Az ezzel kapcsolatos döntést továbbították Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak. Moszkva azzal indokolta a határozatot, hogy az ICC nem tudta teljesíteni küldetését. A külügyminisztérium közleménye szerint a bíróság nem járult hozzá a nemzetközi konfliktusok megoldásához.
Oroszország 2000-ben írta alá a Római Statútumot, a szerződést azonban nem ratifikálta. A világ nagyobb államai közül az Egyesült Államok, Kína, India, valamint Izrael sem tagja a bíróság rendszerének. Az Egyesült Államok és Izrael szintén aláírták a dokumentumot, de nem ratifikálták, mert attól tartottak, hogy katonáival szemben is eljárást indíthatnak.
A Nemzetközi Büntetőbíróság 2002-ben alakult állandó bíróság, amely népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel, háborús bűncselekményekkel és az agresszió bűntettével vádolt személyek ügyeivel foglalkozik. A Bíróság székhelye Hágában található, ugyanakkor tárgyalásait bárhol folytathatja.
Egy sor afrikai ország mondta fel az együttműködést az elmúlt hetekben az ICC-vel, elfogultsággal vádolva a taláros testületet. Eddig ugyanis négy eljárást kezdeményezett, s mindegyik afrikai államot (Ugandát, a Kongói Demokratikus Köztársaságot, a Közép-afrikai Köztársaságot és Szudánt) érintette.
A kilépési hullám ellenére az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Zeid Raad al-Husszein úgy vélte, hogy a bíróságnak nincs alternatívája. Egyben óva intette az afrikai országokat a további kilépésektől. „Legyenek tekintettek az áldozatokra” – figyelmeztetett. Oroszország előzőleg az ICC-ben igyekezett minden olyan kezdeményezést megakadályozni, amely a szíriai polgárháborúban történt vérengzések kivizsgálására irányult.