Fidesz;kétharmad;rezsiharc;

- Kétharmad kell a rezsiharchoz

Újabb rezsiharc van a láthatáron - derül ki a Policy Agenda közleményéből. A dolog gyökere a magyar kormány és az Európai Bizottság közti vitában keresendő, amelyet egyszer már egy kötelezettségszegési eljárást követően lezártak, ám a kormánypárt most újra felelevenít. A kérdés az, hogy az energiaellátásra szolgáló hálózatok úgynevezett rendszerhasználati díját hogyan számolhatják ki, illetve hirdethetik ki a gáz- és áramszolgáltatók.

Ez a díj közvetetten befolyásolhatja a fogyasztói árat, ezért nem lényegtelen, hogy a kormány tejesen önállóan, saját döntése alapján határozhatja-e meg a nagyságát vagy a szolgáltatóknak joguk van a bíróságon fellebbezni a döntés ellen. Az Európai Bizottság olyan szabályozás mellett szállt síkra, amely lehetővé teszi a jogorvoslatot.

A magyar parlament a nyáron a bizottság álláspontjának megfelelően módosította az erről szóló jogszabályt, így jelenleg a bíróság felülbírálhatja a kormány döntését a rendszerhasználati díjról. Amennyiben az energiahivatal (MEKH) elnöke határozatban állapítja meg a rendszerhasználat mértékét, úgy a díj a kormány szándéka ellenére emelkedhet, s ezzel a fogyasztók számlájára kerülő áram- vagy gázár is nőhet. Azaz emelkedhet a rezsi, amit a Fidesz végképp el akar kerülni.

Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke novemberben olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely megszüntetné ezt a lehetőséget, azaz visszaállítaná a kormány jogát arra, hogy tetszése szerint rendeletben állapítsa meg a rendszerhasználati díjat. Ezzel elejét venné annak, hogy a szolgáltatók bírósághoz forduljanak, ha indokolatlanul alacsonynak tartják a díjat.

A jogszabály elfogadásához azonban kétharmados többségre lenne szükség, így - akárcsak a menekültekkel kapcsolatos alkotmánymódosítás vagy az alkotmánybírák kinevezése esetén - valamelyik ellenzéki párt képviselőinek együtt kellene szavazniuk a kormánypárti frakció tagjaival. A Policy Agenda latolgatása szerint ehhez nehezen talál majd az Országgyűlésben támogatót a kormánypárt, ami azt is előrevetíti, hogy egy szolgáltatóknak kedvező bírósági döntéssel és ennek nyomán emelkedő energiaárral akár véget is érhet a "rezsiharc".

A pályaválasztás előtt álló fiatalok 80 százaléka abban a térségben szeretne dolgozni, ahol él, ha lenne megfelelő munkalehetősége - derült ki a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének (MEGFOSZ) felméréséből.