vagyonnyilatkozat;benyújtás;zűrzavar;sportszövetségek;

2016-11-17 06:51:00

Vagyonnyilatkozat - Ki mit nem tud?

Teljes a zűrzavar a vagyonnyilatkozat benyújtására vonatkozóan, a sportági szövetségek különböző módon értelmezik az erről szóló jogszabályt. Mivel nincs benyújtási kötelezettségük, nem követnek el jogsértést, de az érvelésük arról tanúskodik, sok helyen nem értik a rendelkezés lényegét.

Lapunk a téli és nyári olimpiai sportágak szövetségeit kereste meg azzal a kérdéssel, vezetőik, tisztségviselőik adtak-e le vagyonnyilatkozatot? A megkérdezett 33 szövetség közül 11 válaszolt, 22-en nem tettek eleget válaszadási kötelezettségüknek. Pedig elég lett volna annyit reagálniuk, hogy a jogszabály értelmében nem kell bevallást készíteniük. A hallgatás azt jelenti, nincsenek tisztában a törvénnyel. Vagy nem érezték érintettnek magukat a kérdésben.

Kivételt jelent a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ), amely a MOB-hoz hasonlóan közvetlenül is kap állami támogatást, ezért a vezetőinek és elnökségi tagjainak kötelező a vagyonnyilatkozat benyújtása. Az MLSZ szintén azok közé tartozik, akik nem reagáltak lapunk megkeresésére a kért határidőig, és erre nem lehet magyarázat a két válogatott mérkőzés. Ha ugyanis a jogszabályt betartva készültek bevallások, akkor erről két perc alatt küldhető egy kétsoros válasz.

A törvény szerint azoknak kell bevallást készíteni, akik az állami forrásokhoz közvetlenül jutnak hozzá és döntenek a felosztásukról. A magyar sport jelenlegi rendszerében a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) volt ez a szervezet, az ő vezetőiknek, elnökségi és felügyelőbi­zottsági tagjaiknak kellett volna nyilatkozniuk a kinevezésükkor és utána kétévente.

A Népszava azt követően érdeklődött a szövetségeknél, hogy Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szombati számunkban ezt mondta: „A MOB úttörő szerepet vállal azzal, hogy vezető munkatársait felszólította a vagyonnyilatkozat benyújtására, miközben nem biztos, hogy ezt tényleg meg kell-e tenniük, hiszen állami pénzek felosztásáról nemcsak mi döntünk, hanem az összes sportági szövetség. A kérdés felvetése jogos, hogy a sportban és számos más területen kell-e nyilatkozatot adni az állami pénzeket felhasználóknak, ha igen, akkor több százan nem tartják be a törvényt. Meg lehet kérdezni a többi sportági szövetséget vagy más területek képviselőit, akik állami forrásokat használnak vagy azokról döntenek, hányan adtak le vagyon-nyilatkozatot? Érdekes választ kapnánk.”

A válaszok valóban érdekesek és tanulságosak, hű kor- és kórképet adnak a magyar sport aktuális helyzetéről.

Azért is érdekes egy világos és érthető jogszabály ennyire sokszínű értelmezése, mert úgy tűnik, mintha a sportági szervezetek jogi szakemberei nem jutnának dűlőre abban a kérdésben, hogy mit jelent a bevallási kötelezettséget szabályozó jogszabály? Persze az is lehet, hogy egyes vezetők nem veszik komolyan ezt a kérdést, és ezért meg sem kérdezik a jogi szakértőket.

Voltak olyanok is, akiket meglepett (vagy sokkolt?) érdeklődésünk, de érkezett olyan válasz is, hogy a rövid határidő (másfél nap) nem elég a jogi háttér megfelelő értelmezéséhez. Igaz, itt legalább kísérletet tettek a válaszadásra.

A hallgatás is válasz, mégpedig beszédes. Az okok sokrétűek lehetnek, de az biztos, hogy a hallgatásnak rossz az üzenete. Általában az hallgat, aki fél valamitől. Ebben az esetben viszont nem kell félni, mert a sportági szövetségeknek nincs bevallási kötelezettségük.

Ők válaszoltak

A leggyorsabban a sportlövőktől érkezett reagálás, szinte visszalőtték a választ: a Magyar Sportlövők Szövetsége egy civil szervezet. Az MSSZ egyik elnökségi tagja sem számít közszolgálatban álló személynek. A törvény értelemszerűen az állami költségvetésre ráhatással bíró személyekre vonatkozik.

Magyar Snowboard Szövetség: „A Magyar Snowboard Szövetség egy rendkívül kicsiny apparátussal, minimális költségvetéssel működő sportszövetség, melynek vezetése és elnökségi tagjai nem részesülnek díjazásban. Éppen ezért nem éreztük számunkra indokoltnak a vagyonnyilatkozat megtételét.”

Magyar Evezős Szövetség: „A Magyar Evezős Szövetség tevékenysége nem tartozik a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvény hatálya alá.”

Magyar Súlyemelő Szövetség: „A mostani vezetése 2009-ben 30 millió forintos veszteséggel vette át a szövetség irányítását, Dobos Imre elnök adott le vagyonnyilatkozatot. Mivel a vezetők azóta semmilyen juttatást nem kaptak, nem is kell vagyonnyilatkozatot beadniuk.”

Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége: „Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) 2014-ben levélben kérte, hogy a szövetségnél képviseletre jogosult személy vagy személyek tegyen/tegyenek vagyonnyilatkozatot. Nálunk kizárólag az elnök, Szalay Ferenc jogosult képviseletre, ő benyújtotta a bevallását.”

Magyar Birkózó Szövetség: „Nálunk senki sem tett vagyonnyilatkozatot, a jogászunk vizsgálja a jogszabályt. Ha úgy ítéli meg, hogy a vezetőinknek, tisztségviselőinknek nyilatkozni kell, akkor erről hozunk egy elnökségi határozatot, és utána beadjuk a bevallást.”

Magyar Judo Szövetség: „Részünkről 2013-ban az elnök és a főtitkár is adott le vagyonnyilatkozatot.”

Magyar Röplabda Szövetség: „Elnökünk, Dr. Kovács Ferenc Nyíregyháza polgármestere, így neki másik funkciójából adódóan kötelező volt vagyonnyilatkozatot tennie. Az elnökségi és a bizottsági tagok nálunk társadalmi munkában, mindenféle térítés nélkül látják el feladatukat, így nekik erre jelenleg nincs szükségük. Amennyiben ezt kötelezővé teszik, természetesen minden munkatársunk meg fogja tenni. Szövetségünk is több százmillió forintos állami támogatást oszt szét minden évben, ám ezekkel olyan szigorúan el kell számolni az Emmi felé, hogy nincs lehetőség a pénzek »lenyúlására«.”

Magyar Torna Szövetség: „Az Önök által hivatkozott törvényi rendelkezés nem terjed ki a Magyar Torna Szövetség tisztségviselőire, mivel azok nem közszolgálatban álló személyek, hanem egy civil szervezet választott tisztségviselői. Erre tekintettel értelemszerűen nem is kellett vagyonnyilatkozatot tenniük.”

Magyar Tenisz Szövetség: „A szövetség elnöke adott le vagyonnyilatkozatot, főtitkára minden évben lezárt borítékban ügyvédi letétbe helyezi, ha bármikor szükség lenne rá, akkor hozzá lehet férni.”

Magyar Kajak-Kenu Szövetség: „A Magyar Kajak-Kenu Szövetség Alapszabálya kötelezi a vezető tisztségviselőket (Elnökség és Ellenőrző Testület tagjai), hogy amennyiben a Szövetség ilyen irányú kötelezettsége fennáll, tegyenek vagyonnyilatkozatot. A civil törvény értelmében, ha a törvény eltérően nem rendelkezik, a jelentős költségvetési támogatásban részesülő civil szervezet nyilvántartás szerint képviseletre jogosult vezető tisztségviselőjét a Miniszter felhívhatja vagyonnyilatkozat tételére. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség képviseletre jogosult vezető tisztségviselője (elnök) ilyen felhívást a mai napig bezárólag nem kapott. Ennek feltehetően alapvető oka az, hogy a civil törvény értelmében nem kell vagyonnyilatkozatot tenni az államháztartás alrendszereiből pénzeszközöket felhasználó civil szervezeti vezetőknek a törvényben felsorolt esetekben. Az országos sportági szakszövetségek javarészt a sporttörvényben meghatározott állami feladatot látnak el, így feltehetően a kivételek közé tartoznak. A Szövetség vezető tisztségviselői egyébként nem minősülnek közszolgálatban álló személynek. Természetesen amennyiben a Magyar Kajak-Kenu Szövetség bármely vezető tisztségviselője felhívást kap vagyonnyilatkozat-tételre, az Alapszabály szerint vállalt kötelezettségként annak eleget fog tenni. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség valamennyi vezető tisztségviselője az elmúlt három évben már két alkalommal tett részletes adatszolgáltatással átláthatósági nyilatkozatot európai uniós pályázati forrásokra benyújtott pályázatokhoz kapcsolódóan.”