Az Anyanyelvápolók Szövetsége (ASZ) különleges magyar nyelvi és irodalmi nyomkeresésre hívja az érdeklődőket Budapest belvárosában. A vasárnapi anyanyelvi kalandtúrán négyfős csapatok indulhatnak, a játék, amelynek részeként a főváros ismert és kevéssé ismert nevezetességeit érintik a játékosok nyomok után kutatva, mintegy két órát vesz igénybe.
A széphalmi Magyar Nyelv Múzeuma november 12-én szervez ünnepséget a magyar nyelv napja alkalmából, az eseményen az Anyanyelvünkért és Széphalomért díj átadása után – az idei kitüntetett Kováts Dániel irodalomtörténész, nyugalmazott egyetemi tanár – Dunai Tamás Szavakat fúvok című irodalmi estjét hallgathatják meg a résztvevők.
Gazdag, többnapos programkínálattal készül a Debreceni Művelődési Központ, amely a helyi iskolákban, könyvtárakban és közösségi házakban is szervez egyebek mellett interaktív gyerekjátékokat, mesekoncertet és nyelvi vetélkedőket.
A rendezvénysorozat kiemelt eseménye a Debreceni Egyetemen szervezett ünnepi műsor lesz november 11-én. Ott Hoffmann István A kólától a pendrájvig – Hogyan változik írott nyelvünk? című előadását lehet meghallgatni, ezt követően idén is lesz közös versmondás, Ady Endre A föl-földobott kő című versét szavalhatják együtt a résztvevők.
A debreceni Csokonai Nemzeti Színház művészei kedvenc Arany János-verseikből szavalnak november 14-én, míg a Nagyerdei Víztoronyban november 12-én arról fognak kortárs költők és színművészek beszélgetni, hogy a líraiság hogyan jelenik meg a zenében és a vizuális művészetben.
Szegeden november 13-án városi nyelvi vetélkedőt rendeznek középiskolás diákoknak a Szent-Györgyi Albert Agórában, a legjobb csapatok könyvjutalomban részesülnek. A program részeként megemlékeznek a 20. század egyik legjelentősebb magyar nyelvészéről is, a 101 éve született Lőrincze Lajosról.