A 90 fős parlament 64 igen szavazattal, tartózkodás és ellenszavazat nélkül módosította az alkotmányt, amely szerint mindenkinek joga a van az ivóvízhez, mert a vízkészletek közjavak és az állam fennhatósága alá tartoznak, a fenntarthatóságuk pedig prioritás, ezért nem privatizálható.
Miro Cerar szlovén miniszterelnök kijelentette, hogy a népességnövekedés és az éghajlatváltozás miatt a különböző vállalatok egyre nagyobb érdeklődést mutatnak ezen létfontosságú termék iránt. A szlovén vízkészletek védelme ezért elengedhetetlen - tette hozzá. "Az, hogy Szlovéniában minden csapból ivóvíz folyik, nem magától értetődő, ez kiváltság, amit meg kell őriznünk a jövő generáció számára is" - hangsúlyozta a kormányfő.
A hírügynökségek emlékeztetnek, hogy 2014-ben az EU elfogadta a "Minden embernek joga van a vízhez és a megfelelő higiénés körülményekhez! A víz közjó, nem árucikk!" - címet viselő európai polgári kezdeményezésnek azt a felhívását, miszerint a vízszolgáltatás és a vízkészlet-gazdálkodás ne tartozhasson belső piaci szabályok hatálya alá, és a vízszolgáltatásokat zárják ki a liberalizációból;