Pharaon;

2016-11-30 06:11:00

Össze-vissza Pharaonról

A kormányzat, pontosabban Lázár János és Szijjártó Péter miniszter gyakorta egymásnak is ellentmondva nyilatkozik az Interpol által is körözött Gaith Pharaon vízumigényléséről.

 Az Index összeállítása szerint a kancelláriaminiszter november 3-án a Kormányinfón még azt mondta: Pharaon 2014. október 27-én nyújtott be vízumkérelmet, Bejrútban. Egy héttel később, miután hét titkosszolgálati vezetővel beszélt a parlament nemzetbiztonsági bizottság ülésén Lázár már a 2014. október 1-i dátumot emlegette. November 11-én már kétszer adott be vízumkérelmet Pharaon Lázár szerint, "2014. október 1-én Bejrútban és 2014. október 24-én Ammánban", hozzátette, hogy az október 27-i dátum "elszólás vagy elírás lehetett".

Ezt követően, 16-án kapcsolódott be a kommunikációba a külügyminiszter is, aki azt mondta: Pharaon részére Jordánia budapesti tiszteletbeli konzulja kért szóbeli jegyzékben vízumot 2014 szeptemberében, a vízumeljárás lefolytatását követően a vízumot a bejrúti konzulátus állította ki 2014. október közepén. Ebből arra lehetett következtetni, hogy Pharaon nem is adott be vízumkérelmet. Szijjártó tárcájának sajtóosztálya a múlt héten már azt írta, a szaúdi milliárdos 2014. október 1-én Bejrútban nyújtott be vízumkérelmet, 2014. november 24-én tartózkodási engedély iránti kérelmet adott be Ammánban. Ezt követően a hétvégén Szijjártó már 2014. decemberére emlékezett. Hétfőn pedig az Indexnek azt mondta, hogy Zaid Naffa, Jordánia tiszteletbeli konzulja szeptember 29-én szóbeli jegyzékben kért Pharaonnak vízumot, és jelezte, hogy az üzletember Magyarországon szeretne befektetni. Hozzátette, a vízumkérelem benyújtása után a konzuli szolgálat október 2-án és 3-án minden szükséges vizsgálatot lefolytatott, és a Pharaon vízumkérelmében szereplő adatok sem a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) adatbázisában, sem a körözött személyek és okmányok adatait nyilvántartó EU-s ellenőrzési rendszerben (SIS2) nem jeleztek találatot. Szijjártó szerint ezek után az EU-s országok kérhettek volna tagállami konzultációt, de ezt csak a németek tették meg, akik aztán két nappal később jelezték, hogy „a vízum kiadható”. Ezzel a külügyminiszter másodjára mondott mást, mint korábban a kancelláriaminiszter. Lázár ugyanis pár hete azt nyilatkozta, hogy miután Pharaon benyújtotta a vízumkérelmet, a magyar szerveknek „hat uniós országot kellett megkeresniük, amelynek külön rendszere van a schengeni beléptetéssel kapcsolatban”, és egyedül a németek válaszoltak. Ők azt közölték Lázár szerint, hogy „nem sérti az érdekeiket, ha ez az ember belép az Európai Unió területére”.

A portál újból megkérdezte a Miniszterelnökséget, hogy nem Lázár tévedett-e, amikor azt állította, hogy Pharaon kétszer adott be vízumkérelmet, vagy továbbra is fenntartja, amit ezzel kapcsolatban mondott. Minderre Lázárék annyit írtak, hogy „a miniszter továbbra is fenntartja, hogy Pharaon két alkalommal igényelt vízumot”, de az október 24-i dátumot korrigálta 2014. november 24-re. A körözött szaúdi üzletember vízumáról próbálták megkérdezni Naffát is, sikertelenül. Interjúidőpontot sem tudtak vele egyeztetni, mert "sokat utazik".

Egyébként kimondottan furcsa, hogy két miniszter ennyire különbözően tud felidézni egy 2014-es eseményt, főleg, hogy azzal kapcsolatban a titkosszolgálatokkal is egyeztettek. Mindez az Index szerint azért is érdekes, mert Pharaon-ügyben a kormány legfontosabb állítása, hogy az üzletember szabályosan jött Magyarországra, miközben az érkezésének részleteit csak nagyon zavarosan tudják felidézni.