Idén júniusban egy a távközlési vezetékeket összefogó, kábelárnyékoló berendezést imitáló tárgyat találtunk irodánkban. A történteket haladéktalanul a nyilvánosság elé tártuk. Az ügyben az intézeten kívül álló személy tett feljelentést, melynek nyomán a BRFK Bűnügyi Főosztálya jogosulatlan titkos információgyűjtés vagy adatszerzés bűntette és más bűncselekmény címén indított nyomozást. A július 4-én megindult nyomozást a rendőrség alig néhány héttel később, augusztus 19-én megszüntette. A nyomozó hatóság az általa kiválasztott igazságügyi szakértő műszaki véleménye, illetve kizárólag az intézet munkatársainak körében végzett kihallgatások alapján jutott arra a – mint most kiderült, téves – következtetésre, hogy a nyomozást bűncselekmény elkövetésének hiányában kell lezárnia.
A rendőrség még idén augusztusban kelt határozatával szüntette meg a nyomozást az irodánkban talált, lehallgatás gyanúját felvető készülék ügyében. Az intézet képviseletében eljáró Majtényi László a határozattal szemben panasszal élt, melyet a Budapesti IX. Kerületi Ügyészség, különösebb meglepetést nem okozva, elutasított.
A napokban kézbesített határozat jelentőségét más adja: az ügyészség a nyomozás megszüntetésének jogcímét a Be. 190. § (1) bekezdésének a) pontjáról hivatalból a Be. 190. § (1) bekezdésének b) pontjára változtatta. Ez azt jelenti, hogy az ügyészség szerint a történtekről nem jelenthető ki, hogy nem történt bűncselekmény – ehelyett arról van szó, hogy pusztán a nyomozás adatai alapján nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése, és a bizonyítás sikerességét az eljárás folytatásától sem lehet remélni. Az ügyészség megállapítása szerint: „a nyomozó hatóság a nyomozás megszüntetésének jogcímét így nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően határozta meg, mivel annak okán, hogy egy eszköz alkalmatlan vagy az eltávolítás körülményei miatt nem állapítható meg, hogy az elkövetéskor alkalmas volt-e arra a célra, amire szánták, a nyomozás bűncselekmény hiányában történő megszüntetésére – önmagában – nem adhat alapot.”
Az Eötvös Károly Intézet munkatársaiként a történtek megerősítenek bennünket abban a meggyőződésünkben, hogy helyesen jártunk el, amikor ebben az ügyben is a nyilvánossághoz fordultunk.
2016. október 27.
Eötvös Károly Intézet