közgyűlés;Magyar Paralimpiai Bizottság;Magyar Speciális Olimpia Szövetség;Lengyel Lajos;

2016-12-07 06:54:00

Paralimpia - Lengyel: javaslataink többségét nem vették figyelembe

Az előremutató egyeztetéseket hiányolja a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) jövő hétfői közgyűlése előtt Lengyel Lajos, az igazolt sportolók létszámát tekintve legnagyobb hazai fogyatékos szervezet, a Magyar Speciális Olimpia Szövetség (MSOSZ) elnöke.

„Voltak megbeszélések, olyan is, amelyen minden érintett fogyatékos sportszövetség képviseltette magát, de a javaslataink többségét sajnos nem vették figyelembe – mondta a Népszavának a sportvezető. – Pedig fontos kérdésekről van szó, az MPB új alapszabályának nemcsak a sporttörvényhez, hanem a tagszervezetek nemzetközi előírásaihoz is igazodnia kell. Az új alapszabály szerint az MPB részt vesz tagszervezetei nemzetközi képviseletében, ami nálunk például nem lehetséges, mert a nemzetközi szövetségünk csak az MSOSZ-t ismeri el saját tagjának, az MPB-t nem fogja felvenni a soraiba. Az is gondot okoz, hogy a paralimpikonokat továbbra is az MPB képviseli sportági szövetségként, de közben a köztestület neve is MPB lesz, ami számtalan félreértést okozhat. Mi természetesen belépünk a köztestület MPB-be, de nem akarunk tagjai lenni a szövetségként működő MPB-nek. Megoldhatta volna a helyzetet, ha az új köztestület kap egy olyan nevet, amelyből egyértelműen kiderül, hogy a teljes fogyatékos sportot képviseli, sokkal átláthatóbb lenne így minden, de ezt a javaslatunkat nem fogadták el.”

Lengyel Lajos hozzátette: azt a felvetését elfogadták, hogy a Paralimpikonok Klubjának adjanak új nevet, és legyen ott helyük a többi fogyatékos szervezet olimpiáján, Világjátékán szereplő versenyzőnek is. A sportvezető azt mondta, a meghívót megkapta a közgyűlésre, azt az alapszabály-tervezetet azonban nem, amelyről szavaznia kellene öt nap múlva.

A január 1-től hatályba lépő sporttörvény szerint 2017-től a köztestületté alakuló MPB feladata lesz a teljes fogyatékos sport felügyelete, az állami támogatásokat minden fogyatékos szövetség az MPB-n keresztül kapja meg. Hasonló lesz a helyzet, mint 2012-2016.között volt az ép sportolóknál. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) nem tudott megbirkózni ezzel a feladattal, ezért jog- és hatásköreinek többsége az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Sportért felelős államtitkárságához került.

Talán az MPB jobban látja el ezt a feladatot, bár a jövő hétfői közgyűlés előtt - amint arról lapunk tegnapi számában írtunk - vannak jogi és etikai aggályok, hiszen a változtatásokat már december 12-én hatályba léptetné az MPB, miközben az ezt előíró sporttörvény csak január 1-től lesz hatályos.