A MÚSZ lemondott elnöke szerint a cikkben felháborítónak tartják azt a felvetést, amely szerint egy magyar cég egy nemzetközi szövetség számára szolgáltatást végez. „Elfogadhatatlan számomra, hogy rendre megalázzanak, megszégyenítsenek. Talán nem túlzás, ennél azért többet tettem a magyar úszósportért, de netán még a világbajnokság remélt sikeréért is – juttatta el álláspontját Gyárfás Seszták Miklós fejlesztési miniszter részére. „Tisztelettel kérem, hogy korábbi pozitív visszajelzésének megfelelően T. Miniszter úr, mint a szervező bizottság elnöke segítse elő, hogy méltóképpen válhassak meg 23 év és 8 hónap után a Magyar Úszó Szövetség elnöki tisztségétől” – fogalmazott a 67 éves sportdiplomata.
A felvetés kapcsán a más megbízatások mellett egykoron a felcsúti Puskás Akadémia sajtófőnöki tisztségét is betöltő Szöllősi reagált lapunknak. „Azért nem vállalom a nyilvános tévés vitát Gyárfás Tamással, mert nem a Nemzeti Sport és nem én fordultam szembe a távozó elnök úrral, hanem Hosszú Katinka és a mellé álló válogatott úszók - mondta a Népszavának Szöllősi György, a sportnapilap főszerkesztője. - Gyárfás Tamásnak a válogatott úszókkal kell rendezni a vitás kérdéseket.”
Miközben újabb vihar látszik kibontakozni az úszómedencék körül, Hosszú Katinka újabb aranyéremmel fejezte be szereplését a winsdori rövid pályás úszó-világbajnokságon. A háromszoros olimpiai bajnok így hét arany- mellett két ezüstéremmel zárt, s lett a verseny legeredményesebbje. Érdekesség: Hosszú két bronzérem híján egymaga gyűjtötte az éremtáblázaton másodikként záró Magyarország valamennyi medálját.
Gyárfás reakciója
Az összeállítás eleve csúsztatásra épül, hiszen kizárólag a bevételekről szól – és ez a szám is fényévekre van a valóságtól –, a kiadásokról, így a végső egyenlegről nem. Noha ehhez semmi köze nincs a lapnak, az elszámolás kizárólag a két félre tartozik.
Az idei áprilisi MÚSZ-közgyűlés előtt, amelyen Gyárfás Tamás bizalmi szavazást kért, az akkori ellenlábasok már megküldték ugyanezeket a vádakat a FINA-nak, amelyre a FINA válaszolt (lásd alább).
Ezt most ismét előbányászta a Szöllősi György főszerkesztésével megjelenő Nemzeti Sport, amely álhírek, névtelen forrásokból származó, ellenőrizetlen és hamis információk alapján hetek óta lejárató kampányt folytat. Gyárfás Tamás rendkívül sajnálja, hogy az egykor nagy hagyományú lap az új főszerkesztő beiktatása óta sosem látott mélységekbe zuhant.
A kampány hátterében az áll, hogy Szöllősi György még a Magyar Sportújságíró Szövetség elnökeként tavaly 5 millió forint támogatást kért Gyárfás Tamástól a Sportcsillagok Gálája eseményhez, ám Gyárfás Tamás nem kívánta ezzel az összeggel csökkenteni akár a magyar úszósport támogatására, akár a jövő évi világbajnokság előkészítésére folyósított kormányzati forrásokat. Szöllősi György azóta Facebook-oldalán rendszeresen gyalázza Gyárfás Tamást, illetve a hozzá kapcsolódó rendezvényeket, így például a tavaly januári FINA-gálát is, amelyen egyébként VIP-meghívottként maga is részt vett.”
Gyárfás biztosan lemond
Korábban írtuk: Hosszú Katinka sikerével párhuzamosan egyre több negatív hír, találgatás jelent meg az úszónő által támadott elnökkel, Gyárfás Tamással kapcsolatban. Volt, aki egy televíziós sportműsorban azt fejtegette, hogy mivel Gyárfás hivatalosan nem mondott le, valószínűsíthető, hogy nem is fogja megtenni ezt.
Látszólag erősíti ezt a vélekedést, hogy az úszószövetség elnöke elég sok biztatást is kap, mondván egyfelől rengeteg pénzt szerzett az úszóknak, másfelől idehozott több nagy világversenyt, a vele járó létesítmények felépíttetésével együtt, szóval ma már a munka dandárja elvégeztetett a 2017-es vizes vb előtt.
A vb társelnöki posztjáról is távozhat
A Népszava értesülése szerint azonban Gyárfás, ahogy ígérte, szerdán, azaz december 14-én, az elnökségi ülésen hivatalosan is bejelenti távozását. Meg nem erősített információk szerint a világbajnokság társelnöki posztjáról is távozik majd. Tehát fogalmazhatunk így: a volt elnök immár a nemzetközi pozícióira koncentrál a jövőben. Ezekkel kapcsolatban is jelentek meg hírek; ezek azt sugallják, hogy az európai (LEN) és a Nemzetközi Úszó Szövetségben (FINA) is gyengültek Gyárfás érdekérvényesítő képességei és az előrelépés esélyei.
Megfoszthatja a háborúskodás a FINA felsőbb pozícióitól
Azt egyébként maga Gyárfás sem cáfolta, hogy a magyarországi botrányok hátrányosan érintették őt, még akkor is, ha van rá példa, hogy egy nemzetközi szövetségi elnök nem feltétlenül elnöke hazája szövetségének. Ezzel együtt a LEN-ben betöltött tisztsége szilárd, ahol a legszűkebb vezetőség tagja, alelnök, gazdasági vezető, és mint ilyen már beválasztották a FINA 23 tagú elnökségébe is. E szövetség tisztújítását júliusban Budapesten tartják, hogy ott milyen rangot tud magának kivívni, nos, ez most kérdőjeles. Sokáig rebesgették, hogy a FINA legfelsőbb irányítói grémiumába is bekerülhet – ehhez a magyar kormány, ígérte, minden segítséget meg akar adni -, de a Hosszú Katinkával, illetve további válogatott úszókkal folytatott háborúja megfoszthatja őt a még jelentősebb pozíció megszerzésétől.
A Népszava változatlanul úgy tudja, hogy a buktatási akció fő motívuma a budapesti promóciós filmben való részvételi díj körüli vita volt; Hosszú Katinka kétmillió forintot kért a szereplésért, Gyárfás pedig – saját bevallása szerint azért, mert ő a közpénzzel is úgy bánt, mint a sajátjával – megtagadta ezt a klasszis úszónőtől.
Nem lesznek FBI-vizsgálatok
Hogy a szerdai végső lemondás elhozza-e a megnyugvást az úszók világába, ez erősen kérdőjeles, azt viszont határozottan cáfolták a Népszava forrásai, hogy lenne alapja annak a híresztelésnek, hogy hamarosan a FINA-nál is FBI-vizsgálatok lesznek, többek között magánál Gyárfásnál is.