kormány;orvoshiány;gyerekorvosok;

2016-11-28 16:53:00

Megszűnhet a gyermekorvosi ellátás, a kormány nem tesz semmit

Tíz éven belül megszűnhet a gyermekvédelmi alapellátás Magyarországon, ugyanis nincs megfelelő számú szakember az országban. Miközben az Orbán-kormány hátradől, az emberek egyre nagyobb veszélybe kerülnek a betegellátásban - hívja fel a figyelmet az akár tragédiákat is előidéző helyzetre közleményében Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke, országgyűlési képviselő. 

A házi gyermekorvosok átlagéletkora idén 59 év volt, vagyis többségük hamarosan nyugdíjba megy - írja a politikus - maga is anya - a dokumentumban. Az orvos-kivándorlás és a pályaelhagyás miatt pedig nincs aki átvehetné ezeket a praxisokat, hiszen még mindig rendkívül túlterheltek a gyerekorvosok.

Az elmúlt években emiatt több, mint 100 praxis szűnt meg. A kormány eközben azt hazudja, hogy soha nem látott béremelések miatt megoldódnak az alapellátás problémái. Csakhogy a kormányon kívül már mindenkinek világos, hogy csupán a fiatal orvosokat érintő ösztöndíjakkal nem lehet megállítani a túlterhelt szakemberek eltűnését a rendszerből - figyelmeztet Szabó Tímea. 

A Párbeszéd szerint válságos a helyzet, márpedig gyerekek százezrei nem maradhatnak orvosi ellátás nélkül. A párt szerint a minimálbéres háttérdolgozók béremelésére, a praxisközösségek létrehozására, és a rendkívül rossz állapotban levő rendelők felújítására van azonnal szükség. A praxisközösségekkel drasztikusan emelkedne a szolgáltatás minősége és csökkenne az orvosok túlterheltsége is - zárul a közlemény.