Tarlós István főpolgármester veszi kézbe a Fővárosi Közterület-Fenntartó Nonprofit Zrt. és a cég dolgozóit képviselő Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete (HVDSZ) vitájának rendezését, miután már a sajtóban is olyan hírek jelentek meg, hogy sztrájkra készülnek a Budapest szemétszállítását végző önkormányzati vállalat munkásai. Az elakadt bértárgyalások még a 2016-os emelés lehetséges mértékéről szólnak és a Népszava információja szerint a városvezető ma délelőtt fogadja Király Andrást, a HVDSZ helyi alapszervezetének és egyben országos szervezetének elnökét. A hírt a főpolgármesteri hivatalból telefonon, a Közterület-Fenntartótól pedig írásban is megerősítették.
A HVDSZ helyi alapszervezete a 2015. júliusában megkezdett idei bértárgyaláson a cég teljes bértömegének 10 százalékos megemelését kérte, ami számításaik szerint valójában évi alig több mint 3 százalékos emelésnek felel meg 2013 óta. Az FKF válaszában az szerepelt, hogy idén sem tudnak bért emelni. A Népszava érdeklődésére a vállalat az elmúlt évek jogszabályváltozásai miatt bekövetkezett bevételcsökkenéssel indokolta ezt, mondván, hogy egyebek mellett a lerakói járulék bevezetése, más adók megemelése, a rezsicsökkentés hatása évi 7 milliárd forinttal csökkenti a bevételeiket, a vállalat teljesítőképessége határára jutott. „Ebben a gazdasági környezetben nincs fedezete a további béremeléseknek, annak ellenére, hogy bizonyos munkakörökben indokoltnak tartanánk. Ebben a helyzetben szükséges a tulajdonos bevonása. A főváros a főpolgármesterrel az élen, a közszolgáltatás színvonalának megőrzése érdekében kíván a felek között közvetíteni és a megegyezést elősegíteni” – szól a magyarázat, hogy miért kell ma Tarlós Istvánnak leülni tárgyalni a terület szakszervezetével.
A dolgozókat képviselő Király András sem vitatja ezeket az állításokat, de a Népszavának nyilatkozva arra emlékeztetett, hogy ettől még a 30 éve a cégnél dolgozó munkatársak bére több esetben csak bruttó 1050 forint óránként, hajnali 4 óra 50 perckor – 5 órakor állnak munkába, például 8 tonna zöld hulladékot szednek fel egy forduló alatt kézi erővel, és vannak napok, amikor háromszor teszik meg ezt a kört naponta. Az új munkatársak közt van, aki egy nap után otthagyja őket, mert nem bírja ezt a fizikai megerőltetést, mások az első hónap után távoznak, amikor meglátják az első fizetési papírjukat. Aki marad, a végletekig fáradt, romlanak a gépek is – sorolja a bajokat a szakszervezeti vezető. A HVDSZ megvizsgálta a táppénzes napok és a munkabalesetek alakulását és azt a megdöbbentő eredményt kapta, hogy 2013 óta majdnem 40 százalékkal több munkabaleset következett be a cégnél, mint előtte. Folyamatosan dőlnek ki a munkából az emberek, ezért például a XVII. kerületi lomtalanítást majd egy héttel meg kellett hosszabbítani a közelmúltban.
A főváros nem először próbálja rendezni a helyzetet: szeptember végén Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes már tárgyalt a szakszervezettel, s akkor a cég 4 százalékos, de nem általános béremelést jelentett be, amiből végül 4,3 százalékos emelés lett, amit a novemberi fizetéssel meg is kaptak az érintettek. A 10 legtöbb dolgozót foglalkoztató munkakörben a legkisebb keresetűeket lehetett átlagos bérszintre hozni, amit a szakszervezet üdvözölt, de kevésnek tartott. A cégnél ugyanis majdnem 300 munkakör van, mi lesz a többiekkel – kérdezték. Egy rögtönzött belső felmérés szerint 1850 munkavállaló elégedetlen a megoldással. Túl sokan vannak azok, akik nagyon alacsony béremelést kaptak, többnyire a cég legrégebbi dolgozói érzik a megbecsülés hiányát.
A bértárgyalásokkal párhuzamosan folyt a tárgyalás a még elégséges szolgáltatásról is. Októberben már úgy látszott, egy 2 óránál rövidebb munkabeszüntetés idejére sikerült erről megegyezni a munkaadónak és a sztrájkbizottságnak, de később az FKF vezetése nem írta alá a megállapodást. A szakszervezet bírósághoz fordult, hogy elismerjék a megállapodás tényét, első fokon azonban nem értek el eredményt, most várják a másodfokú döntést. Közben pedig részletesen kidolgozták a még elégséges szolgáltatási csomagot, erről is hamarosan megszülethet a bírósági döntés.
Király András szerint határozott sztrájkhangulat van az FKF-nél, bár biztos benne, hogy az év végi jutalmak és az ünnepek csillapítanak a felháborodáson, de a jövő év első hónapjaiban ismét napirendre kerül a munkabeszüntetés lehetősége. A cég vezetése kérdésünkre azt felelte: ők „a szakszervezeti jelzésektől eltekintve nem tapasztalják a sztrájkhangulat jelenlétét”, szerintük minden munkavállalót érintett a béremelés, egyebekben pedig ők is várják a bírósági döntést a sztrájk idején még elégséges szolgáltatásokról.
Ilyen előzmények után ül tárgyalóasztalhoz Tarlós István és Király András, hogy megoldást találjanak a feszültségre. Ráadásul a 2017-es béremelésről még nem kezdődött el a tárgyalás sem, bár a szakszervezet már októberben kezdeményezte az egyeztetést.