Deutsch Tamás Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos a kormány napilapjának (Magyar Idők) keddi számában azt nyilatkozta, az iskolai eszközparkokat korszerűsíteni, fejleszteni fogják (állítása szerint hamarosan el is indul egy 30 milliárd forint keretösszegű eszközbeszerzési program), a pedagógusok számára pedig ingyenes továbbképzés keretében biztosítják majd a digitális kompetenciák elsajátítását, szélesítését. A kormányzati tervek szerint 2019-re már több tantárgyból is digitálisan történhet az írásbeli érettségi vizsga.
Mendrey szerint az, hogy a kabinet az eddigi "ókonzervatív irányból" a fejlesztés irányába fordult, mindenképp dicséretes és támogatandó, ám attól tart, hogy a hangzatos szavak és a nagyszabású tervek mögött nincs valós tartalom és döntéshozói szándék. Úgy véli, az informatikaoktatás jelenlegi helyzetét és az iskolák számítógépes felszereltségét figyelembe véve nem nagy a valószínűsége annak, hogy 2019-re tanárnak, diáknak laptop és tablet lesz a kezében, de még ha megtörténik is az eszközpark korszerűsítése, ennyi idő alatt szinte lehetetlen felkészíteni a pedagógusokat a digitális oktatás csodáira. Emlékeztetett: az iskolák többségében ma még az is gondot okoz, hogy a digitális naplót bevezessék, használják.
- Túl vagyunk egy olyan állami ünnepségen, ahol viszonylag kevés lelkesedő résztvevő volt, ahol sokan kifütyülték a miniszterelnököt, 2017 pedig kampányév. Itt minden arról szól, hogy 2018-ban, vagy akár azt megelőzően választások lesznek, az emberekkel pedig el kell hitetni, hogy itt valami jobb lett vagy lesz. Ha a digitális stratégia megvalósul, az nagyon jó, de én ezt inkább egy blöffnek tartom, aminek csak a választás előkészítésében, az elégedetlenség csillapításában lenne szerepe - fogalmazott a PDSZ elnöke.
Hangsúlyozta: valójában nem is az a lényeges, hogy a diákok papíron vagy laptopon írják a teszteket, maga az érettségi tartalma, menete a fontos. Az ígéretek szerint az új Nemzeti alaptanterv koncepciója november közepére készülhet el, ám a részletekről még a szakszervezetek sem tudnak sokat. A PDSZ több alkalommal is kereste az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi), válaszra sem méltatták őket, s mint Mendrey elmondta, a sztrájkbizottsági tárgyalások is szünetelnek. A PDSZ a napokban adatszolgáltatási kérelemmel fordult az Emmi-hez annak érdekében, hogy az információk birtokában megfogalmazhassák szakmai javaslataikat, de válasz eddig erre a megkeresésre sem érkezett.
- Elfogadhatatlan, hogy csak akkor hallgatják meg az érintetteket, kérik ki a szakmai szervezetek véleményét, amikor emberek ezrei tüntetnek az utcán - mondta az elnök, hozzátéve: a PDSZ továbbra is kiáll a Tanítanék Mozgalom törekvései mellett, egyben szolidaritását is kifejezte a Népszabadság munkától eltiltott munkavállalói iránt.