média;Echo TV;Liszkay Gábor;

2016-11-04 20:28:00

Csillapíthatatlan sajtóétvágy

Rövidesen Liszkay Gábor irányítása alá kerül az Echo Tv is, információink szerint ezt már a hétvégén bejelenthetik. A Lapcomért még nem jelentkeztek be kormányzati körök, ám a hírek szerint a Russmedia lapjaira is rátehetik a kezüket. Eközben a 168 Óra főszerkesztő-helyettese Lakner Zoltán lett.

Saját lapjának, a Magyar Hírlapnak adott mai interjújában jelenti be Széles Gábor, hogy Liszkay Gábor veszi át az Echo Tv-t - értesült a Népszava. Azt nem tudni, hogy Mediaworks elnök-vezérigazgatója a kiadóba, vagy a szintén az irányítása alá tartozó, a kormánypárti Magyar Időket is kiadó vállalatba csatornázza-e be a tévét.

A köztévének szabad a propaganda
A Médiatanács elutasította a közmédia népszavazási dömpingje elleni panaszt: a népszavazás előtti pénteken az M1 Kommentár nélkül című blokkjában minden órában megszólaltattak egy ismertebb embert, aki elmondta, miért kell NEM-mel szavazni - írta a lastdaysofm1híradó című blog, amely a bejelentést tette az ügyben. Azt kifogásolták, hogy a műsorban kizárólag a kormány álláspontjával egyező vélemények jelentek meg, amit általában nem közszolgálatnak szoktak nevezni. A Médiatanács szerint ez még belefér a műsorkészítők szerkesztői szabadságába, ami alapján "szabadon dönthetnek a műsorszerkesztés, a hírszerkesztés, a hírek megválasztása tekintetében is". Megjegyezték, nem tudnak felügyeleti eljárást indítani, mivel a "közmédia kiegyensúlyozott, pártatlan és objektív tájékoztatási kötelezettségével" kapcsolatos jogi kötelezettségeket a médiaszolgáltatásról szóló törvény nem konkretizálja.

Mindez azért is érdekes, mert a hírek szerint az Echo Tv nemrégiben összeállt a Századvéggel is. Korábban lapunk is megírta, hogy Liszkay és a médiafronton mind agresszívebben terjeszkedő Mészáros Lőrinc szemet vetett Széles médiumaira. Ismert, a Széles Gábor, illetve a család tulajdonában lévő SGH Vagyonkezelő Kft. már el is adta a Magyar Hírlap és az Echo Tv reklámfelületeit értékesítő Rising Star Médiaértékesítő és Szolgáltató Kft.-t és készül megválni médiumaitól is. Liszkay korábban a – még Orbán Viktorhoz lojális – Magyar Nemzet főszerkesztője volt, s a tavaly februári G-nap után hagyta el a lapot. Ezt követően felvásárolta a Napi Gazdaságot kiadó vállalatot a Századvégtől, és a gazdasági lapot később Magyar Időkre keresztelték át.

A Magyar Időket is birtokló Liszkay fű alatt lett a Mediaworks elnök-vezérigazgatója, hiszen az eredeti hírek még arról szóltak, hogy csupán a kiadó igazgatóságában kapott helyet. Hivatalos közleményt kinevezéséről nem találtunk, és a cégjegyzékben sincs nyoma egyelőre (az Optenben még az új tulajdonos Opimus Press Zrt. sincs bejegyezve - a szerk.), csupán a Nemzeti Sport frissített impresszuma árulkodik arról, hogy már két nappal a Mediaworks eladása után, október 27-én vezető pozícióban volt Liszkai a cégben. Ugyaninnen derült ki az is, hogy a korábbi vezérigazgató, Door Tamás megtartotta értékesítési és marketing igazgatói posztját a Mediaworksnél. A lapkiadó általános vezérigazgató-helyettese Lóczi János, a Magyar Idők kiadóigazgatója lett, aki bekerült az igazgatóságba.

A hírek szerint a kormányzati körök szemet vetettek a Borsot kiadó Lapcomra is, ezzel kapcsolatban Pallagi Ferenc távozó főszerkesztő csütörtökön az ATV-ben azt mondta, még nem tettek ajánlatot, de "azt nem tudom megmondani, hogy mi lesz holnap". Azt azonban leszögezte, hogy már évek óta tervezi a visszavonulását, aminek nincs köze az esetleges tulajdonosváltáshoz.

Fizethet a TV2 Spédernek
Összesen 5,7 millió forint sérelemdíjat ítélt meg a bíróság Spéder Zoltánnak a Tények című műsor róla készített riportja miatt - írta a hvg.hu. A Fővárosi Törvényszék kimondta, hogy a TV2 hírműsora valótlan állításokat híresztelt az üzletemberről, és ezzel megsértették jó hírnevét, magánélethez és a magántitok védelméhez fűződő jogait. A bíróság külön kiemelte, hogy Andy Vajna csatornája tendenciózusan szerkesztette, csoportosította a Spéderre nézve sértő állításokat, hogy egy pénzéhes, mindenkit eltaposó bankárnak ábrázolja. A szakmai szabályokat és az alapvető médiaetikát felrúgva eközben Spéder családjára, egészségi állapotára is minősíthetetlenül személyeskedő megjegyzéseket tettek.

A Magyar Narancs egy hete írt arról, hogy a Fidesz meg akarja szerezni a Borsot is kiadó Lapcomot. A lap úgy tudja, hogy egy delegáció már ki is utazott Londonba, hogy az eladásról tárgyaljon a kiadó tulajdonosaival. Pallagi nagyjából ezzel egy időben jelentette be, hogy távozik a bulvárlap éléről.

A Kisalföldet és a Délmagyararoszágot is birtokló Lapcom mellett a kormányzat újabb vidéki napilapok megszerzésével szinte a teljes piacot lefedné. A hvg.hu azt írta, a következő áldozat a Russmedia lehet: a cég már közel áll a felvásárláshoz. Az osztrák tulajdonban levő kiadó három napilapot publikál, a Hajdú-Bihari Naplót, a borsodi Észak-Magyarországot és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kelet-Magyarországot. A tranzakcióról megkérdezték a cég ügyvezető igazgatóját is, Fodor István azonban nem kívánta kommentálni az értesülést. Az is az eladásra utalhat, hogy a céget nemrég átszervezték. Szeptember végén jegyezték be a Russmedia Digital holdingcéget, amelyet a kiadóhoz hasonlóan Josef Kogler és Fodor vezet.

Nagy a mozgolódás a kegyvesztetté vált Spéder Zoltán Indexe körül is: az üzletember egyik legfőbb bizalmasa, Balogh Gabriella ugyanis otthagyja az Index Zrt.-t a Magyar Nemzet szerint. Ismert, a Portfólió.hu-t és a Pénzcentrum.hu-t működtető Net Média Zrt. éppen a Balogh és Bán Zoltán tulajdonában álló NT2016 Kft.-hez került. Spéder a Net Média eladásával egy időben egy új vagyonkezelő céget is indított Cemp-x online Zrt. néven. A céget tízmilliós alaptőkével jegyezték be, az igazgatóságba Ziegler Gábor, Pusztay András és Prigyeni Lénárd Ferenc került be. Ziegler és Pusztay az Index.hu Zrt. igazgatósági tagjai, Prigyeni pedig fejlesztőmérnök, aki az Index.hu és a CEMP fejlesztési stratégiájának kidolgozásában vett részt. Érdekes módon a vállalatot november 3-án törölték. Hosszú ideje tartja magát a pletyka, hogy a CEMP portfóliójának bizonyos elemeire, többek között az Indexre vételi opciója van Simicska Lajos érdekeltségi körének. A manőver akár ezzel is összefügghet, hiszen ha valamelyik CEMP-vagyonelemet esetleg átruháznák ebbe a cégbe, akkor bizonyos feltételek esetén a vételi opció érvényét is vesztheti a 444 szerint.

Eközben a 168 Órától vezető újságírók távoztak. A hetilapnál felmondott Jolsvai András főszerkesztő-helyettes, illetve távozik a tulajdonos Brit Média tanácsadói posztjáról Mester Ákos korábbi főszerkesztő is. Az okokról egyikük sem akart nyilatkozni. Jolsvait Lakner Zoltán politológus váltja, aki a portálnak azt mondta, örül, hogy részt vehet a hetilap újraformálásában, munkáját meghatározott értékrend szerint végzi majd, ahogy eddig is.

Elkaszálták a reklámadót
A magyarországi reklámadó sérti az állami támogatásra vonatkozó uniós szabályokat, mivel annak progresszív adókulcsai szelektív előnyt biztosítanak egyes vállalatoknak - állapította meg az Európai Bizottság (EB). A testület határozata arra kötelezi Magyarországot, hogy szüntesse meg a 2014-es reklámadó-törvényen, amely a nagyobb bevételű vállalatok reklámbevételeire 50, a kisebbekére pedig 0 százalékos adót vetett ki, vagy annak uniós kérésre már tavaly módosított változatán alapuló indokolatlan megkülönböztetést a vállalatok között, és állítsa helyre az egyenlő bánásmódot a piacon. Az EB szerint tavalyi változás ugyan kisebb eltérésekkel - a reklámból származó bevétel 0 és 5,3 százalék közötti sávban -, de fenntartotta a progresszivitást. Brüsszel azt sem vette jó néven, hogy a törvény módosítását úgy vezették be, hogy arról nem értesítette a kormány a bizottságot, és nem is konzultáltak vele előzetesen. A kormány közölte, kitartanak a reklámadó mellett.