De hát akkor mi a hiba?
A KSH idén tavasszal kiadott adatai szerint az év első hónapjában 4,3 százalékkal kevesebb gyerek született az előző év azonos időszakához viszonyítva, egy 2015-ös adat szerint pedig 2000-ben Magyarország még a 20. volt az Európai Unió 28 tagállama közül a születési listán, 2013-ra azonban már csak a 25. helyet érte el a születési arányszámban.
A miniszter a hosszú című konferencián - ami a lengyel szemmelt, illetve a módszert illeti, azzal azért akad jócskán aggódni való - azt hangoztatta, hogy a család nem probléma, hanem lehetőség és örömforrás, ezért választották le 2014-ben a szociális ügyeket - ami elsősorban a problémák kezelésével foglalkozik - a család- és ifjúságügytől.
De Balog Zoltán emberminiszter nem hagyta kétségek között a hallgatóságát a megoldást illetően: a népességcsökkenést belső erőforrásokra támaszkodva, a családok megerősítésével kell megállítani, és munkaalapú társadalmat kell létrehozni, amiben egyensúlyban van az egyén, a közösség és az állam felelőssége.
Ehhez már csak kis adalék, amit Novák Katalin család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár a konferencián rendezett kerekasztal-beszélgetésen mondott, miszerint: a családpolitikában józan hangokra, egyenes beszédre van szükség.
És minden meg van oldva, lehet szépen hazamenni.
Ám még nincs vége
El kellene érni, hogy minden ország kialakíthassa a saját szabályait, családtámogatási rendszerét anélkül, hogy az Európai Unió beleszólna abba - tette hozzá az államtitkár. Vártuk, hogy jön még talán egy kis migránsozás, vagy Soros György, de az MTI híradása szerint ilyesmiről nem volt szó.