rendőrgyilkosság;Bőny;Bőnyi rendőrgyilkosság;

2016-10-28 21:47:00

Rendőrgyilkosság - Vétlen lövésről beszél a gyanúsított

Sok a megválaszolatlan kérdés a bőnyi rendőrgyilkosság ügyében, és a hatóságok lényegében hírzárlatot tartanak. Az elkövető ügyvédje szerint védence nem akart ölni, gépfegyvere véletlenül sült el. A DK az orosz titkosszolgálati szálat is vizsgálná. A Nemzetbiztonsági Bizottság elnöke kijelentette, hogy a soron következő ülésükön nem lesz helye mellébeszélésnek.

Nyomozati érdekekre hivatkozva semmilyen információ nem szivárog ki a bőnyi rendőrgyilkossággal kapcsoltban. A kisalfold.hu mégis megpróbálta összerakni a tragédiába torkolló házkutatás mozaikjait. Ebben a gyanúsított kirendelt ügyvédje, Léhner György segített. A jogász csak védence vallomására alapozhat. Eszerint szerdán reggel nyomozók érkeztek Győrkös Istvánhoz, a szélsőjobboldali Magyar Nemzeti Arcvonal alapítójához.

Semmi nincsen rendben
„Biztos, hogy nincsen rendben, ami Bőnyben történt” – mondta Molnár Zsolt Nemzetbiztonsági Bizottság szocialista elnöke az ATV-ben. „Meg kell vizsgálni a történteket és annak az esetleges szakmai hibáját és azt a múltat is, hogy egy ilyen személy fegyverhez juthatott”. Kijelentette, hogy a bizottság soron következő ülésén nem lesz helye mellébeszélésnek. Győrkös kijött, megtudta, mi a helyzet, majd visszaindult a házába. A rendőrök közölték vele a házkutatás tényét. Azzal tisztában volt, hogy találnak nála olyan fegyvert, amelyre nem lehet engedélye. Amikor a nyomozókat kint fogadta, még nem volt nála gépkarabély, bent akarta a rendőröket azzal visszatartani. A sorozatlövő az intézkedés során sült el – állítása szerint nem szándékosan.

Állítja, hogy nem üvöltözött olyanokat, hogy aki be mer lépni a házba, azt kivégzi. Valóban felhívta őt a már úton lévő TEK vezére, s tárgyalni kezdtek – írja a helyi lap. A TEK-esek számára a cél az volt, hogy az akkor már sérült férfit felszólítsák: a tárat vegye ki a fegyverből, s ezt úgy tegye, hogy a vonal túloldalán is hallják a kattanást. Megtette. Ezt követően rohamozták meg a házat a TEK-esek, hozták ki az akkor már halott rendőrt, s fogták el Győrköst.

A férfi állapota a műtét után jónak mondható, de a bal lábára lebénult.

„A Nemzeti Nyomozó Iroda által folytatott nyomozás, amely során a házkutatásra sor került, nem a Teréz körúti robbantás ügye” – közölte a Központi Nyomozó Főügyészség a VS megkeresésére. Előzőleg több lap is erről az összefüggésről írt. Az ügyészség azt nem árulta el, milyen ügyben került képbe éppen most a bűnüldözők előtt közismert, elítélt bőnyi férfi.

Belső vizsgálatot indított a Nemzeti Nyomozó Iroda is. Azt akarják tisztázni, hogy hibázott-e valaki, amikor csak nyomozókat küldött, és nem kérte a TEK támogatását.

Kik voltak ott, kik nem, és miért?

Egy lapunknak nyilatkozó egykori rendőr főtiszt elmondta: ha fegyverekkel kapcsolatos házkutatást tervez-szervez a hatóság, akkor – észszerűen - visznek magukkal fegyverszakértőt is. Elsősorban azért, hogy az ott talált eszközökről azonnal tudjon nyilatkozni: éles fegyverek-e vagy sem, illetve milyen veszélyt jelenthetnek, szükséges lehet-e más biztonsági intézkedés is.

Emellett a házkutatáshoz a rendőröknek előzetesen két civil hatósági tanút is fel kell kérniük, akik tanúsítják az eljárás jogszerűségét. Hogy például semmit nem visznek be, illetve nem visznek ki a nyomozók ellenőrzés nélkül.

(Emlékezetes: a körúti robbantó minapi házkutatásánál például a helyi polgármester volt az egyik tanú, aki később többször is nyilatkozott tapasztalatairól.)

Az oroszok már Bőnyben vannak?
A Demokratikus Koalíció szerint Magyarország NATO-tagságát veszélyezteti, hogy az Orbán-kormány orosz titkosszolgálati háttérrel működő szélsőjobboldali fegyveres csoportokat hagy „szabadon garázdálkodni”. Gréczy Zsolt szóvivő úgy fogalmazott: ez olyan cselekmény, amely egészen biztosan nem kerülhette el a magyar titkosszolgálatok figyelmét. Ha pedig egy idegen hatalom titkosszolgálata minden következmény nélkül magyar neonáci csoportokkal tarthat fegyveres gyakorlatokat, az erősen megkérdőjelezi a magyar kormány Oroszországtól való függetlenségét.
Tekintve, hogy Magyarország nemcsak az EU, hanem a NATO tagja is, ez súlyos következményekkel járhat. Magyarország 2016-ban nem tűnik Oroszországtól független országnak – közölte.