lövöldözés;hungarista;Bőny;Bőnyi rendőrgyilkosság;

2016-10-26 22:11:00

Rendőrgyilkosság - Hungarista lőtte le a nyomozót

Gépkarabéllyal adott le több lövést Bőnyben egy közismert hungarista szerda reggel, és megölt egy 46 éves rendőrt. Az áldozatot hősi halottá nyilvánítottak és alezredessé léptettek elő - jelentették be a Központi Nyomozó Főügyészség, az Országos Rendőr-főkapitányság és a Terrorelhárítási Központ vezetői sajtótájékoztatójukon. A történtek rengeteg kérdést vetnek fel, de a hatóságok nem engedték feltenni azokat.

Gépkarabéllyal adott le öt-hat lövést Bőnyben egy idős férfi szerda reggel, és megölte Pálvölgyi Péter 46 éves őrnagyot, aki huszonöt éve szolgált a rendőrség kötelékében, a Nemzeti Nyomozó Iroda kiemelt főnyomozójaként. A belügyminiszter hősi halottá nyilvánította és posztumusz alezredessé léptette elő. A rendőrségi épületeken gyászzászlóval, a szolgálati gépjárműveken gyászszalaggal tisztelegnek emléke előtt.

Keresztes Imre, a Központi Nyomozó Főügyészség vezetője a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, hogy hivatalos személy sérelmére elkövetett, több ember életét veszélyeztető emberölés és lőfegyverrel visszaélés bűntette miatt rendeltek el nyomozást. Hozzátette: a helyszínelés és tanúk kihallgatása jelenleg is zajlik.

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai előre tervezett házkutatásra mentek ki a férfi bőnyi házához, ahol még bejutásuk előtt adott le lövéseket a tulajdonos. A rendőrök is használták szolgálati fegyvereiket - mondta a főügyész. Hangsúlyozta: a fejsérülést szenvedett rendőr életét semmilyen módon nem lehetett volna megmenteni.

Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója elmondta, hogy 76 éves az a férfi, aki a rendőrökre lőtt. Szerda reggel nyolc óra után néhány perccel érkezett a TEK központi ügyeletére a bejelentés a sérült rendőrökről és a tűzharcról. A fővárosból és Győrből is indítottak egységeket, a győri fél kilenc után nem sokkal érkezett a bőnyi címre. Bejutottak a házba, de az elkövető bezárkózott, és azzal fenyegetőzött, hogy megöli, aki a közelébe merészkedik. Az idős férfi állapota romlott, így fegyverhasználat nélkül sikerült elfogni őt, majd kórházba vitték.

 Egy hasonló rendőrgyilkosság
2003. május 13-án Borsos József századost lőtte le intézkedés közben az az Engel Zoltán, akit eredetileg a móri bankfiók elleni, nyolc halálos áldozatot követelő támadással összefüggésben kerestek, és egy II. kerületi ház kirablása közben tetten értek.
A ház pajtájába menekült bűnöző a felszólításra jelezte, kész megadni magát. Ehelyett azonban hangtompítós fegyverrel tüzet nyitott a rendőrökre.

Az idős férfi előéletével kapcsolatban később ad tájékoztatást a Központi Nyomozó Főügyészség.

Erre semmi szükség, hiszen helyben, és már az országos sajtóból is mindenki tudja, ki lehetett az elkövető. Győrkös István, aki 1989-ben Győrben megalapította a Magyar Nemzetiszocialista Akciócsoportokat. A nemzetiszocializmus eszmeiségének terjesztése miatt tagtársaival együtt azonnal perbe fogták és felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. A per lezárulta után szervezete nevét Magyar Nemzeti Arcvonalra (MNA) változtatta. 1994-ben Magyar Hungarista Mozgalom néven pártot alapítottak, ám öt hónapon belül fel is oszlatták magukat, és még abban az évben Magyar Népjóléti Szövetség néven formálódtak újra. Ez a párt 1998-ra teljesen szétesett, hivatalosan pedig 2000-ben szűnt meg.

Mivel a „sajtótájékoztatón” nem engedélyezték az újságíróknak kérdéseik feltevését, rengeteg, a nyomozást egyébként érdemben érintő részlet is titokban maradt.

Így az is, hogy férfi, aki évtizedek óta szervezett fegyveres kiképzőtáborokat hasonló gondolkodású fiataloknak, miért csak most került a rendőrség akciórádiuszába. Van-e köze a elfogási kísérlete időzítésének a Teréz körúti robbantáshoz vagy annak gyanúsítottjához?

A főkapitány parancsnoki vizsgálatot rendelt el, melynek nyilvánvaló célja, hogy megállapítsa: történt-e szakmai mulasztás abban, hogy a szélsőséges férfi elfogására nem az – egyébként gyakran és szívesen demonstratívan felvonuló - TEK-et kérték fel. A hatóságok előtt ugyanis nem lehetett ismeretlen, hogy sorozatlövő fegyverekkel rendelkezik a szervezet, hiszen erről az MNA korábban számos videót tett közzé.

Mi van a Teréz körúti robbantóval?
A Népszava számolt be kedden arról, hogy mindmáig szóba sem került a már letartóztatott körúti állítólagos robbantó körözésének, illetve a tízmilliós díjkitűzésnek a visszavonása. Ezt a főügyészség még nem tartja indokoltnak.
Rendőri forrásaink szerint hasonló horderejű ügyben – de kisebbekben is -, ha sikeres a felderítés, a rendőri, belügyi vezetés azonnal jutalmat, kitüntetést oszt az abban eredményes résztvevőknek. A Teréz körúti ügyben ez sem történt meg, ami tovább táplálja a kétségeket: valóban megoldották-e az ügyet.

Már feltártuk a hálózatot

Már 1999-ben helyszíni riportban számolt be a Népszava Győrkös István hungarista mozgalmának bőnyi vonatkozásairól. „Hungarista kiképzőbázis Győr mellett” címmel írtuk meg, hogy Bőny településen, illetve az azt övező erdőben tanulják meg a legfontosabb gyakorlati és elméleti ismereteket a MNA-hoz csatlakozott fiatalok. Györkös baráti együttlétnek, illetve táborozásnak nevezte az összejöveteleket.

Katonai kiképzésről, túlélőgyakorlatokról beszéltek lapunknak azok, akik valamilyen formában kötődtek a hungaristákhoz, de kiábrándultak a tanokból. Magát megnevező, de a nyilvánosságot kerülni szándékozó informátorunk szerint nem csupán az MNA hazai követői, hanem német, osztrák, szlovák, cseh eszmetársaik is a bőnyi erdőben sajátították el a militáns alakiság fortélyait, a vasfegyelmet, a feltétlen engedelmességet.

17 éve megkérdeztük Bőny jegyzőjét is, aki szerint semmi gondjuk, hiszen a tulajdonos valamennyi kötelezettségét időben teljesíti, s az adót is rendesen fizeti. Hogy egyébként mivel foglalatoskodnak, az a község vezetését nem érdekli.

A Győr-Moson-Sopron megyei főkapitányság osztályvezetője akkor lapunkkal közölte: a vázolt történet a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) hatásköre, a rendőrség nem tehet semmit. Büntetőeljárás pedig ezzel kapcsolatban nem folyik.

Homlokegyenest ellentétes volt ugyanakkor a titkosszolgálat véleménye. Az NBH a Népszavának úgy vélte: ha olyan információk birtokába kerülnek, amelyek intézkedést igényelnek, megteszik a szükséges lépéseket, ám a végrehajtás csakis a rendőrség feladata lehet.

A Népszava megtudta: a hungaristák korábbi bázisa Tolna megyében, a Gemenc erdejében volt. Az ottani rendőrség azonban gyakori ellenőrzésekkel, s némi zaklatással, de békésen távozásra bírta a szervezetet. Ezután telepedtek meg Győr közelében.

Beszéltünk Győrkös Istvánnnal is, aki talpig terepszínben jött elő a csengetésre. Cáfolta, hogy kiképzőbázis lenne erdőbirtoka, melyet kárpótlási jegyért vásárolt. Mozgalmuk tagjai afféle baráti társaságként érkeznek ide. Manapság a gyerekeknek oly kevés lehetőségük nyílik némi romantikus nyaralásra - mondta. Az udvarában parkoló rendszám nélküli Csepel katonai teherautóról azt mondta, gyakran járja az erdőt, sokszor napokig kinn alszik, azért kell.

Politikai vélemények
Valamennyi politikai szereplő együttérzését fejezte ki az elhunyt rendőr hozzátartozóinak.
Orbán Viktor: Elfogadhatatlan, hogy Magyarországon bárki bármilyen indítékkal a törvényesség és a rend fenntartóira támadjon. Az ilyen cselekedetek elkövetőivel szemben a lehető legnagyobb szigorral és keménységgel kell fellépni.
MSZP: Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottsága soron következő ülésén megvizsgálja a bőnyi támadás hátterét és megvitatja, hogy milyen intézkedésekkel akadályozható meg a szélsőjobboldali, militáns szervezetek, illetve ezek tagjainak lőfegyverhez jutása. A párt elvárja a Belügyminisztériumtól, hogy a történtek kivizsgálását követően számoljon be a Honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén.
DK: Magyarországon a szélsőjobb jelent terrorveszélyt, a Terrorelhárítási Központ pedig nem alkalmas feladata. Magyarországon huszonöt éve nem volt olyan rossz a közbiztonság, mint jelenleg. Nem külső erő öl rendőröket, nem migránsok ölnek rendőröket, hanem magyar neonácik ölnek rendőröket. A terrorelhárításnak évek óta ismernie kellett az elkövetőt is, mégis odaküldtek meghalni egy járőrt, ahelyett, hogy felszámolták volna a szervezetet.