A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) indokoltnak tartja és támogatja a törekvést, hogy a munkára rakódott közterhek csökkenjenek, s ezáltal javuljon a vállalkozások versenyképessége. A vegyipari szövetség egyetért a munkáltatók szándékával is, miszerint a járulék mértékét első lépcsőben legalább 5 százalékkal kell csökkenteni - fejti ki Székely Tamás, a VDSZ elnöke az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményben.
A járulékcsökkentésből származó megtakarítás nagyobbik részét azonban garantáltan a reálbérek növekedésére kell fordítani, és erre a kormánynak garanciát kell biztosítania - szögezi le az elnök.
A VDSZ támogatja a kormány által javasolt kétlépcsős minimálbér- és szakmai bérminimum-emelést is. A mintegy 30 ezer tagot képviselő vegyipari szakszervezet a területén működő cégektől elvárja, hogy a bérek reálértékét legalább 7 százalékkal emelje.
A bérek tárgyalásával kapcsolatban a VDSZ felhívja a figyelmet a cafeteriát érintő tervezett adóváltozások veszélyeire is. A szövetség attól tart, hogy sok munkáltató megszüntet néhány korábbi juttatást, s azt készpénzben fogja megváltani alapbéremelésbe bújtatva. A szakszervezet ez ügyben is szigorú kormányzati ellenőrzést javasol.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a VKF múlt hét pénteki ülését követően jelentette be a kormány javaslatát, amely szerint 15 százalékos minimálbérnövelést és 4 százalékpontos munkaadói járulékcsökkentést ajánl 2017-re, és a szakmunkás bérminimum 25 százalékos emelését javasolja. 2018-ban a minimálbér további 8, a szakmunkás bérminimum 12 százalékkal emelkedhet, a munkáltatói járulék pedig 2 százalékponttal csökkenhet a kormány ajánlása szerint. A kormány azt is javasolta, hogy 2019-től 4 éven keresztül újabb 2-2 százalékponttal csökkenjen a munkáltatók járulékterhe, ha a reálbérek emelkedése eléri az évi 6 százalékot.