Brüsszel;Lázár;kormányinfó;

2016-12-02 06:03:00

Ismét Brüsszelnek üzent Lázár

Ragaszkodnak a közös külső határvédelemhez, az EU-török megállapodás ugyanis bizonytalan. Ha ez meghiúsul, az eurómilliárdokba kerülhet az Unió polgárainak. Lázár János ezzel riogatott a tegnapi Kormányinfón, majd Brüsszelnek ismét megüzente, értékeljék szolidaritásként azt, amit a magyarok határvédelemre fordítottak.

A kvótaügy még egyáltalán nem zárult le. A migrációt befolyásolni fogja az olasz népszavazás, az osztrák és francia államfőválasztás - jósolta a csütörtöki Kormányinfón a kancelláriaminiszter. Lázár János bejelentette, ragaszkodnak a közös külső határvédelemhez, mert az EU-Törökország megállapodás labilis, az sem biztos, hogy az afrikai országok támogatása megállítja az illegális bevándorlást. Ha mindez hatástalan lesz, az eurómilliárdokba kerülhet az uniós adófizetőknek. A Miniszterelnökség vezetője megismételte, a magyar kormány szerint a schengeni övezeten belül nem szabad határátkelő állomásokat létesíteni, ahogyan azt ma Ausztria teszi Hegyeshalomnál. Magyarországot és Ausztriát is a magyar határon kell megvédeni. A december közepén sorra kerülő uniós-csúcs kapcsán Brüsszelnek azt üzente, ragaszkodnak hozzá, hogy az Unió ismerje el szolidaritási kiadásként a határvédelemre szánt költségeket, amelyek Magyarországon az idén 200 milliárd forintot tettek ki. Közölte, jelenleg 705 olyan személy tartózkodik Magyarországon, aki menekültkérelmet adott be.

Az Országgyűlés december 12-ig ülésezik, a kormány viszont az év végéig dolgozik - jelentette be Lázár. Jövő kedden és szerdán a kabinet Sopronbánfalván tart kihelyezett ülést, ekkor stratégiai kérdéseket vitatnak meg, értékelik az eddigi munkát és az uniós-csúcs várható döntéseiről is beszélnek. Brüsszelben ezúttal a migrációval kapcsolatos európai bizottsági, illetve a szlovák elnökségi javaslat szerepel napirenden. Orbán Viktoréknak egyelőre mind a kettő ellen van kisebb, nagyobb kifogása. A kihelyezett ülésről a miniszter közölte, "dolgozni megy a kormány, nem ünnepelni, nem szerepelni és nem kampányolni". Azért esett erre a helyszínre a választás, mert itt állami tulajdonú ingatlanba mehetnek.

A kormány szerdai ülésén egyebek mellett lezárták az új büntetőeljárási törvény tárgyalását, amit ötpárti egyeztetés után terjesztenek az Országgyűlés elé. Lázárnak a miniszterelnök tegnapi kijelentése miatt magyarázkodnia kellett. Megkérdezték ugyanis tőle, Orbán mit értett az altalajcsere-kísérlet kifejezés alatt, amelyet a Magyar Állandó Értekezlet ülésén használt. A Miniszterelnökség vezetője szerint a választók kicserélése zajlik. Ha ugyanis megszervezik a bevándorlást, azzal Európa demográfiai, népességi és politikai folyamatait érdemben befolyásolják. Kérdésre az is világossá vált, hogy a kormány azért csoportosít át 3,3 milliárdot az országvédelmi alapból stadionrekonstrukcióra, mert terven felül teljesül az idei pénzügyi bevétel, így minden alapot megnyitnak.

Lázár továbbra is helyesnek tartaná, ha a Soros Györgyhöz köthető civil szervezeteket, alapítványokat átvilágítanák. Azt ugyanis állítása szerint más országokban is vizsgálják, hogyan próbálja az amerikai üzletember befolyásolni a belpolitikát. A miniszter helyesnek tartja, "ha egy kormány átnézi, ki, vagy kik akarnak kívülről beleszólni az ország belügyeibe".

Két napja, a Gresham Hotelben formális beszélgetést folytatott Zaid Naffával, a jordán tiszteletbeli konzullal, aki közel áll Ghaith Pharaonhoz. - ismerte el Lázár, amikor ismét a szóba került a körözött szaúdi üzletember és a kormány kapcsolata. Kiderült, Pharaon kétszer kért, két különböző vízumot, ezt a miniszter nemzetbiztonsági jelentésekből tudja. Az ügyben most egyetlen hatóság sem folytat vizsgálatot, mivel nincs nemzetbiztonsági kockázat. Lázár ennek kapcsán feltette a kérdést: amikor a szaúdi milliárdos Magyarországra érkezett, az amerikai hatóságok miért nem szóltak, hogy tartóztassák le?

Ujhelyi: ez kellemetlen Orbánnak
Négypontos javaslatot fogadott el a menekült-ügy kezelésével kapcsolatban a Fideszt is sorai közt tudó Európai Néppárt (EPP), amely több szempontból is kellemetlen Orbán Viktornak – közölte Ujhelyi István. Az MSZP európai parlamenti képviselője szerint ugyanis a mostani program egyes megállapításai élesen szemben állnak a Fidesz eddigi, „hiszterizált” menekültpolitikájával. A Néppárt vezetése az európai egységet támogatja, mondván a tagállamok egyedül képtelenek kezelni a migrációs krízist. A javaslatok között kiemelten szerepel az is, hogy a menekülteknek nyújtandó segítség és az illegális csempészhálózatokkal szembeni harc mellett tájékoztatni kell az érintetteket az Európai Unióba történő biztonságos és legális belépési lehetőségekről és letelepedési programokról.