munkaerőhiány;

2016-11-30 06:23:00

Érezteti hatását a munkaerőhiány

Az augusztus-októberi időszakban a munkanélküliségi ráta a korábbi 4,9 százalékról 4,7 százalékra mérséklődött, ami 1,7 százalékponttal alacsonyabb adat, mint az egy évvel korábbi. A munkanélküliek száma ez idő alatt 220 ezer fő alá csökkent, ami szintén új rekordot jelent, az egy évvel ezelőttihez képest 70 ezerrel kevesebb munkanélkülit számlált a KSH. 

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat egyéni regisztráción (és nem becslésen) alapuló nyilvántartott álláskeresői statisztikája ugyanebben az időszakban körülbelül 280 ezer álláskeresőt tartott számon átlagosan, ez is rekord alacsonynak számít. A 15-24 éves korosztály munkanélküliségi rátája 3,6 százalékponttal, 12,6 százalékra csökkent, de a munkanélküliek ötöde továbbra is ebből a korcsoportból került ki. A munkanélküliség átlagos időtartama 17,8 hónap, a munkanélküliek 46,2 százaléka legalább egy éve keres állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számít.

A KSH tegnapi jelentésében összesen 4 millió 404 ezer foglalkoztatottról számolt be, ebből 221 ezer fő közfoglalkoztatott, 115 ezer fő külföldi telephelyre ingázik, és 4 millió 68 ezer fő a hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozik. A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 2,5 százalékponttal 67,4 százalékra emelkedett. A dolgozók száma legfőképp a hazai elsődleges munkaerőpiacon bővült, ahol az előző időszaknál 16 ezer fővel többen vállaltak munkát. Közmunkások nélkül számítva egy év alatt a KSH szerint 148 ezer fővel bővült a foglalkoztatottak száma, és 11 ezerrel kevesebben vallották magukat közmunkásnak. A külföldön dolgozók létszáma ezer fővel növekedett egy év alatt, ami lassulást jelent az előző évekhez képest.

A munkaerőpiac még feszesebbé válhat jövőre, az átlagos munkanélküliségi ráta 5 százalék alatt maradhat. Idén átlagosan a munkanélküliségi ráta 5,2 százalék lehet, jövőre pedig átlagosan 4,5 százalék körül alakulhat, ha folytatódik az idén látott tempó. Azonban nagy kérdés, hogy a gazdaság miként tud alkalmazkodni a bejelentett minimálbér- és garantált bérminimum emeléshez, így az előrejelzési bizonytalanság megnőtt 2017 kapcsán - véli az Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője.