Szerintem;Paul Lendvai;

2016-11-16 07:26:00

Új honfoglalás

Ez a címe Paul Lendvai legújabb könyvének, amely Orbán Viktorról, politikai pályájáról és mai rendszeréről szól. A szerző – kint is, bent is állapotának megfelelően – úgy képes elemezni Magyarország elmúlt 25 évét és mai állapotát, hogy a kívülálló szemével figyeli az eseményeket, miközben azonosulni is tud szülőhazája szemléletével, beidegződéseivel és hagyományaival.

Könyve az Orbanisztánnak nevezhető állam teljes kórképét adja, kezdve a névadó politikus indulásától, családi és társadalmi adottságaitól, a kollégiumi évek alatt kialakított baráti kapcsolatokig - amelyek ma az egész országot behálózzák –, folytatva a rendszerváltás utáni évek politikai viszonyaival - amelyeket Orbán maximálisan ki tudott használni –, s végül a mai Orbán-rezsim bemutatását olvashatjuk, a rengeteg jogtalanságot, botrányos hatalmi manővert és korrupciós ügyletet, amelyeken mai uralma alapul.  Az a szomorú, hogy a kötet előzményei (Petőcz György, Debreczeni József, Ungváry Rudolf, Magyar Bálint, Lengyel László, Sárközy Tamás és mások munkái) megjelenésük időpontjában mind igyekeztek Orbanisztán akkori állapotát részletesen rögzíteni, ám az idő rövidesen alatt túlhaladta őket – a botrányok egyre gyorsuló tempóban követték egymást.

Lendvai könyve is egyfajta ténytár, amely 2016 augusztusi állapotában vetíti elénk hazánk mai állapotát, de például a kvóta-népszavazás, a Népszabadság bezúzása vagy a hetedik alkotmánymódosítás ügye már nem szerepel benne, holott ezek igen jelentős fordulópontok. Amíg Orbán uralma tart, ez mindig így lesz, a rendszer képtelen a konszolidációra. Minden hónap, minden hét, olykor egy-egy nap is új fejleményeket hoz, tovább csúszunk lefelé a lejtőn. A szerző Orbánt „a rendszerváltást követő magyar történelem legtehetségesebb és legveszélyesebb politikusának” tartja. Én a „legkártékonyabb”  jelzőt is hozzátenném. A címlap hármas portréja viszont telitalálat: az első a 89-es, Hősök terei szónok, aki lendületesen néz a jövőbe, a második a 98-as, frissen megválasztott, magabiztos miniszterelnök, míg a harmadik a mai, gyanakvó, az egész világban ellenséget látó, hatalmát féltő Orbán.