjuk annak függvényében véglegesítődik, hogy a kilépés során mennyire veszik figyelembe a skót érdekeket.

Távozhatnak a bankok Londonból
A Brit Bankszövetség vezérigazgatója szerint heteken belül elkezdődhet a bankok elvándorlása a londoni City pénzügyi központjából a brit EU-tagság megszűnéséből eredő üzleti bizonytalanságok miatt. Anthony Browne a The Observer című vasárnapi baloldali brit lapnak írt cikkében hangsúlyozta, hogy a brit pénzügyi szolgáltatási szektor messze a brit gazdaság legnagyobb exportágazata, az EU-társállamokkal folytatott külkereskedelmének éves értéke meghaladja a 20 milliárd fontot (hétezer milliárd forint).
A Londonban működő nemzetközi bankok zöme külön tervezőcsoportokat hozott létre kifejezetten annak kimunkálására, hogy mely tevékenységüket kell áthelyezniük a Cityből. Sok kisebb bank azt tervezi, hogy ezt az áttelepülési folyamatot még karácsony előtt elkezdi, a nagyobbak várhatóan a jövő év első negyedében látnak hozzá ugyanehhez.
Egy friss tanulmány szerint, amelyet a City legnagyobb pénzügyi szolgáltatási vállalkozásait képviselő szervezet, a TheCityUK megbízásából az Oliver Wyman globális vállalati tanácsadó cég állított össze, a legrosszabb Brexit-forgatókönyvek megvalósulása esetén az EU-piachoz kötődő citybeli üzleti aktivitás 40-50 százalékkal zuhanna, ami 18-20 milliárd font bevételkiesést és 31-35 ezer munkahely megszűnését okozná a Cityben.

Csütörtökön kellene Brüsszelben aláírni az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezményt, de ha a belga szövetségi kormány ma nem talál megoldást, bukik a CETA.