Donald Trump;Mitt Romney;

2016-11-19 06:33:00

Donald Trump gőzerővel építi kormányzatát

Donald Trump továbbra is ingadozik, a kampányban mutatott keményvonalas, vagy a Barack Obama által is szorgalmazott kompromisszumos irányvonalat kövesse-e. Az eddigi kinevezések az előbbire utalnak, de a milliárdos találkozót kezdeményezett olyan politikusokkal, akik élesen bírálták a kampány során, s a külügyi tárca élére mérsékelt republikánus jelölteket is fontolóra vesz.

Csütörtökön Nikki Haley dél-karolinai kormányzónővel tárgyalt erről, szombatra pedig a 2012-es republikánus elnökjelölt, Mitt Romney hivatalos a Trump-toronyba. A volt massachusetts-i kormányzó kezdettől elutasította Trump jelölését, de most hajlandó meghallgatni állásajánlatát. A Boston Herald azt írta: „A soha nagyon rövid idő Mitt Romney szerint!”

A megválasztott elnök lojális hívének, Michael Flynn nyugalmazott tábornoknak ajánlotta fel a kulcsfontosságú nemzetbiztonsági tanácsadói posztot. Flynn meghasonlott demokrata, kitették az Obama-kormányzatból, mert katonához szokatlan fegyelmezetlenséggel bírálta az adminisztráció kül- és védelmi politikáját. Egyike volt azoknak, akik követelték a Hillary Clinton elleni vádemelést a titkos információk kezelése miatt. A CNN úgy tudja, a volt altábornagy azért bírja Trump bizalmát, mivel szolgált Irakban és Afganisztánban. Az általa vezetett Védelmi Hírszerzési Ügynökség azonban kaotikusan működött, s volt kollégái kétségbe vonják, hogy Flynn a stratégiai átlátást követelő posztra alkalmas lenne.

Az igazságügyi tárca várományosa a 69 éves alabamai szenátor, a keményvonalas Jeff Sessions, aki Obama legfelső bírósági jelöléseire, az előző igazságügyi miniszter kinevezésére is nemmel szavazott. Trump pénteken egy – a teadélután mozgalomhoz kötődő – kansasi képviselőt, Mike Pompeót kérte fel a CIA-igazgató tisztségére. A hírszerző ügynökségek élén nagy változások várhatók. James Clapper, a nemzeti hírszerzési igazgató előző nap adta be lemondását, Trump még nem döntött, lecseréli-e James Comey FBI-főnököt.

Abe Sinzo japán kormányfő az első külföldi politikus, akinek alkalma volt tárgyalni Donald Trumppal. A 90 perces megbeszélés után Abe úgy nyilatkozott, meggyőződése, hogy képesek lesznek bizalmi viszonyt kialakítani. Trump Twitter-bejegyzésében úgy vélte, a találkozó egy „nagy barátság” kezdete lehet.

Hatos találkozó Berlinben
Európai búcsúlátogatása záróprogramjaként Barack Obama öt európai vezetővel tanácskozott a német fővárosban. A házigazda Angela Merkel mellett Francois Hollande francia elnök, Theresa May brit, Matteo Renzi olasz, Mariano Rajoy spanyol kormányfő vett részt a találkozón. A hatok egyetértettek abban, hogy az Oroszország elleni szankciókat mindaddig fenn kell tartani, amíg Moszkva nem teljesíti a minszki tűzszüneti megállapodásban előírt feltételeket. Aggodalmukat fejezték ki az aleppói humanitárius válság miatt, sürgették a szíriai város elleni orosz légicsapások leállítását. Az amerikai elnök továbbutazott Peruba, ahol az APEC csúcstalálkozóján vesz részt.