Pharaon;Ghaith Pharaon;Pharaon-ügy;

2016-11-02 06:02:00

Szorul a hurok Orbán szomszédja körül

A hétvégén is a Pharaon-ügy foglalkoztatta a hazai politikusokat, szorul a hurok Orbán Viktor szomszédja és ezzel a miniszterelnök és családja körül. Előbb a DK jelentette be, hogy az Interpolhoz, illetve az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodához (FBI) fordul, amiért a miniszterelnök családja a körözött Ghaith Pharaonnal üzletel, majd a Jobbik bejelentette, akár vizsgálóbizottságot is kezdeményeznek, hogy végre a miniszterelnök is megszólaljon az ügyben. Az Interpol és az FBI által körözött szaúdi üzletember ugyanis nemzetbiztonsági kockázatot jelent az ország számára, ám Orbán ezt rendre tagadja. Sőt, a kormány közvetlenül segíti a férfi üzleti tevékenységét, és fél év alatt nem tettek semmit elfogása és kiadatása érdekében, pedig a körözés érvényben van, amit a kabinet pontosan tud. 

Pharaon szerteágazó üzleti tevékenységében kormányközeli emberek, illetve a miniszterelnök rokonai is felbukkannak - figyelmeztetett hétfőn Gyöngyösi Márton, a külügyi bizottság jobbikos alelnöke. Emlékeztetett, a volt Postabank-székházat a miniszterelnök veje, Tiborcz István vállalkozásától vette meg a szaudi üzletember. 

A radikális párt képviselője Pintér Sándor és Lázár János felelősségét is felvetette. A belügyminiszternek ugyanis október közepén nyilvánosságra került leveléből kiderült, az FBI a magyar hatóságok kérésére elküldte Pharaon ujjlenyomatait, ezekből az Alkotmányvédelmi Hivatal azonosította az üzletembert, akinek magyarországi tartózkodásairól, ténykedéséről értesíteni kellett volna az amerikai szerveket, ám ezt senki nem tette meg.

A feljelentéseiről ismert fideszes magánszemély, Tényi István hivatali visszaélés gyanúja miatt tett bejelentést az ügyében. Véleménye szerint mindezek ismeretében vizsgálni kell, hogy a magyarországi hatóságok miért nem tettek eleget a nemzetközileg körözött személy letartóztatásának.

Amerikai titkosszolgálati játszma állhat Pharaon lejáratása mögött, ha ugyanis valakit valóban 24 éve keres az FBI, az miért utazgathat szabadon Európában? Orbán múlt hétfőn így védte meg a parlamentben a kétes arab befektetőt, amikor az MSZP-s Harangozó Tamás azt kérdezte tőle, találkozott-e személyesen a nemzetközi körözés alatt álló szaúdi üzletemberrel és lát-e nemzetbiztonsági kockázatot abban, hogy egy terrorizmus finanszírozásával kapcsolatba hozott személy cége, a hírek szerint a családjával üzletel. A miniszterelnök először röviden csak úgy reagált, hogy "a szóban forgó úr" letelepedésének nemzetbiztonsági kockázatát megvizsgálta a magyar hatóság, és nem talált ilyet. Elismerte, hogy a jordán követség egyik díszvacsoráján mind a ketten vendégek voltak. Amikor Harangozó emlékeztette, a belügyminiszter levélben ismerte el, hogy ez a Pharaon az, akit az FBI és az Interpol köröz, a miniszterelnök a szocialista politikust arra figyelmeztette, "vigyázzon, nehogy ön is része legyen egy titkosszolgálati játszmának".

"Ez a Pharaon nem biztos, hogy az a Pharaon" - közölte néhány napja a mundért védve a fideszes Németh Szilárd. Pedig akkor már Juhász Péter, az Együtt alelnöke kitette Facebook-oldalára azt a levelet, amit Pintér Sándor a szaúdi nagykövetnek írt. Tarjányi Péter akkor lapunkon keresztül kérte is Némethet, hogy mielőtt beszél, olvassa el a dokumentumot. A biztonságpolitikai szakértő szerint létezik olyan, hogy valakit hosszú időn át nem tudnak biztonsággal beazonosítani a szolgálatok, de ebben az esetben a magyar hatóságok pontosan tudják, kiről van szó. Más kérdés, hogy ezt a bizonyítékot hiba volt nyilvánosságra hozni. Az ügyben ugyanis vélhetően elkezdődött a "kiszorítás", ehhez a művelethez pedig a szolgálatoknak időt kellene adni - fogalmazott Tarjányi. 

Korábban, amikor egy parlamenti vitában szintén felmerült az egyebek mellett terroristákkal üzletelő és 1991 óta körözött Pharaon neve, Orbán kijelentette, a kormány megvizsgálta a szóban forgó személy tevékenységét. "És azt találtuk, hogy az a magyar törvényeknek megfelel, és nemzetbiztonsági kockázatot pedig nem rejt magában Magyarországra nézve." A Juhász által posztolt levelezésből világossá válik, hogy az FBI és az Interpol által kiadott és mai napig érvényben lévő körözésekben csaknem azonos néven, de három születési dátummal szerepel Pharaon, az ujjlenyomatok azonban megegyeznek.