Angela Merkel;CDU;közeledés;CSU kongresszus;

2016-11-04 06:31:00

Közelednének Merkelhez

Ma kezdődik, s szombaton fejeződik be a német CSU kongresszusa, amelyen a korábbi hagyományokkal szemben nem vesz részt Angela Merkel. A kancellár hiányzása ellenére azonban a pártgyűlés a CDU-val való békülés jegyében telik majd el.

A német kancellár a legutóbbi, 2015-ös kongresszuson meglehetősen ellenséges hangulatban léphetett a színpadra a keresztényszociális párt kongresszusán, s a CDU testvérpártjának elnöke, Horst Seehofer is nyíltan támadta. A két párt között annyira mélyek lettek az ellentétek, amilyenre 1976 óta nem volt példa. Abban az évben rendezték a CSU kongresszusát, amelyen a Franz Josef Strauss vezette bajor tömörülés eldöntötte: nagyobb önállóságra és távolságtartásra törekszik a CDU-val szemben.

Az utóbbi időben ugyan javult a kereszténydemokraták és a keresztényszociális párt viszonya, ám mind Merkel, mind Seehofer úgy látta, túl korai lenne még, hogy a kancellár beszédet mondjon a mostani gyűlésen. „Cserében” Seehofer sem jelenik meg a CDU december elején esedékes kongresszusán. A legnagyobb különbség továbbra is a menekültkérdésben van a két párt között, legfőképpen a tekintetben nem tudnak közös nevezőre jutni, szükséges-e felső határt megszabni arra, hány menekültet engedjenek be az országba.

Seehofer váltig ragaszkodik a 200 ezres felső határhoz, Merkel azonban elutasítja ezt. A vita azonban lassacskán okafogyottá válik, mert a balkáni útvonal lezárása, illetve az Európai Unió és Törökország közötti megállapodás megszületésével a korábbinál jóval kevesebb menekült érkezik német területre, számuk idén várhatóan nem haladja meg jelentősen a 200 ezret.

A kereszténydemokraták alelnöke, Armin Laschet úgy véli, amúgy sem kell annyira komolyan venni a CDU és a CSU közötti ellentéteket, mert a német törvényhozásban, a Bundestagban már a kilencvenes években is több alkalommal kemény viták folytak a két párt képviselői között. „Semmi új sincs abban, hogy vannak nézeteltérések közöttünk” – fejtette ki a bonni General Anzeigernek.

Német lapok szerint a mostani CSU-kongresszus mottója a CDU-hoz való közeledés lesz. Erre amiatt is szükség lenne, mert Angela Merkel akár már a CDU decemberi kongresszusán bejelentheti, hogy a 2017 szeptemberében esedékes parlamenti választás során ismételten ő lesz az uniópártok kancellárjelöltje, s ehhez természetesen szüksége van a CSU támogatására is.

Gerd Müller német szövetségi fejlesztési miniszter szavai is arra engednek következtetni, hogy vége a hét szűk esztendőnek a kereszténydemokraták és a keresztényszociális párt viszonyában. Dicsérte a kancellár politikáját, ami pedig a menekültek számának maximalizálását illeti, azt közölte, aki ilyet akar, annak lehetővé kell tennie azt is, hogy a menekültek legálisan léphessenek az Európai Unió és Németország területére.

Mindez arra utal, hogy a CSU-nál mintha kezdenének mind nagyobb távolságot tartani a radikálisabb menekültpolitikától, s közelednének Merkel álláspontjához. Erre utalnak a CSU alelnöke, Angelika Niebler szavai is. „Komolyan kell vennünk humanitárius kötelezettségeinket, gondoskodnunk kell a bajba jutottakról, de nem tudjuk felvenni az összes menedékkérőt” – fejtette ki. Tartalmát tekintve tehát nincs ugyan jelentős elmozdulás a CSU menekültpolitikájában, a stílus azonban jelentősen változik, nem tapasztalható az a Merkellel szembeni harcias hangnem, mint korábban.

A kongresszus másik fontos témája az lehet, ki legyen Horst Seehofer pártelnök, bajor miniszterelnök utóda. Ő maga nemrégiben kifejtette: jövőre leköszön a pártelnöki tisztségről, s azt akarja, hogy a CSU új első embere Berlinbe költözzön, mert így jobban alakíthatja a belpolitikát. Ezzel azt akarta megakadályozni, hogy nagy pártbéli riválisa, Markus Söder bajor pénzügyminiszter legyen az utóda, aki mindannyiszor jelezte: nem akar a fővárosba menni.