Népszabadság;Libération;

2016-11-15 12:34:00

A Népszabadság nem adja egykönnyen magát

A baloldali napilap kivégzésének történetét már nyilván mindenki ismeri, és mint az újságírók több interjúban is elmondták, mióta ez megtörtént, rendkívüli - idehaza legalábbis - mértékű szolidaritást és figyelmet tapasztaltak. Mint pár napja megírtuk, az egyik legszimpatikusabb akciójuk során csaknem 4 millió forint adomány gyűlt össze a Fedél Nélkül különszámából, amelybe a felfüggesztett Népszabadság munkatársai is írtak.

Most a lap kivégzése óta a közösségi portálon kapcsolatot tartó Népszabi szerkesztőség tudatta: 

Négyoldalas Népszabadság-melléklettel jelent ma meg a francia Libération, a címlapon Marabu karikatúrájával. „Ma rajtunk a sor, holnap rajtatok!” – hangzik az a szerkesztőségi véleménycikk, amelyet két külpolitikai szerkesztőnk, Dési András és Horváth Gábor írt a napilap számára.

Később ( 2016. november 15., kedd 13:10 ) az MTI is hírt adott a történtekről: 

A Népszabadság négyoldalas különkiadását közölte a Libération, a francia baloldali lap hasábjain a bezárt magyar lap munkatársainak franciául közölt írásai olvashatók. Veszély című szerkesztőségi írásában Laurent Joffrin főszerkesztő úgy vélte, hogy ami a Népszabadsággal történt az egy olyan kelet-európai történet, amely el kell, hogy gondolkoztassa Nyugat-Európát és az Európai Unió valamennyi demokráciáját. A magyar lapot ugyanis szerinte "egy kapitalista manőverrel Orbán Viktor miniszterelnökhöz közel állók hosszúra nyúlt keze zárta be". A Libération szerint Orbán Viktor a kommunista rezsim ellen harcoló egykori liberálisként lassanként egy számára hatékonyabbnak tűnő "harci lóra" váltott, a nacionalizmusra, amelyben "a bevándorlás félelmével lebénított és a nagyság álmával kecsegtetett közvélemény támogatását" biztosítani tudja. Törökország és Oroszország mintájára, ugyanazokkal a szlogenekkel, amelyekkel Donald Trump hatalomra jutott, és amelyek megtalálhatók a francia Nemzeti Front vagy Nicolas Sarkozy elnökjelölt propagandájában is, "egy újfajta rendszer épült ki, egy demokratúra, amely egy látszatpluralizmus és egy nagyon is valós zsarnokság keveréke" - írta a főszerkesztő.