A megállapodást a klímaváltozás elleni nemzetközi összefogás eredményeként tavaly decemberben fogadták el. A megállapodás egyik kulcseleme a finanszírozás, az összes kötelezettséget vállaló 195 országot részvételre ösztönöz, többek között a magánforrások minél szélesebb körű bevonásával. Az aláíró országok ötévente értékelik intézkedéseik eredményét.
Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) éves emissziós jelentésében ugyanakkor az olvasható: nem elég az üvegházhatású gáz-kibocsátás csökkentésének a pénteken életbe lépett párizsi klímaegyezményben vállalt mértéke ahhoz, hogy a Föld légkörének felmelegedését 2 Celsius-fok alatt tartsa. Az UNEP szerint a 2030-ra előrejelzett gáz-kibocsátás további 25 százalékos csökkentésére van szükség a célok tartásához. A jelentés szerint ha a párizsi klímavállalásokat teljesen mértékben megvalósítják, a 2030-ra jelzett kibocsátás mértéke alapján a hőmérséklet-emelkedés még úgy is 2,9-3,4 Celsius-fok lesz ebben az évszázadban az iparosodás előtti időkhöz képest.
Hasonlóan vélekedett a Greenpeace Magyarország Egyesület is. Mint írták, az államok jelenlegi vállalásai a felét sem teszik ki a szén-dioxid-kibocsátás szükséges csökkentésének. Kiemelték: minden országnak, köztük Magyarországnak is komolyan kell vennie szerepét az éghajlati válság elleni küzdelemben, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével, energiatakarékossággal, illetve a megújuló energiaforrások támogatásával kellene garantálni a párizsi célok teljesülését.