biztonság;WIFI;okostelefon;

Minden esetben ellenőrizni kell, szerepel-e a CE-jelölés FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGE/GONZALO ARROYO MORENO

- Okostelefon és wifi biztonságosan

Jelek címmel kampányt indított a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), amelynek célja, hogy felhívja a fogyasztók figyelmét a zavarkeltő, tiltott elektronikus eszközök terjedésére.

A hatóság tavaly összesen 1267, az előírásoknak nem megfelelő berendezés működését szüntette meg, 745 esetben ezeket más elektronikai eszköz működését zavaró módon üzemeltették. Hogy ez a szám csökkenjen, az idén Jelek címmel kampányt indított a NMHH, ezzel hívva fel a fogyasztók figyelmét a zavarkeltő, tiltott elektronikus eszközök terjedésére. z a 

A CE megfelelőségi jelzéssel nem rendelkező elektronikus készülékek használata a többi uniós országhoz hasonlóan Magyarországon is tilos. Ezek – a leggyakrabban a tengerentúlról behozott, illetve a Távol-Keletről, főként Kínából rendelt – berendezések megzavarhatják a hálózatokat, illetve otthon használatos elektronikai eszközeink működését.

Az Észak-Amerikából érkező csúcskategóriás okostelefonok itthon szinte biztosan nem működnek megfelelően a közbeszédben gyakran 4G-ként említett LTE-hálózaton, míg a DECT 6.0 rendszerű vezeték nélküli telefonok zavart okozhatnak más háztartási berendezések működésében. Hasonló gondok fordulhatnak elő az internetes VOiP-telefonok vezeték nélküli kézibeszélői, a bébiőrök, a különböző telefonos fejhallgatók, autóriasztók, kapunyitók és akár a Skype-telefonok esetén is. Ezek a készülékek gyakran nem rendelkeznek CE-tanúsítvánnyal. A szakadozva, folyamatosan rosszul működő mobilinternet vagy wifi-jel tiltott készülék miatt keletkezett frekvenciazavarra utalhat. Az összeakadó frekvenciák miatt a drónok is meghibásodhatnak, és akár irányíthatatlanná is válhatnak, ami jelentős veszélyforrás is lehet.

- A karácsonyi ajándékvásárlások előtt az elektronikus és rádiófrekvenciát kibocsátó eszközök esetén mindenképpen ellenőrizzük, hogy a választott terméken szerepel-e a CE-jelölés, esetleg rajta van-e a tiltott készülékek listáján. Ezeken 2008-ig visszamenőleg megnézhetők a betiltott eszközök. (http://nmhh.hu/tart/index/568/Betiltott_berendezesek.)

- A wifi-eszközökön figyelni kell az ország beállítására, mert például az amerikai beállítású wifi zavarhatja a közelben lévő rádiófrekvenciás eszközöket.

- A már meglévő otthoni elektronikai eszközökön is érdemes ellenőrizni a CE-jelzést. A mobilról irányítható fényerő-szabályozós LED-izzók, a wifis biztonsági kamerák, a szabályozható konnektorok is zavart okozhatnak, ha nincs CE-tanúsítványuk.

- Ne dőljünk be a hamis vagy nem európai, a CE-jelzésre hasonlító logóknak. A távol-keleti országok esetenként olyan saját nemzeti megfelelőségi tanúsítványt állítanak ki, amelyek könnyen összekeverhetők az európai CE betűkkel.

A baloldal vagy nem ismeri fel, hogy a Jobbik milyen veszélyt jelent rá, vagy nem veszi elég komolyan - állítja Róna Dániel. A Corvinus Egyetemen oktató politológus hét éve vizsgálja a szélsőjobboldali párt térnyerésének okait. Doktori értekezéséből könyv is készült, amelyet december 1-jén mutat be. Úgy véli, a Jobbiknak reális esélye van, hogy 2018-ban blokkoló kisebbség legyen, vagyis nélkülük nincs többség.