Budaházy György;Budaházy-per;

2016-10-27 22:18:00

Előzetesbe került Budaházy - Rendőrök lepték el a házát

Este fél hat körül előzetes letartóztatásba helyezték Budaházy Györgyöt – tudta meg az MNO.

A lapnak az első fokon 13 éves börtönbüntetésre ítélt férfi hozzátartozója mondta el, hogy a hatóságok igen nagy erővel vonultak ki Budaházyék házához. Az épületből elvitték, a Nagy Ignác utcai büntetés-végrehajtási intézetbe szállítják.

Ahogy lapunk is beszámolt róla, augusztus 30-án tizenhárom év fegyházbüntetésre ítélte a Fővárosi Törvényszék a terrorcselekménnyel, testi sértéssel, kényszerítéssel vádolt Budaházy Györgyöt, aki többször is hangoztatta, hogy az ellene hozott ítélet nem jogerős, az ártatlanság vélelme most is megilleti őt és társait. 

A Hír TV-nek adott exkluzív interjújában az elsőfokú ítélet megszületése után azt mondta: Szerinte a bíróság még azt sem tudta kideríteni, hogy mi és ki valójában a Magyarok Nyilai, pedig ez lett volna a feladatuk.

A vád szerint a Budaházy György által létrehozott Magyarok Nyilai elnevezésű terrorszervezet 2007 és 2009 között erőszakos cselekményekkel próbálta megváltoztatni a kormánypártok politikáját és félelmet kelteni a lakosság egyes csoportjaiban. A vádlottak az ügyészség szerint Molotov-koktélos támadást intéztek MSZP- és SZDSZ-pártirodák, képviselők, vezető politikusok otthonai ellen, ezeknél a cselekményeknél sérült nem volt. Ugyanakkor a vádpontok között szerepel Csintalan Sándor HírTV-s műsorvezető, korábbi vezető szocialista politikus brutális bántalmazása és egy szórakozóhely, egy jegyiroda és melegbárok elleni támadás is.

A vádlottak többsége tagadta bűnösségét, de volt olyan is, aki magára és másokra terhelő vallomást tett. Az ügyész vádbeszédében húsz évet megközelítő büntetést indítványozott az első és másodrendű vádlottnak, és tíz-tizenöt év körülit még tucatnyi társuknak. A védelem ugyanakkor felmentést kért.

Budaházy Györgyöt 2009-ben fogták el, több mint két évet töltött előzetes letartóztatásban, a büntetőper 2011-ben kezdődött. Budaházy Gyögy neve 2002-ben vált ismertté, amikor a választás eredménye, a szocialista-szabad demokrata koalíció győzelme ellen tiltakozva néhány társával lezárta az Erzsébet hidat. A következő években tüntetéseket szervezett, több eljárás folyt ellene.