oktatás;iskolaszövetkezetek;

2016-11-22 16:51:00

"A Fidesz-KDNP ellökné a diákokat a jogaiktól" - Vita a Házban

Az egyes iskolaszövetkezetekkel összefüggő törvények kormánypárti képviselők által kezdeményezett módosításának általános vitáját folytatta le kedden az Országgyűlés. Az MSZP szerint a módosítás nem szolgálja a diákok érdekét, a Fidesz-KDNP javaslatai végiggondolatlanok. A Jobbik képviselője azt firtatta, történt-e egyeztetés a diákokkal, az LMP pedig kijelentette, hogy munkavállalói jogoktól fosztják meg a tanulókat.

Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára úgy értékelte, a képviselői önálló indítványként benyújtott törvényjavaslat elfogadásával rugalmasabbá, egységesebbé válik az iskolaszövetkezetekre vonatkozó szabályozás, működésük javul. Ezen szövetkezetek céljaként azt jelölte meg, hogy a fiatalokat bevezessék munka világába. Az államtitkár több változtatást is ismertetve elmondta, a szabályozás rugalmasságát szolgálja, hogy iskolaszövetkezetnek jogi személy is tagja lehet. A szabadságra vonatkozó szabályok módosítását úgy indokolta, a nappali tagozatos hallgatók az iskolaszövetkezet keretében nem munkaviszonyban, hanem külső szolgáltatásra irányuló jogviszony keretében végeznek munkát. Hozzátette: a nappali tagozatosak munkavégzést csak az oktatási intézmény által biztosított szabadidejükben vállalnak.
    
MSZP: a Fidesz-KDNP javaslatai végiggondolatlanok
    
Gúr Nándor (MSZP) szerint az, hogy másfél év alatt ez az iskolaszövetkezeteket érintő szabályozás hatodik módosítása azt jelzi, a Fidesz-KDNP javaslatai végiggondolatlanok, ellentétes érdekek vannak mögötte. Értékelése szerint nem szolgálja a diákok érdekét. Ezt a többi között azzal indokolta, hogy megszüntet egy szerzett jogot. Kifejtette: tavasszal döntött a parlament arról, hogy az iskolaszövetkezet keretében 13 munkanap után egy szabadnap jár, most ezt lenullázzák. A szocialista politikus nemes célkitűzésnek nevezte, hogy a díjazásnál a minimálbért kell elérni, de szerinte ennél lehetne bátrabb az előterjesztő. Szóvá tette azt is, hogy nem munkabért kapnak a szövetkezeti tagok, hanem díjazásban részesülnek. Ezzel megint csak nem adnak, hanem elvesznek - közölte, utalva ezzel a szolgálati idő kérdésére. Elmondta, a Fidesz-KDNP még inkább el akarja lökni a diákokat a munka törvénykönyvétől.

KDNP: cél a diákmunka szélesítése

Hollik István (KDNP), aki előterjesztője is a törvényjavaslatnak, azt mondta, a módosítások a diákok érdekeinek szem előtt tartásával történik, célja a diákmunka szélesítése. Támogatják az igazi hungarikumnak számító diákszövetkezetek működését, azoknak kiemelkedően fontos szerepük van - mondta. Szerinte a fiatalok között nagy igény van erre a foglalkoztatási formára, évente átlagosan 180-200 ezer diák vállal alkalmi munkát, ebből legalább 130 ezer iskolaszövetkezetben teszi ezt. Hozzátette: a szövetkezetek árbevétele 17 milliárd, és ebből több mint 15 milliárd forint jövedelme keletkezik a diákoknak.
    
Jobbik: meghallgatták a diákok véleményét?
    
Farkas Gergely (Jobbik) azt firtatta, történt-e egyeztetés a diákokkal, az azokat képviselő szervezetekkel, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK), a Nemzeti Ifjúsági Tanáccsal. Szerinte a törvénymódosításnak nem csupán az egyik fél, az iskolaszövetkezetek vezetőinek véleményén kellene alapulnia. Aziránt is érdeklődött, mi történt az elmúlt fél évben, hogy a kormánypártiaknak eszébe jutott, nem jár szabadság a nappali tagozatos hallgatóknak.  Problémának nevezte, hogy a munkaadók nem valódi szakmai tudást jelentő munkára alkalmazzák a fiatalokat. Szerinte lehetőséget kellene adni arra, hogy a diákok értékeljék a szakmai gyakorlatot biztosító cégeket.

LMP: jogoktól fosztják meg a diákokat

Ikotity István (LMP) is megjegyezte, hogy félév múltán módosítják ismét a törvényt, megint képviselői indítványként. Úgy fogalmazott, az iskolaszövetkezetek működése két fideszes képviselő, Kósa Lajos és Szatmáry Kristóf elképzelése szerint alakul. Véleménye szerint a szabadság megvonásával az egyik legfontosabb munkavállalói jogtól fosztják meg az iskolaszövetkezet tagjait. Komolytalannak nevezte azt az érvet, hogy az egyetem mellett dolgozó diákok főállása az iskola és csak szabadidejükben dolgoznak. A szabadság munkavállalói jog, nem függhet a hallgatói jogviszonytól - mutatott rá. Szerinte nem leépíteni, hanem erősíteni kellene a fiatal munkavállalók jogait, vissza kellene helyezni ezeket a szövetkezetek az Mt. hatálya alá.

Fidesz: az iskolaszövetkezeteket kérdezték
    
Az egyik előterjesztő Vinnai Győző (Fidesz) az ellenzéki képviselők felszólalására reagálva közölte, az iskolaszövetkezeteket kérdezték meg, és azt feltételezték, hogy azok megkérdezik tagjaikat.  Kitért arra, a nappali tagozatos hallgatók főállása iskola, így a szövetkezeten keresztüli feladatteljesítést eleve csak szabadidejükben vállalhatnak, de a munkaközi szünet és a pihenőidő biztosítása az ő esetükben is érvényesül.

MSZP: a diákok a megélhetésük miatt dolgoznak
    
Heringes Anita (MSZP) képmutatásnak tartja, hogy a kormánypártiak szerint a hallgatóknak az iskola a fő foglalkozási helye. A diákok azért vállalnak munkát, hogy meg tudjanak élni - közölte.  Az elnöklő Jakab István az általános vitát lezárta.