Ha Magnus Carlsen szándékosan intézte úgy, hogy éppen 26. születésnapján védje meg világbajnoki címét, akkor nemcsak kiváló sakkozónak, hanem elsőrangú forgatókönyvírónak is nevezhetnénk. A norvég zseni ugyanis a New Yorkban zajló sakkvilágbajnoki döntőn, a rájátszásban elért 3-1-es győzelemének köszönhetően maradhatott a képzeletbeli trónon, s ünnepelhetett kétszeresen is. Orosz ellenfelének, Szergej Karjakinnak nem sikerült a bravúr, pedig három mérkőzés választotta el a világszenzációtól.
Balszerencséjére azonban Carlsen éppen a végére ébredt fel, Karjakin pedig láthatóan elfáradt. Ennek jelei látszódtak rajta a rájátszásban is. Carlsen a rapid partikban végig meggyőzően játszott. A norvég már az első két játékban időelőnybe került. Karjakin ugyan az első partiban még kiharcolta a döntetlent, de a másodikban már nagyon rezgett a léc. Rendkívül izgalmas menet volt ez, amely semmiképpen sem a gyenge idegzetűeknek volt való. Karjakin már úgy látszott, menthetetlen helyzetbe kerül, de ezúttal is megcsillogtatta, milyen kiválóan képes védekezni, így döntetlenre mentette a partit.
Carlsen legnagyobb hibája a vb alatt az volt, hogy ideges lett az elszalasztott győzelmei után, s veszélyes támadásokba kezdett. Most azonban nem lépett ugyanabba a folyóba, s orosz ellenfelét késztette hibák sorára a harmadik partiban. A norvég remek játékot mutatott be, s nem is lehetett más a vége, mint a győzelem. Előnye tudatában Carlsen felszabadultan játszhatott a negyedik partiban. Karjakinnak sötéttel mindent egy lapra feltéve támadnia kellett, ám ezúttal a szicíliai védelem sem volt a segítségére, Carlsen a negyedik játszmát is simán hozta.
A trónfosztás elmaradt ugyan, de Karjakin így sem lehet elégedetlen. Felhívta magára a figyelmet azzal, hogy a toronymagas esélyes világelső ellen vezetett, majd rájátszásra kényszerítette őt. A címvédő, bár akadt olyan találkozó, ahol közel állt a győzelemhez, mérkőzésről mérkőzésre vált egyre idegesebbé, s a nyolcadik fordulóban ki is kapott. A 10. fordulóban aztán sikerült egyenlítenie. Carlsen ezután visszanyerte magabiztosságát, s a rájátszásban már nem engedte kiénekelni a sajtot a szájából.
„Elmondhatatlanul boldog és megkönnyebbült vagyok, s nemcsak azzal, ahogyan végül a dolgok alakultak, azzal is, hogy így sikerült kezelnem a rám nehezedő nyomást – közölte a régi-új világbajnok. – Nagyszerű mérkőzéseket vívtunk. Ezen a világbajnokságon tanultam meg azt, hogy végig türelmesnek kell lenni. A sakkban ugyanis nagyon nehéz győzni egy erős ellenféllel szemben” – fejtette ki. A világbajnokság összdíjazása egymillió dollár, amelyből 600 ezret kap a győztes, 400 ezret pedig a vesztest.
Carslent mát tinédzserkorában csodagyerekként emlegették. 2004-ben, mindössze 13 esztendősen nagymesteri címet szerzett, ezzel a sportág történetének harmadik legifjabb nagymestere lett. Hat évvel később, 19 esztendősen, 2010 januárjában került a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) világranglistájának első helyére. Ezzel ő lett a legfiatalabb világelső. 2013 novemberében szerezte meg első ízben a klasszikus világbajnoki címet, amikor az indiai Visuvanátan Anandot parádés játékkal győzte le a fináléban 6,5-3,5-re. 2014 májusában a FIDE világranglistáján 2882 Élő-pontszámot ért el, amelynél többet soha senkinek sem sikerült szereznie a sportág történetében. Rapidsakkban 2014-ben és 2015-ben, villámsakkban pedig 2009-ben és 2014-ben lett világbajnok.