Pharaon;Ghaith Pharaon;Pharaon-ügy;

2016-11-04 06:02:00

Már letartóztatnák Pharaont

Ghaith Pharaon eddigi itteni tevékenykedése semmilyen nemzetbiztonsági kockázatot nem jelent Magyarország számára. Ezt Lázár János, a hírszerzésért is felelős miniszter állította a Népszavának. A Miniszterelnökség vezetője nem akarta kétségbe vonni a Magyar Narancs újabb, minimum furcsa információját, miszerint augusztusban a spliti kikötőben egymás közelében horgonyzott le Mészáros Lőrinc és a körözött szaúdi üzletember luxusjachtja.

Nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot az FBI és az Interpol által körözött Ghaith Pharaon eddigi magyarországi tevékenykedése - állította tegnap lapunknak Lázár János. A hírszerzésért is felelős kancelláriaminiszter ezzel kapcsolatban maga tájékoztatta Orbán Viktor kormányfőt. A szaúdi üzletembert, aki körül egyre nagyobb itthon a botrány, eddig azért nem fogták el a magyar hatóságok, mert amikor számára a schengeni vízumot kiállították, egyetlen tagállam sem tiltakozott. 2014-ben az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia nem emelt kifogást Pharaon vízumkérelmével kapcsolatban, és Németország is elfogadta azt. Senki nem nyilatkozott úgy, hogy Pharaon beléptetése nemzetbiztonsági kockázatot jelentene. A magyar állam korábban nem rendelkezett olyan információkkal, amelyek aktuálisan megakadályozták volna, hogy a szaúdi milliárdos vízumot kapjon.

Lázár szerint kicsit furcsa, hogy valakit 25 éve köröz az FBI és nem tudja elfogni, miközben a sajtó arról tudósít, hogy szabadon kószál a világban. A miniszterelnök ennek ellenére elvárta Pintér Sándortól, hogy lépjen az ügyben. A belügyminiszter ezt követően az amerikai hatósághoz fordult: Lázár tudomása szerint ők megerősítették, hogy körözik Pharaont, így ha belép az országba, a magyar hatóságoknak kötelességük letartóztatni. Tavaly ősszel Seregélyesen, a szüreti napok vendége volt Pharaon. Erről akkor fotó is készült, ami a Seregélyesi Kisbíróban megjelent. Lázár közölte, a körözést csak ezután erősítették meg. "Nincs információm arról, hogy Magyarország más nemzetközileg körözött személynek adott-e vízumot, de bármelyik schengeni ország megtehette" - fogalmazott tegnap a kancelláriaminiszter. "Nem tudom, honnan van az információ, aminek hitelességét nem akarom kétségbe vonni" - mondta szintén a Népszavának, még a Kormányinfó előtt, amikor a Magyar Narancs cikkével szembesítettük.

A hetilap legfrissebb számában arról írt, hogy augusztus 4-én, három év után először járt az Adrián Pharaon luxusjachtja, a Le Pharaon. A lap a a FleetMon adatbázisából kiderítette, hogy a spliti kikötőben Mészáros Lőrinc jachtja, az Artemy mellett parkolt le. A Magyar Narancs szerint Mészáros biztosan a jachton lehetett, amikor a Le Pharaon befutott, mivel az ő fotósuk augusztus 2-én Maslinica mellett kapta le a felcsúti polgármestert és feleségét, egy Hvar szigetén működő kamera pedig augusztus 10-én rögzítette, ahogy Mészáros felpattan a hajóra. A 4-i éjszakát viszont mindkét hajó tulajdonosai Splitben töltötték. A miniszter szerint a Magyar Narancs olyan minőségű információt közölt, amit titkosszolgálati eszközök nélkül nehéz lenne megszerezni.

A nemzetbiztonsági bizottság hétfői ülésén világos válaszokat vár az MSZP a Pharaon-ügy minden részletéről. Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke tegnap közölte, a lehető legaprólékosabb tájékoztatást kell kapniuk az ügy nemzetbiztonsági vonatkozásairól, nemzetközi kérdéseiről, a kérdéses személy belföldi gazdasági tevékenységéről, és a kormány által elvégzett ellenőrzésről. Ezeket az információkat az Alkotmányvédelmi Hivataltól, a Terrorelhárítási Központtól, és az Információs Hivataltól várják. Molnár figyelmeztetett, az ügyben nincs helye ködösítésnek, az ország biztonsága ezt követeli.

Hogyan kerülhetett a kormányfő környezetébe egy nemzetközi bűnöző? - tette fel a kérdést még szerdán Vadai Ágnes. A DK alelnöke pártja nevében Papp Károly országos rendőrfőkapitánytól arra is választ vár, miként léphetett Magyarország területére a szaúdi üzletember, illetve miért nem tett semmit a Fejér megyei Rendőr-főkapitányság, amikor a milliárdos 2015-ben bizonyíthatóan Seregélyesen tartózkodott?

Pharaon nevű személy nem tartózkodik Magyarországon, nem él itt életvitelszerűen, és nem vásárolt ingatlant - állította aznap a Magyar Időknek a belügyi államtitkár. Kontrát Károly közölte, amennyiben ez a Pharaon azonos azzal a személlyel, akit az FBI és az Interpol köröz, ha Magyarország területére lép, azonnal elfogják. Szerdán a Házban napirend előtt a jobbikos Gyöngyöss Márton közölte, hogy kormánytagok segítik Pharamon tevékenységét. Hat miniszter közvetve vagy közvetlenül érintett - mondta, és név szerint említette Rogán Antalt, Szijjártó Pétert, Varga Mihályt, illetve Lázár Jánost és Pintér Sándort. Utóbbi kettő falaz neki.

A szaúdi üzletember valóban nem él életvitelszerűen Magyarországon és vélhetően ezekben a napokban nem lépte át a határt. A milliárdos, aki a hírek szerint korábban Oszama bin Ladennel is üzletelt, 2015 októberében viszont az országban tartózkodott. Itteni cégei, a Pharaon-Alfa, Pharaon-Beta, Pharaon-Delta, és további négy kft. hivatalosan nem Ghaith Pharaon, hanem bizalmasa,  Ammar M. A. Abu Namous jordán ügyvéd tulajdona. Namous a Bank of Jordan igazgatóságában egy olyan cég képviselőjeként ül, amelynek valódi haszonélvezője a bank 2014-es jelentése szerint Pharaon és három családtagja. Ugyanez a Namous pedig tagja egy másik nagy cég igazgatóságának is, amelyet konkrétan Pharaon elnököl, de tagja még Jordánia magyarországi konzulja, a Fidesszel kiváló kapcsolatokat ápoló Zaid Naffa is. A magyarországi Pharaon-cégek egy kivételével mind Zaid Naffa címére vannak bejegyezve. A Postabank-székházat egy olyan cégtől szerezték meg Namousék, amelynek illetékét állítások szerint Tiborcz István, a miniszterelnök veje fizette be.