dopping;olimpikonok;McLaren-jelentés;

Chaunte Lowe magasugró nyolc évvel a pekingi olimpia után lépett
elő a hatodikról a harmadik helyre FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Hitelességét félti az olimpiai mozgalom

Újabb olimpikonok sora bukott le utólag, akikről kiderült, hogy a 2008-as és 2012-es olimpián tiltott szereket használtak. Akad olyan sportoló, aki Pekingben csak hatodik lett, most azonban a lebukások miatt átvehette a bronzérmet.

Folyamatosan zajlik a 2008-as pekingi és a 2012-es londoni nyári olimpia „újraírása”. Az újfajta módszerekkel ugyanis rendszeresen ellenőrzik a leadott vizeletmintákat, s ennek alapján ellenőrzik, hogy ezeken a világjátékokon az adott sportolók éltek-e olyan tiltott szerekkel, amelyeket a tudomány akkori állása szerint nem tudtak kimutatni. Senki sem érezheti biztonságban magát, amit az is jelez, hogy 75 sportoló maradt fenn a rostán, ennyien szegték meg az akkori előírásokat. Nagy részük Oroszországból és más kelet-európai államokból származik – írja a New York Times. Közülük negyvenen szereztek érmet.

Mivel a vizsgálat folytatódik, egyáltalán nem biztos, hogy a két olimpia mostani, frissített érmeseinek listája véglegesnek tekinthető. „Egyszerűen elképesztő, a doppingolók magas száma” – közölte Gian-Franco Kasper, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Végrehajtó Bizottsága részéről. „Teljesen elveszíthetjük a hitelességünket. Ez aggaszt leginkább” – fejtette ki a sportdiplomata.

Múlt héten a NOB 16 atlétára rótt ki büntetést, hétfőn pedig további 12-re. A pekingi olimpián női magasugrásban negyedik orosz Jelena Szleszarenkót és ötödik Vita Palamart, a férfi rúdugrásban bronzérmes ukrán Gyenyisz Jurcsenkót, valamint a férfi birkózók között a kötöttfogásúak 60 kilogrammos súlycsoportjában ezüstérmes Vitalij Rahimovot egyaránt megfosztottak az ötkarikás játékokon elért eredményétől, mert 2008-as doppingmintájuk dehidroklor-metiltesztoszteron jelenlétét mutatta ki.

Akadt olyan sportoló, aki a pekingi olimpián például csak hatodikként zárt, most pedig már hirtelenjében kiderült róla: bronzérmes lett. A harmadik helyért járó medált vehetett át az amerikai magasugró, Chaunte Lowe is, aki közölte, „mindez teljesen újjáírta az olimpiai szereplésemet”. Eddig ugyanis minden ötkarikás játékon érem nélkül maradt. Ő maga lepődött meg a legjobban, amikor múlt héten egy német sportolótól üzenetet kapott a Facebookon. Az illető gratulált bronzérméhez. Először azt hitte, tréfát űznek vele.

Év végén közlik a McLaren-jelentést
Richard McLaren december 9-én hozza nyilvánosságra az oroszországi doppingbotrány kapcsán készített vizsgálóbizottsági jelentés utolsó részét. - közölte a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA).
A kanadai jogászprofesszor annak a független bizottságnak a vezetője, amelyet a 2014-es szocsi téli játékokon történtek kivizsgálásával bízott meg a WADA, s többek között azt állapította meg, hogy Oroszországban 2011 és 2015 között harminc sportágban 643 esetben alkalmazták a pozitív teszteredmények leplezését szolgáló rendszert.
A jelentés első felét még a riói olimpia előtt, júliusban hozta nyilvánosságra a WADA. Az utolsó rész számos részletet közölhet a szocsi téli olimpia idején működtetett bonyolult doppingolási rendszerről.

Perre megy a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) és a szervezet elnöke, Gyárfás Tamás – jelentették be a felek tegnap. Gyárfás az 1988-as szöuli nyári játékok mellúszóbajnokával, Szabó Józseffel szemben, az általa irányított szervezet pedig a nyíltvízi úszók egykori szövetségi kapitánya, Németh Zsolt ellen indít pert rágalmazás miatt.